Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Pannónia ismétlődő világítási probléma

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Pannónia ismétlődő világítási probléma

    Üdv kedves sorstársak!

    Utolsó motorozásom alkalmával kiégett az első lámpám (és ugye ilyenkor a hátsó is kiég... ). Nem jelenett problémát, kicseréltem az izzókat, erre ismét kiégett... gondoltam még egyszer megpróbálom a dolgot, de akkor is kigett, így már sejtelmem sincs mi okozta rendszeres hibával állok szemben. Egy kedves ismerősöm szerint a szelén hibája okozza, de tudtommal a szelén csak az akksi töltéshez van használva, a világítás feszültségszabályzását maga a tekercsen átfolyó áram végzi. Rosszul tudnám? Van valami tippetek, hogy mi okozhatja ezt a gondot? (Elöl 35/35 ös izzó van hátul 5 vagy 10 W os, amit éppen találtam itthon... ennek nem igazán kéne számítania, nomeg 10 eseel ugyanúgy eldurran mint az 5 össel...)

    Várom válaszotokat...

    - - - Updated - - -

    Esetleg fontos információ lehet, hogy T1-es gépről van szó, zet elfelejtettem említeni és régebbi típusú Bosch gyújtás van rajta (mint ami a tlt-ken volt gyárilag) de ez már évek óta rajta van, és eddig nem volt probléma...

    Üdv!

    #2
    Mérj egy feszültséget és ha 8 V-nál magasabb, akkor tegyél bele 12 V-os izzót!
    Lemezjáték kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      Mértem feszt, ha ráhúzom a gázt, akkor felnegy 8 fölé is, de akkor azért már pörög a motor. Persze gondoltam a nagyobb izzóra, az meg is oldaná a problémát, de ettől függetlenül érdekelne, hogy mi okozza. Mert eddig hibátlanul működött ezzel a gyújtásalaplappal legalább 2 évet, és most hirtelen nem jó... Érdekelne, hogy miért lehet ez, talán rosszabbak az izzók, kispórolják az anyagot belőlük, ezáltal kevésbé bírja? (már ha régebben is ekkora volt a fesz, akkor a réginek jobban kellett bírnia, persze a 6V os izzón a 8 volt nem üzemszerű... ) Vagy valamitől hirtelen megnőtt volna a feszültség?

      Egyébként, nekem egyszerűbbnek tűnik berakni egy 0.1Ohm os ellenállást, sorba a világítási rendszerrel, de a 12V os izzó us megoldás, csak félek, hogy kevésbé látnék vele olyan jól...
      demeter kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        Hát igen, ez a jelen pillanatban sok, cserével meg kevés szituáció lenne.
        Én nem tudom mitől változik ez meg hirtelen, de próbálj szerezni egy régebbi Tungsramot vagy egy jó minőségű nem tajvani mait 6V-osban.
        Lemezjáték, Lac- és 2 további látogató kedvelte ezt.

        Komment


          #5
          próbálj szerezni egy régebbi Tungsramot vagy egy jó minőségű nem tajvani mait 6V-osban.
          Nem veterán motoron (12V és elektronikus fesszabályzó) valami olasz égőt használtam, általában naponta cseréltem ami nem kis meló egy idomos motornál, aztán szerencsére elfogyott és kényszerből vettem 2 db Hella-t mert jóval drágább volt. azóta is ez a 2 van a motorban de vettem még egyet tartaléknak.
          sepy, demeter és 2 további látogató kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Nekem pl. Jahn-Germany van benne.

            Komment


              #7
              Tényleg! TESLA izzó van még forgalomban....az enyémben azok voltak/vannak
              Lac- kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                Lac- eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Egyébként, nekem egyszerűbbnek tűnik berakni egy 0.1Ohm os ellenállást, sorba a világítási rendszerrel,
                Namármost. Az ellenállásoknak is van teljesítményhatáruk. Azaz egy adott teljesítmény felett elkezd károsodni, túlmelegszik, felizzik, elég. A melegedéstől meg felmegy az ellenállása.

                (Ez kb. az Ohm törvény tanulásakor jön először elő, az ember szeretne egy teljesítményszabályzót készíteni potméterből, erre eléget belőle egy marokkal.)

                Ha azt szeretnéd, hogy egy ellenállás adja ki hőként a felesleget, plusz menjen át rajta annyi áram, ami meghajtja az égőt, az igencsak szép teljesítmény. Egy 5w kerámia teljesítmény ellenállás a teljesítmény határ alatt is igen komolyan tud melegedni. Röviden összefoglalva, az ellenállásokkal való feszültségcsökkentés és áramkorlátozás szép dolog, azonban az ember gyorsan leszokik róla. Majd utána a 78xx sorozatú fesszabályzó IC-kről is. :-)
                A sorolt égők a felépítésüknél fogva bírják a kiképzést, eleve izzásra találták ki őket.
                Utoljára szerkesztve a következő által: bokor28; 2015 szept. 22, 12:40.
                Lemezjáték kedvelte ezt.

