Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Chemotox kocsmája

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Ez a hosszan elhúzódó őszi fáradtság már engem is kezd lemeríteni.

    Komment


      Pihenésképp dudával bíbelődtem.. Nagy németbe kicsi Kínait barkácsoltam,hogy másoknak is örömöt okozzon.

      Komment


        Attilám Párod látta a kezed mozdulatait közben? Amúgy már én is nagyon várom a tartós napsütést elég már ebből a ramaty időből. A napokban olvastam rendkívül meleg nyarunk lesz igaz ennek következménye sok esővel.

        Komment


          Szervusztok!

          Nem tudom milyen lesz a nyár,mert a meteorológusok szerint Ők két hétre előre tudják nagy valószínűséggel kikövetkeztetni a várható időjárást.Rendszeresen nézem az időkép.hu és a köpönyeg.hu előrejelzéseit,melyek előre két hetes intervallumban,de folyamatosan módosulva közlik az időjárásra vonatkozó következtetéseiket.A fenti két honlapban rengeteg az eltérés és úgy látom még két napra előre sem látnak pontosan,-tehát a következtetéseik egyáltalán nem megbízhatóak.Mondhatnám a leveli béka is tud ilyen pontos jóslatot adni,de azok meg ilyenkor télen meg sem nyikkannak,-tehát olyan idő van,amilyen éppen van.

          Akármilyen hangulatrontó és kellemetlen is napjaink időjárása,-azért már jócskán ballagunk kifele a télből,már a február háromnegyedét is elhagyjuk és a jövő héten már "susognak",a hónapok végződései,-fel a fejjel!

          A jó hír viszont az,hogy márciustól a 65 év felettiek térítésmentesen kapják az útlevelet,-jobb lenne talán a tűzifát térítésmentesen adni,de ha nem legalább az ÁFA tartalmát kellene 0-ra csökkenteni,mert a szezon végére nem marad más belőle,csak egy kupac hamu,-tehát túl nagy értéktöbblet nem keletkezik belőle.

          Régebben volt még szó a forgalmi engedélyek térítésmentességéről,de arról most nem hallottam,de az is lehet,hogy elkerülte a figyelmemet a hír.

          Üdvözlettel:Che

          Komment


            Párod látta a kezed mozdulatait közben?
            Ez szigorúan titkos művelet volt. S még utána álcáztam is,hogy titkos maradjon. Az időjárásra: sokat szenvedtem a nem eléggé száraz fával,csőtakarítás 2 hetente. Remélem az idén már jut száraz fára való. Szerencsére most érezhetően kevesebb fogyott a tüzeléstechnika miatt. Most járok 20 mázsa felett kicsivel.

            Komment


              Régebben volt még szó a forgalmi engedélyek térítésmentességéről,de arról most nem hallottam
              Ezt csak egyszer hintette el Lézer János, utána vhogy mindig kimaradt a rendeletek sorából.

              Komment


                Keményfa brikettet próbáltátok már?
                Vettem kétfélét. Az egyik valószínűleg bútorlapból lett préselve, szúrós szaga volt. Alig akart meggyulladni, nehezen égett. Égés közben megdagadt, fellazult és jól összekormolta a kályhát. A másik bükkfából volt.
                Két rúddal gyújtottam, lassan elégett, nem adott elég hőt, mérges is voltam. A parázsra rávágtam három rudat...
                Szegény kályha ilyet mostanában nem kapott. Győztem szellőztetni a leégő hőálló festék bűzét, mert még olyan helyek is felmelegedtek, melyeket nem ért hő a szezonban. Parazsat meglepően sokáig tartja.
                Igen jó tüzelő. Ha leszámítod a hasogatás, szárítás, aprítás időigényét, nem olyan drága.
                Szállítása egyszerű, kartondobozban adják, csak megrakod a csomagtartót és kész. Mondjuk én farönkkel is meg szoktam rakni a kombit.
                Nem állok még át, mert két szezonnyi faanyagom van felhalmozva a tárolóban, de ha az kifogy, erősen elgondolkozok rajta.
                Sajnos nekem keverve van a nedves fa a szárazzal, ahogy éppen jött beszórtam. Ráadásul északi fekvésű a fatárolóm, a szélső sort veri az eső. Két kosárral mindig felpakolok a kályha tetejére és szárítom tüzelés előtt.
                Nyers vágást nem tud kiszárítani pár nap alatt, de nedveset elég jól előkészíti.

