Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    A régi könyvekben mindenütt benne volt a Koleszov kés, amivel rabolni lehetett. A 6-8 mm-es fogással való nagyolást hívták annak. Az MVE-k bírtäk ugyan, de a rendes szaki nem csinált ilyet.
    OdinHEM és emu kedvelte ezt.

    Komment


      Eu 630 nak mert kevés idő volt rá adva és sok anyagot kellett leszedni,
      Kissé el vagytok tájolva,nem csak a fogásmélység számít:hanem a fogás,előtolás és a fordulat ezek összessége adja a vágósebességet.az én kis lapos-főszánú barkács gépem kopottan 4 m/m-el dolgozik állandóba többet nem bír a motor
      Kb.ez a normális a gépeknél,a céges 400-as Bulgár szintén ennyihez szokott!Az EU-630 assal tartósan 20 MMes fogással dolgoztam a mezőgépnél gyorsacéllal hűtéssel:eredmény ugyanaz mintha nagy-fordulaton lapkással mentem volna 5mm-el viszont akkor rólam szakadt volna a víz.Egyértelműen a nyugis munka a lényeg,van idő átgondolni a következő müveletet!
      Egyébként a fogásmélység függ az anyag minőségétől,átmérőjétől,a szerszám anyagától,és kialakításátó!Az esztergakés profilja mehatározza az előtolás sebességét,utána hozzáállítjuk a megfelelő legnagyobb fordulatot,amikor még töri a forgácsot (ez egy esetleg két fordulat)természetesen a forgácstörő behatárolja az előtolást,így eléggé kötött a határ.ha nem az értéken belül forgácsolsz:a felület szőrös egyenetlen lesz,és természetesen ez a kés élének sérülése miatt van!!!

      A kicsi előtolás előnytelen:az apró egyenletes barázdát könnyebb hibátlanra csiszolni,mint a kis előtolástól beremegett hullámos felületet!!!!

      - - - Updated - - -


      Az MVE-k bírtäk ugyan, de a rendes szaki nem csinált ilyet.
      Viccelsz azért forrasztottak két lapkát egy szárra,mert nem csináltak "ilyet"dehogynem volt mikor nem tudtuk mitől szakadt meg a gép letépte a főorsó ékelést a csabai hafénálKoloszov csak az első volt aki próbálhatta a teljesítmény növelést,viszont a verseny az kegyetlen!Láttam olyat,hogy a lapkáskés-szár lehajlott a fogástól.Nekem marógép-váltó robbant szét mert egy nap alatt:egy heti normát nyomtam, 12mm fogás 180mm-szélesen 600 n 600mm előtolás egy raklap lángvágott mérlegalkatrész volt az alany!Az 1mm-es lemezpalánk kidudorodott a forgács ütéseitől......még ma sem nőtt be a fejem lágya,türelmetlen vagyok!

      - - - Updated - - -

      Ajánlom,hogy kis hornyú,kis hegyrádiuszú esztrgakést használjatok a lehető legegyformábbra köszörülve,ekkor könnyebben lehet a megfelelő vágósebességet beállítani:mert csak az anyagminőséghez és az átmérőhöz kell korrigálni!!!!
      Nagyoláshoz 4mm-ert a simításhoz 1-1mmert ajánlatos venni!A kétszer 1 mm-er a korrigáláshoz kell!a 2 mm-es ráhagyást kétszerre vesszük le:első simítás után mérünk:és lehet korrigálni hogy a mérettűrésbe beleférjünk.Mikor a gépünk többször ezen módszer szerint:nem annyit vág amennyit állítottunk akkor kell csak utánállítani javítani!
      sepy, Che és OdinHEM kedvelte ezt.
      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

      Komment


        .... ez már nem az én szintem kiszállok . Méricskéljék csak a farkukat a szakik ...
        emu és OdinHEM kedvelte ezt.

        Komment


          Szervusztok!

          Nem feledkeztem meg az EAN történelem és családfa kutatásról,csak vannak egyéb gondjaim.Sok minden kiderült már a gépről,de még mindig vannak fehér foltok bőven.

          Tudom,hogy volt a 170,280 és a 340-es típus,de a 280-ast még nem sikerült beazonosítanom,ezért arra kérlek Titeket,ha valahol láttok a mellékelt képen látható típustáblát,olvassátok le a rajta található adatokat és tegyétek közzé!Sajnos nincs a látókörömben ilyen táblával felcímkézett gép.

          Click image for larger version

Name:	EAN 100 adattábla.jpg
Views:	1
Size:	188.0 KB
ID:	151890

          Üdvözlettel:Che

          Komment


            Sziasztok.
            Ha valakinek lenne Ean siktárcsája amit nem használ vagy tud valakinek az kérem jelezze és meg egyezünk.
            (menetes).
            Köszönöm.

            Komment


              Sziasztok.
              Megváltam az Ean omtól,ha valaki a környezetében hallana eladó korrekt állapotú e400/1000 res gépet (telitalpas szétkopott nem érdekel) és Heves megye (Gyöngyös 100km es körzetében van az kérem jelezze.

              Komment


                (telitalpas szétkopott nem érdekel)
                Akkor el vagy eresztve!

