Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Elektronikus barkács kütyük

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Elektronikus barkács kütyük

    Nem tudom, hogy létezik-e ilyen jellegű topic. Én kerestem, de nem találtam. Azt sem tudom igazán, hogy illik-e veterános társaságban ilyesmivel előhozakodni. Bevallom én szívesen barkácsolgatok hobbiáramköröket, igaz kizárólag csak saját használatra. Már olyan is volt, amelyik működött.

    Ezért gondoltam, hogy jó lenne egy ilyen topic, ahol az ilyen jellegű dolgokat is megbeszélhetnénk.

    Tavaly csináltam egy akkuőr nevű kapcsolást LM 3914 IC-vel. Jól is működik. Ennek mintájára találtam most egy cikket, amely a topic nyitására ösztönzött. Íme a cikk:

    BSS elektronika - LED-es hőmérő (40-130°C-ig)

    Az akkuőrt pedig ennek alapján készítettem: OLCSÓ AKKUŐR AUTÓBA
    Ez utóbbin azért módosítottam a polaritásvédelem és a stabil tápfeszültség miatt. Ha érdekel valakit az átalakítás, akkor jövő héten megkeresem. (A munkahelyi gépben van hét lakat alatt )

    Szívesen venném, ha hasonló ötleteiteket itt közölnétek és megosztanátok tapasztalataitokat.

    Üdvözlettel: CZsolti

    #2
    CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    LED-es hőmérő
    Ez a dolog érdekelne...szerinted a hőellenállás cseréjével ki lehet bővíteni a mért intervallumot? A 130 fokot keveslem egy léghűtéses gépen bármilyen hőmérsékletet mérni...bár talán a váltóolajra elég.
    Én elektronikai szinten csak utánépítőnek nevezhetem magam...ha változtatni kell valamin, az már nem az én asztalom
    sepy és OdinHEM kedvelte ezt.
    "When you're miserable...you need someone...even more miserable than yourself."
    "Dneprs don't leak oil, they mark their territory!"

    Komment


      #3
      wsievers eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      szerinted a hőellenállás cseréjével ki lehet bővíteni a mért intervallumot?
      Én sem vagyok villanyász, csak gépész, de szerintem a hőellenállás cseréjével megoldható. Itt van egy adatlap a hőellenállásokról: http://www.pcsilencioso.com/cpemma/rs_thermistors.pdf

      Ebben van olyan, ami nekünk jó lehet. Elvileg a kapcsolás feszültségesést mér. Ha a termisztor helyére sima potmétert teszel és tekergeted, akkor a LED-ek sorban kigyulladnak és kialszanak. Ha hangszórót teszel oda és beállítod az érzékenységet, akkor kivezérlésmérő (lásd keverőerősítők) lesz belőle. Egy igen látványos kapcsolás. Azt még nem tudom, hogy 6V-os tartományban hogyan működik, de ki fogom próbálni.

      Utánanéztem ennek a termisztornak. Elvileg a 47kohm-os típus bírja 200°C-ig. Itt a kijelzés értéke a meghatározó. Tehát a 10 k potméterrel szerintem beállítható az érzékenység. A mérési tartomány (úgy néz ki) 100 °C. Ha 150 fokot szeretnél, akkor 50 °C-tól kezd mérni.
      Próba cseresznye. Csak óvatosan. A termisztor ára kb 1000 Ft, az IC-é pedig tavaly 3600 Ft volt.
      Utoljára szerkesztve a következő által: CZsolti; 2012 dec. 02, 21:09. Oka: Adatpontosítás

      Komment


        #4
        Találtam egy remek oldalt. Most ezt böngészgetem:

        BSS elektronika


        Nekem kincsesbánya. Remélem nektek is tetszik.
        zsíráf kedvelte ezt.

