Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Diófa ültetés!

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Diófa ültetés!

    Sziasztok!

    Egy üres telekre szeretnék két sor diófát ültetni. Telekhatároktól elhagytam 5m-t, ami diófánál kötelező. Így a két sor 6,5 m-re van egymástól. Ez diófánál túl közeli, ezért kénytelen leszek cikk-cakkban rakni. Na és itt jön a kérdésem, hogy mennyi az ideális tőtávolság diófánál?? Utána olvastam, de a 7 m-től a 12m-ig van minden.
    Most úgy mértem ki, hogy a sorban lévők 9m-re vannak egymástól, a másik sorban lévőtől 8m-re. Ha ezt a 8m-t növelem 10m-re akkor a sorban lévők kb 12 m-re lesznek egymástól. Melyik a helyes? A magonc dióknál írják általában a 10m-es távolságot, mert terebélyes a lombkoronájuk, de én oltott diót ültetek, aminek kisebb a koronája.
    Van valakinek tapasztalata ebben? Vagy valami ismerősének?
    Válaszotokat előre is köszönöm!
    Üdv Tamás

    #2
    Oltvány diónál elég a 8*8 méteres térállás.
    Ha eltolva, mintegy hármas kötésben ülteted, akkor gyakorlatilag még szellősebb térállást kapsz, egyik irányban 4,5, a szomszéd sor felé 4 m koronasugarat enged.
    A 12 méteres tőtáv már túl nagy, nem lesz jó a területkihasználtságod.
    Még ha lehetne alatta valami egyebet termeszteni... de dió mellett nemigen...
    OdinHEM, sepy és 2 további látogató kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      Köszönöm.
      Most majdnem így tűztem ki én is csak nekem oldalra 8m, hosszra 9 m jött ki. Ez olyan 3-as felállás szerű lett így cik-cakkban. Az a baj 16,5m széles és 68,5 hosszú a telek. Mondjuk így is 14db-ot tudok belerakni. Esetleg más felállásban valami ötlet? Bár szerintem máshogy nem lehet megoldani, csak így két sorban.
      dongos78 kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        Telekhatártól mindenképpen el kell hagyni az 5m-t?
        Ha 4m-t hagysz el a kerítéstől, akkor lehet 8*8-as, 4-es térállásban ültetni (tehát nem eltolva),
        így számításaim szerint két fával többet tudnál ültetni, azaz 16db-ot.
        Persze ha vannak szomszédok, illetve mindenképpen ügyelni kell arra hogy legyen némi távolság, akkor marad a fent leírt hármas kötéses (azaz eltolt soros) ültetés.
        14 fa....
        arról azért már lehet diós bejglinek valót szedni szépen

        Talaj elég nedves? A dió szereti ám a vizet.
        Sok helyen pl. árasztásos módszerrel is öntözik

        - - - Updated - - -


        így tűztem ki én is csak nekem oldalra 8m, hosszra 9 m jött ki.
        igen, erre írtam az első válaszban hogy így 4 ill. 4,5 m koronasugarat kapsz...
        OdinHEM, Tamás78 és 2 további látogató kedvelte ezt.

        Komment


          #5
          Annak idején nálunk a Tisza árterébe telepítették a dió ültetvényt.
          OdinHEM, dongos78 és Tamás78 kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Az öt métert azért hagyom el, mert egy estleges, későbbi tulajdonos váltás a szomszédban, nem biztos, hogy jól jönne. Tehát ha esetleg 25 év múlva az új tulaj kivágatná a fákat velem, mert átnyúlik a telkére, biztos hogy nem örülnék neki. Inkább már most úgy ültetem, hogy ne lehessen belekötni. Egy rosszakaró szomszédtól nem kell rosszabb!!! Az egyik szomszéd telek eladó, jó is lenne megvenni, de sajna nem tudom. Ez a szomszéd nem is foglalkozna vele, hogy hova ültetem (mondta). De, ha egyszer eladja, ki tudja milyen felfogású, buta, értetlen ember veszi meg. Ezért kell az 5m.
            Jó lett volna a 8x8=16, de sajnos gondolni kell a jövőre is. Biztosra akarok menni.
            A talaj átlagosan nedves. De majd locsolom, van hidrofor.
            Én az Alsószentiványi 117 fogom rakni. Azért választottam ezt, mert később virágzik és a késői fagyok nem bántják. Illetve jobban ellenállóbb a betegségekre.
            Akkor nagyon úgy érzem, hogy amit kikaróztam, az marad.
            dongos78, neked is van ilyen "ültetvényed"? Vagy, hogy vagy jártas ebben? Ha van, milyen dió fajta van neked?

