Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Szervusztok!

    Esztergapadok pontossági vizsgálatánál az alábbi méréseket és forgácsoló műveleteket kellene elvégezni,szabvány szerint.

    Click image for larger version

Name:	Vizsg.01.PNG
Views:	1
Size:	100.5 KB
ID:	151799Click image for larger version

Name:	Vizsg.02.PNG
Views:	1
Size:	85.7 KB
ID:	151800Click image for larger version

Name:	Vizsg.03.PNG
Views:	1
Size:	109.2 KB
ID:	151801Click image for larger version

Name:	Vizsg.04.PNG
Views:	1
Size:	68.8 KB
ID:	151802Click image for larger version

Name:	Vizsg.05.PNG
Views:	1
Size:	109.8 KB
ID:	151803Click image for larger version

Name:	Vizsg.06.PNG
Views:	1
Size:	50.6 KB
ID:	151804Click image for larger version

Name:	Vizsg.07.PNG
Views:	1
Size:	107.4 KB
ID:	151805Click image for larger version

Name:	Vizsg.08.PNG
Views:	1
Size:	86.2 KB
ID:	151806

    A szabvány szerinti vizsgálatokhoz több eszköz és a próbadarab esztergálásához anyag is szükséges. A méréseket a gép gépkönyvében előírt telepített helyzetében kellene elvégezni,-belátható,hogy ezek a feltételek az esetek legtöbbjében nem biztosítottak,vagy nem állnak rendelkezésre.

    A használt gép vásárlása minden esetben zsákbamacska,mert a fenti méréseket kikövetelni szinte lehetetlen,-talán el se lehet várni és úgy vélem,hogy a gépek legtöbbje nem is tudná teljesíteni a határon belüli értékeket.

    Üdvözlettel:Che

    Az írásomhoz forrásként az internetről szabadon letölthető mellékelt oldalt használtam fel:Click image for larger version

Name:	Vizsg.10.PNG
Views:	1
Size:	13.2 KB
ID:	151807
    Utoljára szerkesztve a következő által: Che; 2017 ápr. 22, 21:28. Oka: Forrásmegjelölés
    mir-mur kedvelte ezt.

    Komment


      Che
      A használt gép vásárlása minden esetben zsákbamacska,mert a fenti méréseket kikövetelni szinte lehetetlen,-talán el se lehet várni és úgy vélem,hogy a gépek legtöbbje nem is tudná teljesíteni a határon belüli értékeket.
      ...Akárcsak egy használt Pannóniánál.

      ...Tudom, van különbség hiszen az esztergát nem babrálgatni akarja a tulaj, hanem dolgozni vele...

      Komment


        Lemezjáték.
        Hát az sem szetencsés ha a Pancsi itt-ott leáll és tolni kell haza.
        Nem ismerem a Pacsit,csak 350 es Jawa-m volt,meg 250 es Etz-m.
        Visszatérve a forgácsolásra,a Magyar Forcon cég álltal gyártott dolgaival nem tudom ki hogy van megelégedve de menet fúró/metsző hészletet sem igazán tudott gyártani,le kellett cserélnem mert a fúrójai meg meg szorultak mikor vissza felé kezdte az ember tekerni,olyan szinten hogy nem egyet törzem bele furatba,a készlet teljesen új volt,viszont nem Hss hanem csak szerszámacél.Lecseréltem egy Würth re az bitang jó.

        - - - Updated - - -

        Mátéapu.
        Nem bántom én az Ean-t de ami igaz az igaz,azt nem tagadhatjuk le és nem szépithetjük a dolgokat csak azért mert a miénk.

        - - - Updated - - -

        József.
        Igy van,felesleges is lenne egy gép vásárlásakor elkezdeni egy ilyen pontossági vizsgálazot,mert szwrintem mind egytől egyig ettől nagyon eltérő eredményeket produkállna.
        Én azt mondom hogy az Ean ok esetében ezt sok új gép sem igazán teljesitette,ugye ez attól is függ hogy hol gyártották.
        Nem egy helyen olvasni lehet hogy bizony a minőségben/pontosságban nagy szórások alakultak ki,de biztos voltak pontos kifogástalan darabok is.
        Mikor is kezdték el ezeket gyártani?60-as évek?milyen gépeken készültek ezek?valyon azok milywn pontosak voltak?
        Azért egy újat vagy tényleg alig használtat nagyon szivesen kipróbálnék!!
        mátéapu, OdinHEM és Lemezjáték kedvelte ezt.

        Komment


          nem szépithetjük a dolgokat csak azért mert a miénk.
          Én is csak a böcsület miatt védem,meg azért vagyunk jobbak, a "némettől"mert mi a gyenge gépeken produkáltunk!