        Komment


          #5
          Sziasztok!
          Ebben a témában fel tudom ajánlani a segitségemet. Kérdezzetek legyetek szivesek akár anyagbeszerzés, akár nyákositás, v áramkörmagyarázat / módositás kellene. Ebben végre otthon vagyok, és tudok segiteni.
          sepy és OdinHEM kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Szia Frod!

            Özön kérdésem lesz, csak még ki kell gondolnom őket szépen sorban.
            Én motoros témában jobb vagyok kétségtelen. Az áramról sokáig csak annyit tudtam, hogy ráz. Mióta a mezőgazdaságban is trenddé vált az elektronizálás voltam kénytelen magamat jobban beleásni a témába.


            Elsőnek talán azt kérdezném, hogy indexlámpában az eredeti 6v 21W-os izzót hány db és milyen fényerejű LED-del helyettesítenéd. A villogó kapcsolásom NE555-tel készen van. A végső kapcsolásban SA555-öt tennék bele. Azt a katalógus -40-85 °C közötti üzemi hőmérsékletre ajánlja. A LED-ek áramkörét relével akarom szaggatni, tehát a tranzisztor a relét kapcsolgatná és a visszajelző lámpát. A KRESZ szerint hallhatónak kell lenni az indexnek. Ezt legegyszerűbb relével megoldani. És az van is, venni sem kell.

            Egyenlőre ennyi. Előre is köszönöm.

            Komment


              #7
              Nohát:
              Az ötlet az 555 IC-vel rendben van. A relé is rendben van, ehhez annyit fűznék hozzá, hogy ne felejts el egy diódát párhuzamosan bekötni a relével záróirányba. pl: http://3.bp.blogspot.com/_c8EartLqdV...PNP+Driver.bmp
              A LED már húzósabb kérdés: legalábbis én nem tudom, hogy pontosan milyen ledből mennyit, és milyen előtétellenállással.
              Ha én csinálnám, akkor abból indulnék ki, hogy hagyományos izzó: 13 lm/W fényáramot produkál a wikipédia szerint. Egy LEDnek ennél 4..6 x jobb a hatásfoka, uh kb 4 W-nyi kell belőle. Én ezt üsszeraknám, és fehér falon szemre lőném be az előtétellenállást.
              Remélem ez valamennyit segitett, de annyi féle LED van a világon, hogy igy általánosságban nehéz mit mondani. (Nem beszélve arról hogy még ott a lámpatest is, ami szintén befolyásoló tényező...) Ha a parlamentben lennénk, akkor ilyenkor kellene megkérdezni: elfogadja a képviselő úr a választ?
              sepy, OdinHEM és CZsolti kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                frod eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Én ezt üsszeraknám, és fehér falon szemre lőném be az előtétellenállást.
                Elfogadom a választ
                És megmondom őszintén én is erre gondoltam. Ha lerajzoltam normálisan a kapcsolási rajzot, akkor megígérem, hogy közzéteszem lektorálásra. Most megyek értekezni - hiába munkaidő az munkaidő - de utána leírok egy sztorit, ami nagyon idevág a LED kiválasztáshoz.

                Komment


                  #9
                  Attached Files
                  Utoljára szerkesztve a következő által: ApaE; 2012 dec. 05, 17:18. Oka: elütések
                  Kircs, sepy és 4 további látogató kedvelte ezt.

                  Komment


                    #10
                    ApaE eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Nem engem kérdeztél, de hátha segítségedre lesz:
                    Igen, segítségemre van, amit írtál, és köszönöm. Igencsak egyfelé jár az agyunk, mert tegnap délután vettem is két ilyen LM317-es IC-t. Egyet otthoni, hordozható tápegységnek, egyet meg a motorhoz. A kondik meg ugye "teremnek" otthon mindenféle régi NYÁk bontásból.

                    A LED-ekkel egyenlőre kísérletezem. Van otthon mindenféle színű és méretű bontott. Nem feltétlenül ragaszkodom a BA-15 foglalathoz - bár az ésszerűség ezt diktálja. Most kísérletező kedvemben vagyok.