            Komment


              #7
              mert később virágzik és a késői fagyok nem bántják.
              Egyetlen egy szem dió nem sok, nálunk annyi sincs az idén. A tavaszi kezdeti meleg idő után becsapott egyéjszakás kaland (-6 fok) miatt . Ugyanígy a kajszit is elvitte mind egy szemig. Pedig már nézegettük hogy majd ritkítani kell, annyira borítva voltak a vesszők kis termésekkel...
              Szóval jó döntés a fagytűrő fajta választás. Jó ha ellenálló is, mert permetezni... pláne nagyra nőtt diófát....

              - - - Updated - - -


              neked is van ilyen „ültetvényed”? Vagy, hogy vagy jártas ebben?
              Sajnos nincsen . A közeljövőben (1-3 éven belül) mindenképpen szeretnék venni egy 1000-1500nm-es zártkertet, nagyon jó lenne saját gyümölcsöt / zöldséget enni.
              Szóval nem tapasztalatból írok, de ezt tanultam valamikor a 90-es években, és ilyenkor igyekszem feleleveníteni a tudást
              OdinHEM, és kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                De úgy tudom, hogy agyon locsolni sem szabad, mert akkor a gyökere nem megy keresni a vizet és ha egy jó pár év múlva lesz egy igen erős vihar, akkor könnyebben kiborul, mivel nem terebélyesedett szét a gyökere kellőképpen .

                Komment


                  #9
                  Ez így van ahogy mondod. Általános szabály mind fák, mind zöldségek vagy akár gyep esetében, hogy jobb ritkábban de nagyobb adagokkal öntözni, mint sűrűn keveset.
                  Mert ez utóbbi esetén valóban a földfelszín közelében lévő gyökereket fejleszti nagyobb mértékben. Aztán ha abbahagyod az öntözést, vagy jön egy nagyobb szárazság, sokkal jobban megsínyli.

                  Komment


                    #10
                    Diószedésben tudok tanácsot adni. Legyél gyorsabb a varjaknál! Nem tudom, hogy ez felétek hogy van. Komárom környékén már láttam augusztusban is varjakat. Nálunk Békésben november elején érkeznek, tehát van időnk bőven.

                    Az öt métert nagyon tartsd be! Nálunk Békéscsabán szabály, hogy nagy lombú fát öt méternél közelebb nem ültethetsz a telekhatárhoz.

                    A hulladék dió remek fűtőanyag. Ha van kályhád, kazánod brikett helyett kiváló. Csak csínján vele, mert igazi feketeszénként viselkedik. Keveset rakj többször, mert szétnyomja a kályhát!

                    Komment


                      #11
                      Azt mondják, hogy a diófát az unokáinknak ültetjük. Szerintem a 8 m elegendő. Nem baj ha zár a korona, facsoportnál az természetes. Inkább az ültetés mikéntjével foglalkozz. A gödör ásásnál ne sajnáld a munkád, legyen meg az 1x1 méter és lefele se legyen sekély. Ősszel iszapolni szokás, azaz a vizet sem kell sajnálni. A kiásott termőréteg lehetőleg majd a gyökérzethez kerüljön. Aztán nő majd az, mert nőhetnék.
                      Egy kis érdekesség. Régebben, mikor felénk valaki diófát ültetett azt mondták neki, hogy abból legyen a koporsója. Tulajdonképpen evvel hosszú életet kívántak az ültetőnek, mert a diófa nem a gyors növekedéséről híres. Több évtized, mire abból haszonfa lehet.
                      Én is ezt kívánom neked, hozzátéve még azt, hogy motoroddal sokat élvezzétek a fák árnyékát.

                      Komment


                        #12
                        Nem tudom, volt-e már kertész rovat, kereső nem nagyon dobott.
                        Ide írom.

                        Szeder - tüskétlen, fekete
                        Rengeteg a termés, de nem akar beérni. Ha tűz a nap, akkor megégeti és megfehérednek a szemek.
                        Ha nem tűz annyira a nap, akkor érettnek tűnik, de savanyú marad. Ez valójában akkor lenne érett, amikor leesik. De inkább rászárad, mintsem édessé fordulna és leesne.

                        Almafa - ültettem pár éve. Erre a világ permetszerét rá lehetne szórni, mert vagy rozsda kapja el, vagy egyéb gomba, vagy szürkepenész, vagy tetű stb. Rossz fajtát fogtam ki, csapjam ki, vagy kinőheti?

                        Cseresznye - Egy tízen pár éves fám van. Koronája dús. Tavasszal tömve van virággal, el is kezd fejlődni a cseresznyeszem, de a nagy része sziromhullás után azonnal sárgul, töpped és leesik. A méretéhez képest van rajta termés, de elég kimérten hoz.