                Komment


                  #9
                  Valahol írtam már róla, egy rakat képet is töltöttem fel.
                  2db dióda, ellentétes irányban(mivel váltóáram) velük szembe még 2-2 (vagy 3-3? mindegy, annyit rakj amekkora teljesítményre méretezed) zener dióda aztán meg 1-1 12v-os kis égő. Úgy rémlik hogy nekem 4W-osak voltak rajta, az így +8W. De csak akkor ha a feszültség felmegy, egyéb esetben egyáltalán nem terhel. És ez azért elég fontos az egyébként is gyenge elektromos rendszernél.
                  ezt a zeneres dolgot biztos meg lehet oldani ellenállással is. De amikor pár villamosmérnököt megkérdeztem és egyik sem tudta hogy hogy számoljam ki mekkora ellenállás kell, a kísérletezésekkel meg elégettem vagy 5db zener diódát akkor maradtam az égőknél. Ami bevált.
                  Ha bármi fix fogyasztót teszel be akkor alapjáraton még olyan gyertyafényed se lesz mint eddig.
                  Lac-, és kedvelte ezt.

                  Komment


                    #10
                    Heeegany, dobnál egy skiccet erről? Gondolom ez arról szól, hogy adott fesz felett nyit a Zener és onnantól a túlfesz okozta áram az égőn folyik el. Csak a "szembe" nekem nem tiszta :-)

                    Komment


                      #11
                      bokor28 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Heeegany, dobnál egy skiccet erről? Gondolom ez arról szól, hogy adott fesz felett nyit a Zener és onnantól a túlfesz okozta áram az égőn folyik el. Csak a "szembe" nekem nem tiszta :-)
                      Szétnézek a fórumon hátha megtalálom. Ha nem akkor (ha nem felejtem el) este lefényképezem az egészet meg töltök fel képet a nyáktervről. Meg ha kell az egész nyáktervet feltöltöm valahova.
                      A szembe azt takarja hogy a normál diódával szembe van fordítva a zener. Ami ugyebár annyit csinál hogy ellentétes irányban nyit egy adott feszültség felett. Ehhez hozzájön az előtte lévő dióda nyitóárama és meg is van az a feszültség aminél a rendszerre kapcsolja a + terhelést. aminek hála a feszültség is leesik szépen a normál értékre.

                      Azt, hogy milyen gyakran kapcsolgat nem tudom. Nekem az ülés alatt volt egy alu dobozban. De alőtte ha nagyobb tempónál piszkáltam a fényváltó kapcsolót garantáltan kiégetett mindent. Azóta semmit. Még ezt sem(pedig ez aztán gagyi izzó. De még így is világított ).

                      - - - Updated - - -

                      Meg is találtam az egyik hozzászólásomat amiben az is benne van. Bár lehet hogy máshol írtam róla bővebben is, de már nem emlékszem hogy az hol lehet.
                      http://veteran.forum.hu/pannoniak-sz...html#post56241

                      Komment


                        #12
                        Köszi, átnézem! (Legalább írjál 20 karaktert. Bolond internet mit dumál vissza? Még mit nem?!)

                        Komment


                          #13
                          bokor28 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Köszi, átnézem! (Legalább írjál 20 karaktert. Bolond internet mit dumál vissza? Még mit nem?!)
                          Két karakter közötti szóközök is számítanak

                          Komment


                            #14
                            És a kép a nyáktervről:
                            Click image for larger version

Name:	tulfeszvedo.jpg
Views:	1
Size:	169.1 KB
ID:	147223
                            A két belső dióda normál, a 3-3 szélső pedig 6,8V nyitófeszültségű zener dióda.

                            Komment


                              #15
                              Üdv, köszi a kimerítő választ, de villamosmérnökként én is számolgattam, meg tisztában is vagyok a "kockacukor" ellenállások melegedési hajlamaival, de ez tűnt egyszerűnek, meg valójában meg is valósítható, elvileg a 0.1Ohm 10W simán elviszi. A 78xx eléggé kiesik, mivel analóg disszipatív szabályzó elem, így eléggé melegszik a lelkem. De gondolkodtam egy kapcsolóüzemű szabályzó tervezésén is, de kicsit soknak érzem ezt a bonyolultságot egy ilyen egyszerű rendszerben. Sokan írták, lehet, hogy egy jobb minőségű izzó lenne a megoldás, próbálkozom majd.
                              Köszi!

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X