          Igen mindig lemaradtunk,mert olyanok mondták,mondják miből dolgozzunk akiket:nem a minőség érdekel....................és sajnos ez egyre igazabb,az érdek változott a lényeg nem!.
          wsievers és Lemezjáték kedvelte ezt.
          "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

          Komment


            nem a minőség érdekel...és sajnos ez egyre igazabb,az érdek változott a lényeg nem!
            Tanusítom! Sőt a gazdaságosság sem! Nálunk is csinálnak 150-es bugából 98-as átmérőjű fogaskereket. Az nem számít! Meg az sem, hogy az előkovácsolt nyeleskerekeket bázisolni kell, mert a nyelük dől, mint a rohadt nád. De hogy a csóri melós 20 perc helyett 22-őt volt kajálni az igen! Meg hogy ne fejezze be a normáját 15 perccel műszak vége előtt. Az is nagyon fontos!
            Jah és dobáljunk ki mindent a selejtbe, ami a h7 tűrés fölé ment pár századdal, annak ellenére, hogy 3 tizedet szednek még ki később a furatból.
            És még selejtfelhasználás címszó alatt CNC esztergával(17 ezer ft/óra rezsióradíj) bázisoljuk le szálanyaggá a kész tengelyt, hogy ismét tegyen egy kört a kovácsolás és esztergálás folyamatok alatt. (a gépidő, és a munka költsége nem számit)
            A 120mm átmérőjű hengerelt tömör anyagból készülő perselyt 82-es telibefúróval fúrjuk ki, esztergáljuk meg(furat átm. 95-re/külső átm. 105-re) , úgy hogy k6 legyen a tűrése a szerencsétlennek, az alakhibája pedig 1 század alatt. Van hőkezelés is nagyolás és gyémántlapkás simítás közt. A selejtarány kb. 100db-ból 80db. De csövet nem vesznek anyagnak, mert az drága...(helyette dupla hőkezelés, fesztelenítés stb...a darab pedig olyan, hogy megboldogult Árpád bátyám, a szemközti kovács, különb kört kovácsol laposvasból, mint ami ebből lesz, de még a kendermagos kotlós tojása is kevésbé lapos.
            Utoljára szerkesztve a következő által: wsievers; 2017 ápr. 24, 00:11.
            Lemezjáték, bazsimoci és 5 további látogató kedvelte ezt.
            "When you're miserable...you need someone...even more miserable than yourself."
            "Dneprs don't leak oil, they mark their territory!"

            Komment


              Uraim!!!!

              Kerüljük a politizálást ! Arról volt szó , hogy ez egy politika ( és politikai hangnemben , csúsztatásokkal érvelés nélküli ) mentes , szakmai fórum .
              Az alapkérdés nem az EAN eszterga - a hasonló gépek közti , ranglétrán elfoglalt helyét taglalta --hanem az illető úr , a YUTBe ról megszerzett -- hántolási ambcíóíra , való , direktebb vagy árnyaltabban megfogalmazott - rácsodálkozás !

              -
              mátéapu kedvelte ezt.

              Komment


                joker.
                Jaj hadjad már azt a Youtube-ot,le vagy maradva egy évvel.
                joker kedvelte ezt.

                Komment


                  Szervusztok!


                  Ócskavas árban vásárolt gépnél mellőzni lehet a méréseket és próbaesztergálást,de ha már felújítottnak és kipróbálhatónak hirdetnek egy gépet,ráadásul jó pénzért,akkor minimum a próbaesztergálást ki kell követelni.

                  A bróbaesztergálás egy 1000mm. csúcstávú gépnél minimum 350mm. hosszon kitámasztás nélkül simítófogás egy átmérő 40mm.-körüli anyagon és kúposság,hordósság mérés.Próbafúrás szegnyereggel,jól kitekert szegnyereg hüvellyel,átmérő 3-4mm.-es fúróval,csúcsfurat mélységig.Síkesztergálás 250-300 mm. átmérőjű tárcsán,sík ellenőrzése élvonalzóval.Végezetül egy átmérő 50mm. körüli anyag leszúrása,mondjuk a tokmánypofától 30-40 mm.távolságra,egy 4 mm. széles leszúrókéssel.

                  A fenti műveletek elvégzésével nagyjából következtetni lehet a gép állapotára.

                  Fülre ellenőrizni kell még ezen túl a gép zajait,minden esetleges zajforrásra vonatkozóan,a főorsóháztól a lakatszekrényig.



                  Üdvözlettel:Che
                  Lemezjáték és joker kedvelte ezt.

