Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Műanyag bevonat házilag

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Műanyag bevonat házilag

    A problémakör ott kezdődött, hogy kellett egy mobil motorgarázs.
    Azt értem, hogy kész lemezgarázst lehet kapni, de nekem 2,5x3m kuckó kellett, olyan pedig nincs szériában. Egyedileg legyártatva pedig drágább.
    Ezért kihoztam abból, ami van, illetve amit még vettem hozzá. De legalább ronda lett.
    Az oldala és az ajtaja OSB lapból van, ami elméletileg vízálló, gyakorlatilag nem. Főleg az északról csapó özönvízszerű esőtől kezdenek a rétegek elválni.
    Ha már benne van a pénzem, mentsük a menthetőt.

    - csónaklakk - drága
    - folyékony fólia - drága és az UV álló még drágább
    - sima zománcfesték - az se olcsóbb
    - takarófólia - a zöld schuller féle elég jó, de azt is megeszi az UV egy idő után - az ára kedvező.
    - breplasta - az osb lap mozog, lepereg róla
    - falfesték - erre kíváncsi lennék, egy próbát megérne - nem vízálló, de valamennyit bír
    - egyéb megoldások
    - ingyen megoldás

    - - - Updated - - -

    Teljesen máshonnan jött az ötlet. Összetörtem a túramotor indexét és nem voltam hajlandó kifizetni az után gyártott indexért a 8000 forintot. Kísérleteztem feloldott műanyag öntésével.
    Az indexből nem lett semmi, azonban ABS "oldatból" szép fényes fóliákat sikerült öntenem.
    Uccu neki, próbáljuk bevonni a garázs oldalát műanyaggal!

    Recept:
    ABS műanyag - akrilnitril-butadién-sztirol
    aceton vagy nitrohigító
    -------------------------------------------------
    Darabkákat dunsztosüvegben feloldani, körülbelül híg tejföl állagúra. Nitróban lassabban oldódik.Ha darabos, akkor még egy kis hígító kell neki. Egy éjszakányi állás alatt szép simává érik. Festékként lehet használni. Használat előtt ajánlatos felrázni, mert ülepedik, túlzott rázás után kicsit várni, hogy a buborékok felszálljanak, mert a bevonat bubis lesz.

    Ecsetet előtte kipróbálni, bírja-e a szőre az acetont.
    Gyorsan szárad, aki ügyes, szép bevonatot is tud készíteni.
    Click image for larger version

Name:	P1230303.jpg
Views:	1
Size:	185.8 KB
ID:	158230Click image for larger version

Name:	P1230305.jpg
Views:	1
Size:	182.0 KB
ID:	158231Click image for larger version

Name:	P1230306.jpg
Views:	1
Size:	199.0 KB
ID:	158232Click image for larger version

Name:	P1230307.jpg
Views:	1
Size:	198.6 KB
ID:	158233Click image for larger version

Name:	P1230308.jpg
Views:	1
Size:	199.3 KB
ID:	158234Click image for larger version

Name:	P1230309.jpg
Views:	1
Size:	192.0 KB
ID:	158235

    ABS-t szerezni könnyű, csak oda kell figyelni. A legtöbb háztartási gép fehér műanyag fogantyúi, burkolatai ebből vannak. Én mosogatógép fölöslegessé vált tetejét daraboltam fel. Ha szerencsénk van, bele van öntve az ABS jel, ha nincs, akkor próbálgatni kell. Egy kicsi darab acetonban egy perc alatt elkezd kenődni és tejfehérré változtatja az oldószert. A leggyakoribb műanyagok nem így oldódnak (PP, PC, PE, PVC).
    Az abs általában fényes, törésre közepesen rideg, hajlításra nyúlik, majd egy pont után elpattan. Melegítéskor és töréskor jellegzetes égett műanyag szagot ad. A lego is ebből van, azonban a gyerek/unoka reklamálni fog, ha feloldjátok.
    Régi számítógépes házak, lemezolvasók, egerek, monitorok szürkés színű ABS-ből vannak, ez azonban nem akar annyira oldódni, mint a mostani fehérek.

    #2
    Ennek a bevonatnak mekkora az ABS igénye?. Gondolok itt pl. egy 5 literes festékes edénybe mennyi kell és a vízállósága tesztelt?. Ez egy igen hasznos lehet csak a hozzávalók hol szerezhetők be? miket leírtál.

    Komment


      #3
      sepy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Ennek a bevonatnak mekkora az ABS igénye?. Gondolok itt pl. egy 5 literes festékes edénybe mennyi kell és a vízállósága tesztelt?. Ez egy igen hasznos lehet csak a hozzávalók hol szerezhetők be? miket leírtál.
      Ellátogatsz egy MÉH telepre mondjuk(ahová még beengednek) és megkéred az ott lévőket hogy leszedhesd az értéktelen műanyagot az értéktelen fémről
      Vagy kérdezősködsz hogy nincs-e valakinek kidobandó kenyérpirító, szendvicssütő, hajszárító...
      Az ABS elég viszonylag jól bírja a hőt, 230°C-on olvad, és önmagában nem ég. Ezért használják előszeretettel mindenhez.



      bokor28, valahogy meg kellene próbálni szórni ezt az anyagot.
      apacsavo kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        Ha jól olvasom hígítás kérdése csupán hogy utána hogyan dolgozod el.