                Kb.'10-éve láttam egy telitalpas E400/500-ast újat:az ér egy kevesetha ilyen idős gépet keresel ugyanaz a helyzet mint a motorokkal,autókkal,jó gazda karbantartás:és még úgy is kopott!!!!!Sok szerencsét,a telitalpas(nehezebben deformálódik tartósabb)Egyébként a kedvenc gépem volt,amin volt alkalmam melózni!!!
                OdinHEM, sinter és 2 további látogató kedvelte ezt.
                "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                Komment


                  Miért lennék "eleresztve"?
                  Azért mert nem olyan gépet keresek amit 3-4 évtizeden keresztül egy gyárba nyúztak és az agyazat kopása miatt kuka?
                  Sajnos vannak ilyenek is és valakinek még van is pofája meghirdetni az ilyet,még pénzt akar belőle.
                  Kuplungos telitalpas 2200kg os nem kell akárki akármit mond,bár az biztos hogy nem fog deformálódni mint ahogy mondod.
                  Persze hogy kopottak ezek a 50-60 éves gépek de azért vannak közöttük kevésbé leharcolt példányok is,egy ilyet szeretnék kifogni (nem lesz egyszerű) mert nagyon nem vagyok elengedve!
                  mátéapu kedvelte ezt.

                  Komment


                    https://www.facebook.com/groups/szer...33976823427611


                    azt írják nagyon jó !

                    - - - Updated - - -


                    Megváltam az Ean omtól,

                    esetleg olyan vette meg aki meg tudja javítani a főorsó problémát ? ( gondolom mondtad neki ) csak azért kérdem , mert az enyím még mindig nem tökéletes és keresem a megfelelő embert .

                    Komment


                      "mert az enyím még mindig nem tökéletes és keresem a megfelelő embert ."

                      Nem is igen lesz,bár ne legyen igazam.Ne embert keress hanem egy rendes gépet
                      mátéapu kedvelte ezt.

                      Komment


                        Sziasztok! Van egy hobbi célra használt régi típusú ( tehát nem a kocka változat) EAN 1000-es esztergám. Tegnap mikor egy 180 mm hosszú 40-es rúdanyagot esztergáltam 33-as átmérőre 140 mm hosszon a következő eredményt kaptam. Tokmány felőli rész átmérője 33,04mm a szegnyereg felőli oldal 33,19 mm. A szegnyereg felől forgócsúccsal támasztottam. Mi okozza ezt a "kúpolást"? Illetve, hogy lehet helyrehozni a gépet? Nem vagyok szakmabeli.

                        Komment


                          A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Sziasztok! Van egy hobbi célra használt régi típusú ( tehát nem a kocka változat) EAN 1000-es esztergám. Tegnap mikor egy 180 mm hosszú 40-es rúdanyagot esztergáltam 33-as átmérőre 140 mm hosszon a következő eredményt kaptam. Tokmány felőli rész átmérője 33,04mm a szegnyereg felőli oldal 33,19 mm. A szegnyereg felől forgócsúccsal támasztottam. Mi okozza ezt a "kúpolást"? Illetve, hogy lehet helyrehozni a gépet? Nem vagyok szakmabeli.
                          A szegnyereg eltolásával is lehet kúpot készíteni. A te esetedben a szegnyereg hátrébb van mint kellene(ha minden igaz 0,075mm-el)

                          Komment


                            heeegany eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

                            A szegnyereg eltolásával is lehet kúpot készíteni. A te esetedben a szegnyereg hátrébb van mint kellene(ha minden igaz 0,075mm-el)
                            Ok, köszönöm a segítséget!

                            Komment


                              A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

                              Ok, köszönöm a segítséget!
                              Hú szeretném azt a gépet!
                              A szegnyereg rögzítése ha nem egyforma attól is már vanak eltérések,ezért több db esetén nem toljuk előre hátra a szegnyerget.A rögzítő különböző erejű meghúzásával is szoktunk finomhangolást csinálni,ami azt jelenti egy idő után az ember keze rááll ugyanarra az állásra.Gyári megoldás az erőmérős forgócsúcs ahol.skálán látszik az erőbeállítás.Kopottabb gépnél munkadarabonként kell beállítani a kúposságot ami azt jelentené hamar elkopnának a csavarok ezért a forgócsúcs szára mellé értelemszerűen papírlapot teszünk és addig korrigálunk előzetes fogásokkal,hogy a gép beálljon,így szegnyereg eltolásig jó a méret.....

                              Már több helyen említettem a szerszámgépek nem köszörűk..tizedes eltérések:még jó értékek!!!!!!
                              "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                              Komment


                                Vagy megfordítjuk a munkadarabot , és átmegyünk még egyszer , középen pedig csiszoló papírba tekert reszelő adja meg a méretet .

                                Nem jó ?

                                de Máténak igaza van . Kétszer nem lehet ugyan úgy rögzíteni a szegnyerget .. Ha valami tuti kell akkor esetleg segít , ha ilyen estre van egy kb 400mm hosszú köszörült rúd , amivel 2 csúcs közt órázgatva állítgatod , keresztbe a szegnyerget ( persze ha le-föl jó )
                                Utoljára szerkesztve a következő által: joker; 2017 okt. 22, 21:34.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X