                  Komment


                    József!
                    Na valahogy én is igy képzelem el a dolgokat,következő gép vásárlásakor ez lesz a minimum amit ellenőrizni fogok.
                    (csak egyszer ettől a szartól szabaduljak meg)

                    Komment


                      (csak egyszer ettől a szartól szabaduljak meg)

                      sajnos ,a kialakult piaci viszonyok miatt , még mindig eladható , 150-200 000 ft ért .

                      Komment


                        Szervusztok!

                        Semmi esetre nem nevezném az EAN-t szarnak,az összes hibái mellett,amelyek részben konstrukciósak,részben az elhasználódás,részben a nem hozzáértő javítás következményei,ami elforog benne mindent meg lehet vele esztergálni.Nagyon szeretem benne a közvetlen motorindítást,a kivehető ágybetétet és az egyszerű szerkezetét.Szeretem benne továbbá,hogy az 1000-es kategóriában ez a legjobb gépem,mivel más típusú nincs.

                        Sokszor elgondolkodom,hogy jó lenne lecserélni az E400-as család valamely tagjára,vagy egy TOS Sv 18 Ra-ra,esetleg egy Krasznaja Proletárra,de már napokon belül 70 éves leszek,-másoknak már dolgozni sem szeretek,-mi a fészkes fenének nekem egy modernebb gép.Visszatart még az is,hogy igazán megkímélt és jó gépet találni nem könnyű feladat és nem kevés pénz,amit a büdös életben sem lehet belőle kivenni,akkor meg minek.

                        Amikor a múlt század 60-as éveinek az elején elmentem szakmát tanulni és az ipari tanuló iskola szerint,ipari tanuló,a munkahely szerint,inas lettem,olyan öreg sima ágyas,eredetileg transzmissziós hajtásra tervezett esztergapadokon tanultam a szakmát,melyeket napjainkban már csak múzeumokban lehet látni és azokon a gépeken is lehetett és kellett pontosan és talán hihetetlennek tűnik normára dolgozni.
                        Click image for larger version

Name:	Régi 01.jpg
Views:	1
Size:	170.1 KB
ID:	151809Click image for larger version

Name:	Régi 02.PNG
Views:	1
Size:	807.9 KB
ID:	151810
                        A fentiekhez hasonló gépeken tanultunk,mi akkor még nem tudtuk,hogy milyen képzésben,csak úgy dolgoztunk nagy letolások és mocskolódások közepette,mert a jó szó ott hiánycikk volt.Ma már tudom,hogy mi akkor már,a ma igen korszerűnek nevezett duális képzésben vettünk részt.Akkor Vasipari KTSz-nek hívták ezt az üzemet,a fő gyártmányok közé tartozott a kézi hajtású mellfúró (xillo rendszerű mellfúró,amerikáner),vákumformázó gépek (VPA super) és kiegészítőként fémtömegcikk,melyeket cipőipari csatok,patentok és csőszegecsek reprezentáltak.Volt szürke öntöde,akkoriban vezették be a precíziós öntést,acélból,hogy a mellfúrók fogaskerekeit ne kelljen marni,volt galván üzem,ahol nagyon szép alárezezett krómokat csináltak.Az emberállomány egy régi kort idéző gípíszúrakból szövetkezetbe erőltetett,besavanyodott lelkületű,de a legtöbb esetben kiváló szakmai tudású emberből állt,melyeknek zöme fiókba reszelős volt,-mit mondjak nem volt könnyű két és fél évem,annak dacára,hogy nagyon szerettem a szakmám és iparkodtam elsajátítani a csínját-bínját.Talán a műszakvezető volt az aki észrevette bennem ezt az igyekezetet,-akiből sugárzott felém némi szeretet,-természetesen nagy távolság és tekintélytartással,-bár soha nem nyaltam semmilyen irányban,csak valahogy észrevette,hogy szakmai elhivatottságom van.Abban az évfolyamban négyen voltunk forgácsló tanulók és minket az akkor még csak épülő félben lévő üveggyár szerződtetett és két és fél éves tanuló koromban,ahogy az üveggyár forgácsoló műhelye elkészült,már ott folytattuk a tanulmányokat,illetve teljes értékű szakmunkásként dolgoztunk ott már,de még tanuló illetményért.Ott már emberszámba vettek,sok volt a fiatal mérnök,technikus és a szakemberek zöme is fiatal volt.

                        Átkerülve az üveggyárba egy teljesen 0 Km.-es E400-ast kaptam,illetve kaptunk,mert három műszakban dolgoztunk.Talán az új gép miatti nosztalgia köt még mindig ehhez a típushoz,vagy az ifjúkori szép emlékek,-nem tudom,de a tudatalattimban vágyom rá,-bár tudom,hogy észszerűtlen már a vágy is.