        Komment


          #5
          Mivel az ABS az oldószer elpárolgása után visszaszilárdul, folyamatos műanyag réteget lehet vele képezni. Gyakorlatilag műanyagba lehet önteni az anyagot. Teljesen vízálló.
          Amekkora darabot a satuba fogva látsz, az kb. 1 liter acetonhoz elég. Meglepően kevés kell. Mennyiségeket nem írok, nem méregettem. Szemre be lehet állítani. Elkezdi az ember oldani, majd rak még egy darabot és nagyon sűrű lesz. Ilyenkor vissza kell higítani egy kicsit.
          A nitrohigító beszerezhető bármelyik festékboltban. Acetont is meg kell kérdezni, biztos tudnak rendelni. Műkörmösök is használják. Webshopon lehet a Molartól vagy Alvin Plasttól. A legolcsóbb, minősítetlent kell keresni.
          A méh teleppel az lehet a baj, hogy a műanyagos fémet nulla forintért veszik be, ezért leverik előtte a bokor alatt. Ha bokor alatt látsz levert mosógép burkolatot, akkor az nagy valószínűséggel ABS. A forgódob külső burka nem az.

          - - - Updated - - -

          Gondolkodtam a szóráson, biztos lehet. Nem volt kedvem teleszórni apró müa cseppekkel a kertet. Vagy összeszerelni a festékszórót.

          - - - Updated - - -

          OdinHEM eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Ha jól olvasom hígítás kérdése csupán hogy utána hogyan dolgozod el.
          Nagyon hasonlít egy festékhez. Ha híg, akkor vékonyabb a bevonat, ha sűrű, akkor vastagabb és nehezebb felhordani. Egy profi biztos kiszúrja, egy festék mitől jobb (terülés stb.). Nekem nincs ilyen gondom.

          UV tűrést a gyakorlat megmutatja. Volt kint évekig ilyen műanyag a kertben, nem sokat változott.
          OdinHEM, apacsavo és 2 további látogató kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Az aceton / a lányok használják köröm lakk lemosásra / elég drága. Az elérhetőbbnek a nitró hígító tűnik de ki érdemes próbálni előtte mert abban is van olcsóbb melyben az alvázvédő is csak túrósodik!. A drágább viszont teszi a dolgát.
            OdinHEM és apacsavo kedvelte ezt.

            Komment


              #7
              Lehet kapni acetonos foltbenzint is. Ki kell próbálni. Ha eszembe jut, akkor meg is csinálom. Egy próbát megér.

              Megjegyzés: régen a makett repülőgépeket is úgy raktuk össze, hogy acetonban feloldottuk az akkor még garantáltan PVC-ből készült hordkeretet, amire ugye rá voltak öntve az alkatrészek.
              sepy, dongos78 és bokor28 kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                A pvc-vel nem volt már humorom kísérletezni, pedig könnyebben beszerzem, mint az abs-t.
                Vagányan mutatna lefolyócső szürke, vagy ipari narancs színben a garázs. El is ültetted a fülembe a bogarat, még nem kentem le :-)
                OdinHEM, sepy és kedvelte ezt.

                Komment


                  #9
                  A PVC-t könnyebb beszerezni, viszont azt olvasom hogy valami ciklohexanon az oldószere. Nem úgy tűnik, mintha bármilyen boltban ezt literszámra árulnák. Mondjuk nem értek hozzá, csak guglis okoskodás.

                  Komment


                    #10
                    Vegyszerboltban, vagy vegyszerellátóban kell keresni. Nem festékbolt, kimondott vegyszerbolt. Illetve már nem klasszikus bolt, hanem kereskedő.
                    Molar, Szkarabeusz stb. Ciklohexanon helyett jó lesz az aceton is.
                    Utoljára szerkesztve a következő által: bokor28; 2016 szept. 05, 15:16.

                    Komment


                      #11
                      A régi számítógépes házból/monitorból származó ABS érdekes eredményt hozott. Látszólag nem akart oldódni az acetonban, csak repedezett és nyúlott. Azonban az csak a töltőanyag volt, a műanyag szépen kioldódott belőle. A maradékot le lehet szűrni és ebből áttetsző bevonatot lehet készíteni. Az újakban fehér por töltőanyag van.
                      Ha a fehér por ásványi eredetű, akkor az anyagtól függően UV állóságot biztosít, úgyhogy én benne hagyom.

