Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Hol lehet papírtömítést venni?

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Hol lehet papírtömítést venni?

    Sziasztok!

    Szeretnék papírtömítést venni, olyat, amiből én magam kitudom vágni a kívánt méretű tömítést. Klingeritet tudtam venni 1,5-1,5 méteres táblában, de papírtömítést még nem találtam idáig. Gondolom papírt is lehet táblában venni. Olyan papírt keresek, ami kimondott járművekhez való, például henger alá stb... Mivel veterán motor felújításához lesz, már csak az eredetiség, korhűség miatt is papírt szeretnék és nem klingeritet. Ahogy másoktól hallottam, régen Pannóniáknál és szinte minden más régebbi motoroknál papírt használtak, tehát nem gondolnám, hogy nem felelne meg az igénybevételeknek. Börzéken próbáltam érdeklődni, hogy hol lehet ilyen papírt venni, de nem kaptam információt, viszont láttam több helyen eredeti papírtömítést, ami gyári méretre vágott volt, legalább kézzel tapinthattam, milyen az igazi...

    Üdv. Gyula

    #2
    Kedves Gyula!

    Nem tudom, hogy merre laksz, de keressél fel ilyen MTZ vagy egyéb traktoros szaküzletet. Ott szerintem biztos, hogy fognak tudni adni.
    DCS kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      sepy, Che és 2 további látogató kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        valaki torta dobozára esküszik. de szvsz jó az is amit papír boltokban lehet kapni. a neve asszem triplex vagy duplex?...öregszem
        de azt hiszem könyvkötészethez használnak vastagabb kartont...

        Komment


          #5
          Szervusztok!

          Nem kell ebből a pappírtömítésből ekkora ügyet csinálni,semmi tortadoboz,klingerit,meg "vulkánfíber bőrönd oldal",ha szinte nullára hézagoltok,és az összefekvő felületek,roncsolásmentesek,tökéletesen megfelel egy műszaki rajzlap(dipa),mely bármely papírboltban beszerezhető.

          A kivágásnál semmi esetre se alkalmazzátok,az átkalapálós módszert,mert roncsolja az összefekvő felületeket!Nekem bevált módszer,hogy először a két fél helyzetét rögzítő stiftnél,esetleg hüvelyeknél,csinálok két pontos lyukat a papíron,így a helyzete stabillá válik,majd a szerelés közben enyhén bepiszkolódott kezemmel átdörzsölöm a kontúrokat,mely által határozottan kirajzolódnak a kivágandó körvonalak.A fentiek után,egy apámtól örökölt suszterkéssel és bőrlyukasztókkal,egy általam frissen gyalult fenyődeszkán a kontúrok mentén kivágom a tömítést.

          Amennyiben csavarhúzóval,rosszabb esetben vágóval szétválasztott blokkfelekkel van dolgotok,az-az sérült síkokkal,akkor azokat először valamilyen,minimum síkköszörült,ideális esetben tusírlapon,a tömítés fázisát megelőzően,síkba kell hozni.

          A túl vastag tömítés alkalmazása,azért sem jó,mert összehúzáskor a tömítőanyag gyengébb szilárdsága,a tömíteni kívánt anyagokból adódóan deformációhoz vezethetnek.Példaként említeném,pl.a FIAT 850-esek termosztátfedelét,ahová előszeretettel,vágtak vastag kligeritből tömítést,majd agyonhúzva,olyan síkbeli deformációt okoztak,mely sok esetben töréshez vezetett.

          Megjegyzem,hogy a technológia,elsüvöltött a fejem felett,amit fent leírtam,az általam klasszikus,tehát meglehet idejét múlt anyagok és módszerek alkalmazása,de nekem bevált és ragaszkodom hozzá.


          Üdvözlettel:Che
          pasetta, Iker József és 8 további látogató kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Kedves Che és többiek!

            Köszönöm a hozzászólásokat! A kivágással nem lesz gond, én is hasonlóan szoktam, ahogyan Che írta...

            Nekem is ajánlottak ilyen félfamentes rajzlapot, vagyis ismerősöm úgy mondta, hogy nem famentes asszem...

            Ma felhívok valami traktorboltot a közelben és megkérdezem, ez talán jó ötlet lehet. Nekem az az érdekes ebben a papír dologban, hogy elég sok veterán járművekkel foglalkozó ember használja a papírtömítéseket és mégsem tudok egy boltot, ahol megtudnám egyszerűen venni a kimondott gépjárművekhez való papírt. Ennek két oka lehet: Valóban mindegy, hogy tortapapírt, rajzlapot stb... milyen papírt használok, vagy pedig nem gyártanak ilyen papírt. Szerintem egyértelmű, hogy az utóbbi nem lehetséges, tehát gyártanak ilyen célra papírt, csak mégsem tudja senki Nekem az a véleményem, hogy például a Pannónina gyárban sem a felesleges tortadoboz papírt használták, hanem volt erre a célra készült papír, akár különböző vastagságokban is. Talán a modern tömítőanyagok(klingerit, paszták) miatt már nem gyártanának ilyen papírokat? Nem tudom, de ma felhívok néhány boltot...