                        Komment


                          #13
                          Azt mondják, hogy a diófát az unokáinknak ültetjük.
                          Ezért (is ) érdemes inkább oltványt ültetni.
                          A legtöbb oltvány korábban termőre fordul mint a magonc.
                          Magoncnál jó esetben 8-10 év mire értékelhető mennyiségű diót ad, az oltvány akár 4-6 évesen is.
                          Egyébként jó dolog, viszonylag jó áron el lehet adni.
                          Csak legyen aki ennyit megtör

                          - - - Updated - - -


                          nagy része sziromhullás után azonnal sárgul, töpped és leesik.
                          Ez -bizonyos keretek között- teljesen normális jelenség. A virágok egy részéből egyáltalán nem kezd termés fejlődni. Jó része termékenyül, de aztán (cseresznyénél jellemzően borsó nagyságú állapotban) elrúgja azt amit nem tudna kinevelni.
                          Na és itt a kulcsszó, miért nem tudja kinevelni?
                          -nem megfelelő neki a talaj?
                          -nincs elegendő nedvesség?
                          -nincs elegendő tápanyag?

                          Tapasztalatok alapján (is) javasolhatom, hogy ha megoldható, minden ősszel rotálj be sekélyen marhatrágyát. Ha lehet ne csak a tövénél, hanem az egész korona alatti területen. Sokat segít...

                          - - - Updated - - -


                          Almafa
                          persze vannak különbségek betegségekkel szembeni ellenállóságban, de sajnos az alma általában ilyen. Kéthetente simán lehet permetezgetni... Akkor viszont milyen lesz a gyümölcs? Inkább mérgező mint egészséges.
                          Lisztharmat, varasodás, levéltetvek, molyok.... mindig jön valami. Szép dolog a kertészet

                          - - - Updated - - -


                          Szeder - tüskétlen, fekete
                          Ezzel kapcsolatban, szedernek jobb az árnyékos-félárnyékos hely. Nálunk ilyen körülmények között szép terméseket hoz.
                          De hogy miért nem lesz édes a termése? Na ezt nem vágom...
                          (Egyébként nálunk sem potyog le ha túlérik hanem rászárad..)

                          Komment


                            #14
                            Közeledik az ősz. Gondolom nem egy korszakalkotó megállapítás ez. Közelednek a fa és cserje ültetések időszakai is. Így például a már megemlített diófáé és szeder cserje bokoré, mely mindkettő kivált hasznos.
                            DE A SZŐLŐ!
                            Azzal mi lesz?
                            Meg vagytok dorgálva! Senki meg nem említené! Pedig hármas hasznú!
                            1- Érés után lehet szemezgetni.
                            2. Préselve must, vidáman iható, esetleg hastüneti folyékonysági mellékhatásokkal, de ezért vannak a gyógyszerészek, meg a háziorvosok tanácsa, kiket kérdezhetünk eme béltünetek materializáládásairól.
                            3. A romlott must sem rossz, tulajdonképp ezért az egész hajcihő, ami kiforr, az beforr. A mellékhatásokról ilyenkor a cimborákat kérdezzük meg, s amire nem emlékszünk, az nem is volt.
                            Amúgy érdekes a romlott mustnak mekkora a felhajtása. Még pincéket is építenek a kedvéért, kínálják és tárolják így-úgy. Még benzines kannában is. Én már láttam ilyet! Esküszöm! És ti?
                            Utoljára szerkesztve a következő által: Igrich; 2016 szept. 18, 20:17.

                            Komment


                              #15
                              Azt mondják, hogy a diófát az unokáinknak ültetjük. Szerintem a 8 m elegendő. Nem baj ha zár a korona, facsoportnál az természetes. Inkább az ültetés mikéntjével foglalkozz. A gödör ásásnál ne sajnáld a munkád, legyen meg az 1x1 méter és lefele se legyen sekély. Ősszel iszapolni szokás, azaz a vizet sem kell sajnálni. A kiásott termőréteg lehetőleg majd a gyökérzethez kerüljön. Aztán nő majd az, mert nőhetnék.
                              Egy kis érdekesség. Régebben, mikor felénk valaki diófát ültetett azt mondták neki, hogy abból legyen a koporsója. Tulajdonképpen evvel hosszú életet kívántak az ültetőnek, mert a diófa nem a gyors növekedéséről híres. Több évtized, mire abból haszonfa lehet.
                              Én is ezt kívánom neked, hozzátéve még azt, hogy motoroddal sokat élvezzétek a fák árnyékát.
                              Köszönöm a jókívánságokat.
                              Elkezdtem ásogatni takarosan, ahogy időm engedi (1 már kész van), de én kb 60x70-es és kb 70 mélyre ástam. Én is hallottam már az 1x1-et, de azért egy m3 földet nem szeretnék megmozgatni. 14 lyuk van!!!
                              Tehéntrágyát rakok alá, aztán egy kis föld és jöhet a fa.

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X