                        Üdvözlettel:Che
                        OdinHEM, mátéapu és 2 további látogató kedvelte ezt.

                        Komment


                          Bizony nem szar az EAN, volt nekem is, eladtam, megtoldottam és sikerült vennem egy E-400-ast. Az EAN jobb állapotban volt, mint most a nagy. Talán jobban is szerettem.
                          Che kedvelte ezt.

                          Komment


                            regi-02.png
                            Ilyen gépet adtam el,norton nélküligép volt a főorsó alatt nyitható szekrénykével,nem szerettem a nyitott főorsóház szétverte az agyam!Jobb az én kis barkácsom...
                            OdinHEM kedvelte ezt.
                            "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                            Komment


                              Szia Józsi.
                              Jó olvasni az irományaidat!Kicsit megható is volt számomra.

                              Lehet rosszul fogalmaztam,vagy félre értitek,nem élből az Ean-t szarozom le hanem az enyémet.

                              https://goo.gl/photos/V9G67C9rkqLJ81tp7

                              Most csak igy tudok képet feltenni,ez volt a kis kecskelábas gépem jó pár évvel az ean előtt.Szerettem csak komolyabbra vágytam.
                              Leszúrni meg sem próbáltam vele,éreztem hogy nem menne neki,menetet nem tudtam vele vágni mert minden kerék hiányzott hozzá sajnos.
                              Most megint ott tartok hogy komolyabbat szeretnék és ahogy számolgatok megint kb ugyan az a matek példa jön ki hogy 2-3x annyi kell mint amit ez ér és akkor jöhetne egy komolyabb amire talán rámondható hogy na ez már megmarad.Na majd lesz valahogy,az élet egy sírig tartó küzdelem

                              Komment


                                Kedves Laacika!

                                Nem értettelek félre,de pontosan tudom,hogy a nagy igyekezet utáni kudarc le tudja lombozni az embert,-azért tanácsoltam neked,hogy egy bizonyos ideig rá se nézz!A "rá se nézz" időszak alatt gondolkodj,olvass át minden elérhető irodalmat,ami a témával kapcsolatos.Egy idő után újra megjön a kedved és akkor letisztult fejjel,új ambícióval,majd meglátod többre jutsz.

                                Nekem karosszéria javítások alkalmával voltak hasonló élményeim,amikor felrakott az ember egy nagyon gondosan,átfedés nélkül kialakított foltot,amiben volt vagy két napos munka, körbehegesztette és aztán "hubogott" minden.Hubogás alatt azt értem,hogy megnyomtad egy helyen,akkor bement a lemez,egy jellegzetes pukkanó hangot hallatva és tőle 70-100 mm.-re kiugrott.A jelenség a lemezekben a hegesztési hő hatására keletkezik,melyet azután a kintről befelé,vagy a bentről kifelé,csigavonalban végzett pontmelegítéssel és az azt követő,steklis zömítéssel és gyors hűtéssel lehet oldani.Volt olyan foltom amit melegítgettem és ütögettem két napig és egyre rosszabb lett,-nos akkor abbahagytam és egy hétig felé se néztem,mert úgy éreztem,hogy olyan indulatok halmozódtak fel bennem,hogy dühömben szétverem az egészet,-egyszerűen gyűlöltem.Azután eltelt egy kis idő,-átgondoltam,újra nekifogtam és sikerült,-tehát nem az anyag volt a hibás,-hanem én.

                                Amúgy meg,-nem kell meghatódni,a mi korosztályunkat még tényleg úgy tanították,hogy az örökkévalóságnak kell dolgozni,-olyan termékeket gyártsunk és tervezzünk,amiket még az unokák is használhatnak és mi úgy próbáltunk dolgozni és bármit tesznek velünk,ezután is úgy fogunk dolgozni,hogy az,az örökkévalóságig tartson,-mert ez a vérünkké vált,-a génjeinkben hordjuk.

                                Az,hogy mi a mai kor követelménye és érdeke,-engem nem érdekel,-de ebbe nem szeretnék belemerülni,-mert a Zoli figyelmeztetett,-hogy ne politizáljunk és,ha belemerülnék az már qrvára politika lenne,méghozzá nem a regnálónak tetsző.

                                Üdvözlettel:Che

                                (Júúj a végére csak becsúszott egy kis politika,már csak úgy átérzéssel,-Zoli nézd el nekem!)
                                OdinHEM és mátéapu kedvelte ezt.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X