                      Komment


                        #12
                        bokor28 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Ha a fehér por ásványi eredetű
                        Titán-dioxid.

                        A régiekben gondolom valami más volt.

                        Komment


                          #13
                          Szervusztok!

                          A kültérben létesített fából,illetve faalapú tárgyak festésénél,lakkozásánál és impregnálásánál nagyon figyelembe kell venni,hogy a védőréteg beszívódó legyen!Problémát jelenthet,ha a védőréteg merev,hőtágulásra,a fa nedvességre történő "dagadására",-megreped és a repedésen keresztül a víz felszívódik.A felszívódó víz,csak a repedéseken keresztül tud távozni,illetve a fa belsejéből távozni kívánó pára,ahol nincs repedés,-belülről a lakkozásnak ütközik és pang.A pangó nedvesség rontja a kiszáradás esélyét,tehát rövidebb lesz az élettartama a fából készült akárminek.

                          AZ OSB lap is tud bomlani nedvesség hatására,-láttam már ilyet,-sőt rostjaira esik a pozdorja laphoz hasonlóan,csak lényegesen hosszabb idő múlva.

                          A nálam idősebb generáció,egyszerűen lekente évente jó vastagon fárdtolajjal és hosszú évekig nem volt gond,-esetleg kátrányoztak,ami szintén sok-sok évvel hosszabbította meg a fából készült dolgok életét.Napjainkban a jól felszívódó lazúrokkal óvják a fát,de tapasztalatom szerint,egy pár év elteltével azt is ismételni kell.

                          Írásom célja nem az,hogy elvegyem a kedveteket a kísérletezéstől,mert az jó dolog,csak gondoljátok át,mert az új utak keresése is költséggel jár és,ha nem elég hatékony kárral is.

                          Az lenne a célszerű,ha egy pár kisebb darabot leápolnátok,különböző kencékkel és utána az eresz alatt tesztelhető lenne,természetesen ez meg időigényes és manapság semmire nincs idő.

                          A diópác,amely házilag költségmentesen elkészíthető,illetve dolgozni azért kell vele,-kitűnő gombaölő és szintén védelmet ad,egy korlátozott időig.

                          Üdvözlettel:Che

                          Komment


                            #14
                            A diópác,amely házilag költségmentesen elkészíthető,illetve dolgozni azért kell vele,-kitűnő gombaölő és szintén védelmet ad,egy korlátozott időig.
                            Receptet kérem!
                            "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                            Komment


                              #15
                              Diópác készítés Máté kérésére

                              Meglehet más módja is van,de én így csinálom és bevált.

                              A dió termésének a burkát összegyűjtöm,lehetőleg még zöld állapotban egy műanyag vödörbe,melyhez jó,ha tartozik egy fedő is.Az összegyűjtött dióburokra,annyi vizet töltök,hogy éppen ellepje és alkalomadtán keverem és pépesítem.Nem próbálkoztam még,de fúrógépbe fogható keverővel sokkal hatékonyabb lehet,a lényeg,hogy összetörjenek a rostok és pépes állapotba kerüljön a massza.Vizet mindig annyit töltök rá,hogy ellepje és az egésznek híg lekvár állapota legyen.Valószínű,hogy a dió burkának cukortartalma is van,mert egy idő után forrásba jön és lepik a muslicák (ne aggódjatok,még soha nem próbáltam párlatot készíteni belőle),ilyenkor aktuális a fedő használata.
                              Olyan jó két hónapos érlelés és pépesítés után,megfőzöm az egész kutyulékot,forrásponton túl és egyben párologtatom a nedvességtartalmát,esetenként vízzel pótolva,hogy a híg lekvár állapot megmaradjon.

                              Amikor az egész massza homogénnek tűnik,többszörösen átszűröm,különböző finomságú szűrőket használva,a szúnyoghálótól,a női harisnyáig.A szűrés időigényes feladat,mert van,hogy két napig csepeg le a végleges anyag,de nem kell nyomkodni,a gravitáció elvégez mindent.

                              A leszűrt anyagnak,hasonló állagúnak kell lenni,mint egy festésre alkalmas festéknek,ha hígabb ismét felkerül a rezsóra és elpárologtatok még egy kevés vizet,ha sűrűbb,hígítom egy ki vízzel,de utána átforralom.

                              Amikor elkészült keverek hozzá egy kevés szalicilt és már ecseteléssel bármit kezelhetek vele,ami fából készült.A szalicilt azért teszem hozzá,hogy eltartható legyen,bár lehet,hogy anélkül is megmaradna hosszú ideig használható állapotban.

                              Többszöri átkenéssel,egészen sötétbarna színezetet lehet elérni,csírázásgátló hatása van.A régi asztalosok sokszor használták,elsősorban esztétikai szempontból,de napjainkban is fel lehet éleszteni,ezt a módszert,-mert ez is egy "veterán technológia"..

                              Üdvözlettel:Che

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X