                Komment


                  Sajnos nekem keverve van a nedves fa a szárazzal
                  Régen ez úgy volt szokásban,hogy a fát amikor behordták az udvarba, akkor úgy kupacolták össze, hogy elváljon évjárat szerint és a kétéveset használták.
                  Persze ehhez meg kellett lenni a fának és a helyének is. illetve a nedves fához jól fogyott a kukorica csuta, ami most szintén nincs mert a kombájn ledarálja, vagy ha nem akkor az igazán helyigényes.
                  No ezért jó a vidéki élet, hatalmas melléképületek ahol van helye a veterán jármű(vek)nek is.

                  Komment


                    Idei terv a hatalmas épület+a sok minden.

                    Komment


                      Idén belekavarodtam én is ebbe a fa mizériába, ráadásul a fűtési szezon közepén.
                      Hosszú sztori, de lényeg hogy januárban derült ki hogy tömegkályhával fogunk fűteni egy házat, és más fűtési lehetőség nincs. Ez akkor volt amikor kezdődtek a -18-20 fokos hidegek. Nem tudnám megmondani hány helyet hívtam fel, hogy szerezzek tüzelésre alkalmas fát... Sokat. Fatüzelésű berendezéssel eddig nem volt dolgom, de olvastam hogy ha már nedves fát tudunk venni, az akác legyen, mert az nedvesen is ég.
                      Hát szereztünk 4 köbméter akácot. El is kezdtem rakni szorgalmasan, persze betartva a tömegkályhák esetén megengedett napi max. 2 begyújtást. Már 3 napja raktam, és még csak épp langyosodott a tűztér fölötti része.
                      Hát, gondoltam ettől ugyancsak nem fog izzadni a nyelvem alja!

                      Végül egy kályhaépítő mester tanácsára vettünk mi is fabrikettet, hengeres kivitelűt. Jól próbára tettem az öreg swiftet, 2x 400 kg-ot hurcoltam el vele a szadai domb tetejére . Még működik

                      Ezzel már egész más a helyzet, nagyon szépen ég, adja a hőt. (a kályha teljesítményével még így sem vagyok megelégedve, de legalább már melegebb van a házban mint kint )

                      De brikett és brikett közt is nagy eltérések vannak. Vettem máshonnan tégla kivitelűt, na az borzalmas. Alig ég, csak felizzik, majd szétporlad, semmire nem jó! Gyanítom leginkább azért mert borzasztó keményre össze van préselve. A hengerest kézzel is simán lehet tördelni, a téglát még baltával is alig tudtam széthasítani (próbálkoztam már ilyesmivel is, hátha kicsit szétdarabolva, lazítva jobban égne)

                      Mindenesetre jövő ilyenkor már remélhetőleg sokkal többet fogok tudni ezekről a dolgokról. A tömegkályha látványa annyira megfogott, hogy elhatároztam, ilyeneket fogok építeni. Márciusban be is kerülök ismét az iskolapadba (meg tanműhelybe), kitanulom a mesterséget

                      Click image for larger version

Name:	DSC00807.jpg
Views:	1
Size:	183.7 KB
ID:	151495
                      Attached Files
                      Utoljára szerkesztve a következő által: dongos78; 2017 febr. 22, 07:51.

                      Komment


                        Ezzel csak annyi a probléma, hogy nedvesen is meggyullad. A többi nem gyullad meg nedvesen. De attól még igen pocsékul ég és kormol.
                        Nekem begyújtásra nem vált be a brikett, mert a lassú, elnyúlt égés nem fűti ki eléggé még ezt a kis kályhát sem. Próbálj meg valami vékonyabb fával begyújtani (3cm akácág, fenyőléc stb.) majd ennek a parazsára dobni a vastagot.
                        Sajnos OKJ képzést mindenhol adnak, sok helyen be se kell járni. Ilyen alapon a kályhaépítők közül is sok lehet a kókler manapság. Talán ez a kályha is rosszul van megépítve és viszi ki a hőt a kéményen.

                        Valahol láttam egy honlapot, ahol többfajtát összehasonlított az illető. Ha megtalálom, megosztom.
                        Az a jó, amelyik könnyen begyullad, nem esik nagyon szét szemcsésre (hosszában karikánként szétválik a jó is), leégés után lefojtva órákig egyben van és parázslik.
                        Illetve igen komoly hőt ad le.