                    Nagyon jól összefoglaltad szerintem ebben a rövid "karcolatban" a lényeget, és ami fontos, hogy jó gyakorlati tanácsokat adtál.

                    ApaE eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Kicsit hosszú lett, pedig csak a felületét 'karcoltam' a témának, remélem nem gond .
                    Semmi gond, szeretek olvasni.




                    CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    leírok egy sztorit, ami nagyon idevág a LED kiválasztáshoz
                    Variátorhajtáshoz kerestem szíjat. Megadott terhelésre kellett méretezni és szűk volt a hely. Jött a neves multi cég üzletkötője felszerelkezve katalógussal, szoftverrel. (Ez persze nekem is megvolt on-line, de nem találtam megfelelő szíjat, ezért hívtam ki, hátha )

                    Hosszas tépelődés után azt javasolta, hogy küldjem el írásban a műszaki adatokat x-címre, és ott majd válaszolnak!

                    Én magamban őt küldtem el máshova, ami végülis egész jó hely. Két hét múlva (!!!) megjött a válasz: próbáljam ki az általam javasolt szíjat, ha nem bírja, akkor válasszak erősebbet.
                    A leírtak szerint jártam el. És mi sem bizonyítja a szíj kiváló minőségét jobban mint az, hogy bírta a terhelést, nem kellett nagyobbat venni - és újratervezni, gyártani a gépet.

                    Komment


                      #11
                      CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Nem feltétlenül ragaszkodom a BA-15 foglalathoz - bár az ésszerűség ezt diktálja.
                      Ezt én javasolnám, mert ebbe már 1x belefutottam, nem tudom mennyire ismert: elméletileg nem tudsz levizsgázni LEDes izzóval, mert már ahhoz is műbizonylat kellene...
                      Ha a védelemnél járunk, lehet, hogy az 555-ös is megérdemelne egy LM317-es tápegységet, mert ezek az IC-k sem szeretik a nagyobb lökéseket....

                      Komment


                        #12
                        frod eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        elméletileg nem tudsz levizsgázni LEDes izzóval,
                        Gyakorlatilag meg sem próbálom. A vizsgára a rendes izzókkal megyek jól feltöltött aksival, hogy vakítson .
                        A tápegység pedig be lesz építve az 555 elé. Én is tapasztaltam már - nevezetesen egy 3914-es IC-s kapcsolásnál, hogy stabilizálni kell a feszültséget, különben megbolondul az egész.

                        Komment


                          #13
                          Srácok ne szórakozzatok az irányjelzővel!
                          Csak jól müködö szerkezetet tegyetek fel!
                          Engem már löktek árokba halvány irányjelzőre hivatkozva,nem szeretném nem megúszni,egy efféle eseményt.Motorról is ledobáltam a keleti irányjelzőket mikor észrevettem,hogy nem vették észre.
                          Az integetést nem lehet,nem észre venni! Nem szeretem,de ez van.
                          "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                          Komment


                            #14
                            Régen írtam ide. Igazából egy fontos kérdésem van: jók-e valamire ezek az ultrahangos egérűzők, vagy sem. Esetleg tud-e valaki tényleg működő utánépithető kapcsolást ide feltölteni.

                            Kérem az urakat, hogy a megszokott komolysággal válaszoljanak. A helyzet súlyos, az egerek már a spájzban vannak.

                            Komment


                              #15
                              Legbiztosabb ha kutyától- macskától elzárt területre teszel nekik vitamint!! Énnálam a műhelybe szeretnek így tél elején belopózni én is ezt teszem nagy dózisban!! Zsolti ha esetleg építeni akarsz akkor tudok mintával szolgálni egy Usa gyártmány van nekem igaz az én kasznis fülem nem bántja de van olyan állása mi mindenki mást elűz a környékéről de lehet buktatója a felhasznált anyagok esetén. Énnekem hatásosabbnak tűnik az irtani mint az elriasztani módszer.

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X