Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Kellene egy kis segítség!
    E3N olajcserére készülök. Elsó lényeges probléma, hogy a szintjelzők el vannak feketedve gyakorlatilag nem látszik benne az olajszint.
    Második probláma hogy mibe lehet leengedni az olajat mert a leeresztőcsavarok vízszintes tengelyűek, és alig állnak ki a oldalfalaktól. A Nortonszekrény leeresztőcsavarja kb 30 mm magasan van, mi a francot lehet alá tenni hogy ne árasszam el a garázst a fáradt olajjal??

    Komment


      Kijjebb tekered méretet veszel és készítesz egy furatos csonkot a slagodhoz amit egy kopott olajszivattyúhoz kötsz akár egy furó-géppel leszívatod az olajat ugyanúgy a hűtővízhez is használhatod,amúgy két tepsivel felváltva megoldhatod,de mindenképp készíts egy gumi vagy parafadugót ha gond adódik.
      emu és OdinHEM kedvelte ezt.
      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

      Komment


        Kedves Emu!

        Nem tudom van e gépkönyved az E3N-ről?Ma találtam egy szabadon letölthetőt.de vagy elszúrtam valamit,vagy valahová elpakolta a gép,de nem találom,ezért pontosan nem tudom,hogy az E3N-n,pontosan hol helyezkednek el az olaj leengedő csavarok,csonkok.

        Úgy gondolom az elődtől,az E2N-től nem sok eltérés lehet,arról van gépkönyvem,de nem volt időm átnézni.Kis türelmet kérek!

        Az olajleengedés nem egy ördögi dolog,csak a kifolyó olaj felfogása,mert elég balfék módon lehet megoldani.A Máté által leírt kiszívatás jó megoldás lehet,de meg kell dolgozni vele.Szivattyú híján lemezből rögtönözve hajlítgatott csatornaszerű alakzatokat szoktak használni,de akkor is van elfolyás,mert pl. a főorsóház hátuljához nem lehet normálisan illeszteni,ezért előre érdemes jó sok rongyot odakészíteni,vagy rossz hullámpapír darabokat,.....

        Üdvözlettel:Che
        emu és mátéapu kedvelte ezt.

        Komment


          Nem is értem hogy a legtöbb gépen miért ilyen szarul van megoldva a leeresztő csavar?

          Annó suliba hajtóművet terveztünk (a ház és a kialakítás nem volt meghatározva, csak az áttét). A tanárom csak annyit mondott:
          És ha le kell engedni az olajat akkor hogy is csinálod?

          Minden gépet tervező mérnök mellé kelletett volna(és kellene is) egy ilyen ember aki figyel az ilyenekre. Mennyivel egyszerűbb lenne az életünk...



          Igazából pár perc alatt átterveztem úgy, hogy kényelmesen alá lehessen rakni egy tepsit és abba is folyjon. Bár ez papíron kicsi bonyolultabb, de abban a korban ez már csak így működött
          emu kedvelte ezt.

          Komment


            Nem tudom van e gépkönyved az E3N-ről?
            Van. köszönöm!
            A tepsis megoldást tudom megvalósítani mátéapu ötlete alapján de előtte helyet kell csinálnom. hogy hozzáférjek a tepsivel.
            Közben felmerült még egy kérdés:
            Tiszakeszin Mirr-Murral beszéltétek hogy a viszintesbe állítás a gépnek előfeltétele a megfelelő olajzásnak.
            De mivel lehet vízszintet mérni?Elegendő egy normál vízmérték pontossága?

            Komment


              Szia Emu! Ha van okostelefonod, vagy androidos tableted, akkor töltsd le a Play áruházból a Clinometer alkalmazást. Pontosabb a vízmértéknél.

              Komment


                Tiszakeszin Mirr-Murral beszéltétek hogy a viszintesbe állítás a gépnek előfeltétele a megfelelő olajzásnak.
                De mivel lehet vízszintet mérni?Elegendő egy normál vízmérték pontossága?
                Őszintén!

                A műhelykocsikban az a néhányszáz,talán ezer szerszámgép miért nem ment tönkre ha ez annyira fontos lenne.Emlékszem külön szertartása volt a gépek telepítésének,viszont az alapzat miatt kellett állítani,hogy minden része leérjen a lábazatnak!

                Szerintem egy jól kiszintezett mai betonozás alapból tudja a régi szintezett beállást,természetesen a finomskálás szintezés csak előny lehet.

                Igen és akkor arról is beszéljünk,hogy a szerszámgépek ,mérőműszerek 18-23-celsius fokra vannak hitelesítve!!!Ami azt jelenti,hogy a környezetnek is tartósan anyinyak kell lennie a méret válltozások miatt és az már deformálódás..a hideg és a tartós meleg többet árt mint a vízszint!!!!
                Utoljára szerkesztve a következő által: mátéapu; 2017 jan. 04, 06:01.
                Fergusson és sepy kedvelte ezt.
                "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                Komment


                  mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  A műhelykocsikban az a néhányszáz,talán ezer szerszámgép miért nem ment tönkre ha ez annyira fontos lenne.
                  Honnan tudod hogy az enyém onnan való???
                  OdinHEM, Fergusson és mátéapu kedvelte ezt.