                        Komment


                          Nagyon szép az a kandalló a lakás dísze.Ha megtanulja az ember , hogy kell fűteni befűti a ház nagy részét.

                          Komment


                            sok helyen be se kell járni. Ilyen alapon a kályhaépítők közül is sok lehet a kókler manapság.
                            Sajnos ez így van. Sokan úgy építenek kályhát, hogy sehol, senkitől nem tanulták, nem ismerik a fogásokat, nem tudják elvégezni a szükséges számításokat, csak építik jó pénzért, a tulaj meg majd szív vele évekig, majd mérgében lebontatja...
                            Ennek a kályhának is megvannak a hibái, amit így -egyelőre- laikusként is látok.
                            Látszik rajta egyébként hogy egyszer már megbontották és újraépítették a tetejét. Nem tartom kizártnak hogy valamit elcseszerintettek, mert egy ekkora hatalmas kályhának jobban kellene tolnia a hőt. Szeretném ezt a szép szakmát minél magasabb fokon kitanulni, remélem hogy az OKJ képzés azért ad majd értékelhető tudást. (a tanfolyam ára alapján elvárható lenne ).

                            Nekem egyébként nincsen bajom a brikettel, könnyen begyullad. Bár szerintem ebből is van ezer féle alapanyagú, gyártású. Egyszerre 10-12 kilót teszek a tűztérbe, felülről gyújtom, így tisztább és hosszabb az égés. A kéményen is szürkés, fehéres füst jön, tehát jó az égés, nem kormol.
                            Csak akkor vagyok mérges, amikor már épp begyulladna és szétesik a brikett, elalszik a tűz. Olyankor van hogy kellemetlen benyúlkálni és újrarakni a máglyát szétesett, izzó oldalú brikettekből.
                            Utoljára szerkesztve a következő által: dongos78; 2017 febr. 22, 09:39.

                            Komment


                              Szervusztok!

                              Él itt az utcánkban,egy igazi JAWA rajongó,-a múltkoriban behívott egy kávéra.Amíg a kávé lefőtt beszélgettünk.Feltűnt nekem,hogy a háromszobás lakásban,az összes ajtó kitárva,sőt az előszoba és konyha ajtó is nyitva volt és mindenütt kellemes meleg volt.A konyhában,ahol ültünk volt egy beépített csempekályha,-olyan 1x1.2x1.8 m,-es lehetett és egy áttört falmélyedésben helyezkedett el.

                              A kályha mellett fahasábok és Német brikett volt.Elmondása szerint,fával begyújt és amikor a fa rendesen parázslik,akkor a parázs közepébe betesz egy brikettet,majd amikor az is izzani kezd,elveszi a levegőt a kályhától.A brikett rárakását 4 óránként ismétli,mert ha hamarább csinálná,vagy esetleg kettőt tenne a tűzre,szétéget mindent és károsodna a kályha is.

                              Úgy elgondolkodtam,mert igaz,hogy egy mázsa Német brikett 7 500,-Ft. körül van,de felénk már a nedves akác is 3 400.-kugliban és akkor azt még fel kell hasogatni,felrakni az eresz alá és főleg 3-4 hónapos átfutással szállítják le a megrendeléstől.

                              Sajnos sem anyagilag sem helyileg nem állunk úgy,hogy több évre fel bírjuk halmozni a tüzelőnek való fát,-ezt ki is használják a fakereskedők,mert néha olyan vizes fát hoznak,hogy csicsog a nedvességtől.Próbálok magam is eljutni oda,hogy a jövő télre szánt tüzelőt,már most megvásároljam,mert feltételezhetően azt késő ősszel,vagy télen vágták ki,olyankor amikor a fa nedvkeringése már leállt,ezért a fa belsejének kisebb a víztartalma,még akkor is,ha kívül esetleg vizes is.

                              A fa tárolására nekem nagyon bevált a déli oldal ereszalja,amely jó széles,nem éri az eső,átjárja a szél,és ha szerencsénk van és napos az idő,akkor még a nap is szárítja.

                              Üdvözlettel:Che

                              Komment


                                Jó dolog a cserépkályha is. Annyi a hátránya hogy még helyes használat mellett is általában 5-7 évente újra kell rakni.
                                Helytelen mellett még sűrűbben...

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X