Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Gyújtógyertyák - NGK, Bosch, Champion, Beru, Brisk, Isolator...stb.

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Gyújtógyertyák - NGK, Bosch, Champion, Beru, Brisk, Isolator...stb.

    Aki ismertebb-e téren kérdezném, hogy tegnap kisebb vitába keveredtem egy márkatárssal a Bosch gyertyák hőértékét tekintve. A netet bogarászva szintén ellentmondásokat találtam. Egy hagyományosnak mondható rövid menetes gyertya W8AC, és a szám jelöli a hőértéket. Namár sok helyen azt látom táblázatba szedve ilyen Homemade szerelő fórumokon hogy:

    Gyertya hőérték táblázat:

    Gyertya hőérték táblázat


    Vagyis eszerint a W8AC az kb. 175 -ös hőértékű a W5AC pedig kb. 225

    Másik oldalon meg ez találtam:

    Gyertya hőérték táblázat


    Itt meg épp ellenkező az értelmezés vagyis a kisebb szám az alacsonyabb hőérték...

    Tudna valaki egy perdöntő magyarázatot, sőt ha lehet táblázatot mutatni mi a valóság?

    8
    Utoljára szerkesztve a következő által: Nekem-8; 2011 máj. 26, 08:32.
    Titus és wsievers kedvelte ezt.

    #2
    NGK esetében pl.: a BR8ES alacsonyabb hőértékű, mint a BR9ES.... legalábbis eddig ezt hittem:-)
    Minsk/Voskhod 14V-os "generátort" keresnék egy "kIZSérlethez", ha van egy kedves fórumtagnak ilyen.

    Komment


      #3
      Nekem úgy tanították öregek hogy minél jobban kinn van a gyertya közepe annál alacsonyabb hőértékű. Neten nézve már ez se tuti, mert függ milyen felépítésű.
      Voltam boltban, mondom kell alacsony hőértékű Bosch, erre eladó.....mibe? .mondom mindegy, adj ilyet. Erre odatolja a könyvet, hogy mondjak neki cikkszámot....
      Otthagytam mert nem szeretek nem hozzáértő eladótól venni....
      korompaiistvan kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        Nekem-8 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Voltam boltban, mondom kell alacsony hőértékű Bosch, erre eladó.....mibe? .mondom mindegy, adj ilyet. Erre odatolja a könyvet, hogy mondjak neki cikkszámot...
        Látom a gyertya vásárlás közben elhangzó „mibe?” kérdés nem csak engem zaklat fel.

        http://veteran.forum.hu/beszelgetese...ge-83/#post324
        Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

        Komment


          #5
          Nekem-8 kolléga által belinkelt német táblázatot egyszer korábban én is megtaláltam valahol a neten, és én is furcsállottam hogy a magsasbb "klasszikus" Bosch féle hőértékszámmal jelzett gyertyát írja a táblázat hidegnek. Lehet kínmagyarázat , de a következőt ötöltem ki:
          A hőérték attól függ, hogy a középelektródáról, illetve annak porcelánjáról mennyi hőt képes elvezetni a gyertya. Minél magasabb a "klasszikus" hőérték, annál többet. Ha azt feltételezzük hogy ugyanabba a motorba (ugyanolyan üzemi körülmények stb ...) különböző hőértékű gyertyákat teszek be akkor a középszigetelő a magasabb "klasszikus" hőértékű gyertya esetén kevésbé melegszik fel, tehát hidegebb marad, az alacsony hőértékűnél pedig melegebb lesz. Innen hidegebb a magas hőértékű és ,melegebb az alacsony hőértékű gyertya.
          Nos ennyi , nekem logikusnak tűnik, de hát elfogult vagyok a saját elméletemmel szemben
          Tessék megkritizálni

          Üdv
          Ba

          Komment


            #6
            A gyertyák kategorizálásánál sajnos keverik a hőelvonó képességet, és az üzemi hőmérsékletet.

            A klasszikus "isolator" skála a hőelvonó képességre utal. Pl. a 175-ös ment a trabiba. Ez egy kisebb hőértékű gyertya a köznyelvben. Azt jelenti, hogy kisebb a hőelvonó képessége, így kevesebb hőterhelés hatására is eléri azt a hőmérsékletet, amikor már beindul az öntisztulás. A 260-as isolator ennél "magasabb hőértékű", azaz magasabb hőelvonó képességű. Ebből az adódik, hogy ugyanolyan körülmények közt, (mondjuk, ha ezt is egy trabiba tesszük) nem éri el az öntisztuláshoz szükséges hőmérsékletet. Ezért van a keveredés. A 175-ös egy alacsony hőértékű (hőleadó képességű), de elég meleg gyertya, míg a 260-as egy magas hőértékű (hőleadó képességű), azaz hideg gyertya. A brisk-nél azért van fordítva a skála, mert a gyertya hőmérsékletét jelölik, nem a hőleadó képességét. Azaz a 14-es ugyanolyan körülmények között hidegebb lesz, mint pl. egy 17-es. A 14-es brisk felel meg a 260-as környéki isolátornak, míg a 17-es a 175-ös környékén van.

            ...ja, közben végigolvastam a topikot, és látom, hogy BA701 szaktárs már megírta a tutit. :-)
            korompaiistvan és Intrepid kedvelte ezt.

            Komment

            Ugrás az oldal tetejére
            Working...
            X