                  Komment


                    A műhely kocsikban nem napi termelésre használták a gépeket csak Tűzoltó beavatkozásokra. Ezért azok nem is használódtak úgy el általában igaz mostohábban is bántak velük. Nem szabad megfeledkezni a rezgés csillapításról! Azok a kerek gumi pogácsák nem véletlen voltak a gépek alatt miattuk nem is értek teljes felülettel a talajhoz a talpak. Ekkor könnyebb is az olaj leeresztés.
                    emu, Fergusson és mátéapu kedvelte ezt.

                    Komment


                      Szervusztok!

                      Olyan esztergapadoknál amelyek siklócsapágyasak és szóró,nem nyomott olajozása van a főorsó csapágyaknak,-gondolok itt az EAN bármelyik típusára fontos a vízszintbe állítás.Elsősorban a főorsóház felső síkjának kell vízszintesnek lenni,hogy a felső síkon elhelyezett olajhoronyból,az oda a fogaskerekek által felhordott olaj mindkét siklócsapágyhoz el tudjon folyni.Nyomott olajozásnál,mint pl. az E400,az olajat szivattyú továbbítja csöveken keresztül a csapágyakhoz,ezért a csapágyak jól kenettek,akkor is,ha a gép nem áll teljesen vízszintesen.Megjegyzem EAN-t is láttam már átalakított NN sorozatú kétsoros hengergörgős főorsó csapággyal és az E400-ast is gyártották görgős csapággyal is (Gamet csapágy),ha jól emlékszem EE400 típusnéven (Gyurinak ilyen van)..

                      Amiért a fentieken kívül fontos a vízszintes állása gépeknek,a forgácstálcában összegyűlő hűtövíz maradéktalan visszafolyásának biztosítása a tartályba.

                      Úgy gondolom,hogy a műhelykocsikhoz,melyekben szerszámgép volt elhelyezve,mellékelhettek valamilyen útmutatót,amelyben leírták,hogy a szerszámgép használatakor a kocsit ki kell vízszintezni,-legfeljebb a fene se törődött vele.

                      A rugalmas gumitalpakra elhelyezett gépeket is javasolt volt évente vízszintbe állítani és már nem emlékszem rá hány évente a talpakat újra cserélni,-de annak idején a gyártó előírta,mert a talpak is elhasználódhattak.

                      Üdvözlettel:Che
                      emu, joker és 3 további látogató kedvelte ezt.

                      Komment


                        ...és ha igazán szabványosan akarjuk csinálni , akkor csak is egy erre a célra gyártott vizenyős csővel végezzük . Click image for larger version

Name:	gépbeállító vizmérték 002.jpg
Views:	1
Size:	191.2 KB
ID:	151165Click image for larger version

Name:	gépbeállító vizmérték 003.jpg
Views:	1
Size:	193.1 KB
ID:	151166Click image for larger version

Name:	gépbeállító vizmérték 004.jpg
Views:	1
Size:	194.6 KB
ID:	151167Click image for larger version

Name:	gépbeállító vizmérték 005.jpg
Views:	1
Size:	194.1 KB
ID:	151168


                        ... vissza is cibálom ide ezt a trehány asztalost - most látom , a konyhasztalban ( 1600 hosszon ) van vagy 4 mm
                        Utoljára szerkesztve a következő által: joker; 2017 jan. 04, 18:24.
                        UK, OdinHEM és 4 további látogató kedvelte ezt.

                        Komment


                          Szervusztok!


                          Akiknek nincs a birtokában a fenti képen látható libella a gépek vízszintbe állításához,azok megoldhatják a feladatot egy másfél-két méter hosszú átlátszó műanyagcsőből kialakított slag vízi mértékkel,hasonlóan jó eredménnyel.

                          Üdvözlettel:Che
                          mátéapu és heeegany kedvelte ezt.

                          Komment


                            Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            EAN-t is láttam már átalakított NN sorozatú kétsoros hengergörgős főorsó csapággyal és az
                            Vajon az orsóház fel volt marva a csapágyhoz vagy egy, a kúpjába illeszkedő persely volt gyártva bele?


                            Elkövettem azt a nagy hibát hogy amikor szét volt szedve az a része a gépnek nem méreteztem le azt a részt
                            A főorsócsapágy és a főorsó elég szar állapotban van sajnos a gépemen.



                            Azt nem értem hogy az EAN gépeken azt az olajzó hornyot miért nem csinálták sokkal meredekebbre. Olaj furat meg lehetne nagyobb. Esetleg az is hornyos
                            A fogaskerekek annyi olajat felszórnak hogy annak csak egy része marad meg az olajazó horonyban. A többi kifolyik mellette...


                            (amikor hajtóművet terveztem azt is szóró olajozásúra terveztem, bronzperselyekkel, de az olajazó hornyot a lehető legmeredekebbre csináltam had dőljön bele minél több olaj, abból baj nem lehet. A felesleg úgyis kifolyik. )

                            Komment


                              ....és egy jó minőségü , mezei , kőműves , vizmérce nem egyszerübb ?
                              OdinHEM, Fergusson és sepy kedvelte ezt.

                              Komment


                                Legyen meg a Te akaratod,mint a mennyben,a ......................
                                OdinHEM és sepy kedvelte ezt.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X