            Üdv. Gyula

            Komment


              #7
              Felhívtam egy traktoros boltot, de ők is azt mondták, hogy nem árulnak kimondott papír tömítő lapokat, hanem klingeritet használnak. Azt ajánlotta, hogy műszaki rajzlapot használjak, mások is azt szoktak, ahová papír kell.

              Tehát ha sehol nem lehet kapni kimondott gépjárművekhez tömítőpapírt, akkor milyen papírt vegyek a papírboltban? Van fatartalmú, félfamentes és famentes is. A fatartalmú jobb lenne?

              (Egyébként találtam egy kínai, de magyar nyelvű céget, ők sok fajta tömít lapot árulnak, azbeszttartalmút, stb... stb.. de azok között meg kiigazodni, hogy melyik lenne a jó?...)

              Köszi!

              Üdv. Gyula
              Utoljára szerkesztve a következő által: DCS; 2012 ápr. 13, 12:13.

              Komment


                #8
                ApaE eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Talán még ma is kapható félfamentes rajzlap, A3 méretben. Alak kivágása után kis olajjal szépen át kell itatni. Nem olyan vastag, mint az utángyártott kész tömítések, ami pl. váltóhézagolásnál jól jöhet. Viszont az illesztési felületeknek hibátlannak és síknak kell lenniük.

                UI.: boldog névnapot !
                DCS eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Felhívtam egy traktoros boltot, de ők is azt mondták, hogy nem árulnak kimondott papír tömítő lapokat, hanem klingeritet használnak. Azt ajánlotta, hogy műszaki rajzlapot használjak, mások is azt szoktak, ahová papír kell.

                Tehát ha sehol nem lehet kapni kimondott gépjárművekhez tömítőpapírt, akkor milyen papírt vegyek a papírboltban? Van fatartalmú, félfamentes és famentes is. A fatartalmú jobb lenne?

                (Egyébként találtam egy kínai, de magyar nyelvű céget, ők sok fajta tömít lapot árulnak, azbeszttartalmút, stb... stb.. de azok között meg kiigazodni, hogy melyik lenne a jó?...)

                Köszi!

                Üdv. Gyula
                Szia Gyula!
                Még mennyi megerősítést vársz Tőlünk, ha ApaE-nek nem hiszel akkor itt a "világvége".
                Most olvastam el (elnézést, hogy csak most), Che hozzászólását, még kimerítőbben írja le a konzervatív, de bevált módszert!
                Utoljára szerkesztve a következő által: -t5-; 2012 ápr. 13, 13:42.
                A boldogság emléke már nem boldogság, de a fájdalom emléke még fájdalom./Byron/

                Komment


                  #9
                  DCS eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  akkor milyen papírt vegyek a papírboltban?
                  A legtöbb írószerboltban elég szűkös a kínálat. Van műszaki rajzlap, másnéven dipa, szép fehér (félfamentes). Minden más (a díszcsomagoláshoz való papírokon kívül) csak A4 és alatta lévő méretben szokott lenni általában.
                  Én egyetemi műszaki ábrázolásról megmaradt dipákat szoktam felhasználni ha ilyet csinálok, a célnak megfelelnek.

                  Esetleg nagyon jól ellátott papírboltban súly alapján lehetne válogatni, úgy keresni valami dipánál könnyebbet, de a fénymásoláshoz használt papírnál (~80 g/m2) nehezebbet. Persze megeshet hogy csak nagy mennyiségben tudnak kiszolgálni.
                  There's a very fine line between "hobby" and "mental illness".

                  Komment


                    #10
                    most csináltam az izshez karter-tömítést. hagyományos A3-as rajzlapból ((nem famentes), igaz vékonyabb, mint amire ált. iskolában rajzoltam. 3! réteget tettem fel, mindegyiket zsírozva, egyiket a másikon felrakás közben. mikor összehúztam a zsír egyenletesen, gyönyörűen kinyomódott mindenhol. eddig semmi tömítetlenséget nem tapasztaltam, pedig járatom rendesen, mert cefetül teszik a hangja

                    Komment


                      #11
                      Rendben, rendben... Jó lesz a rajzlap, elhiszem nektek!
                      Köszi a segítséget!

                      Komment


                        #12
                        Kedves Gyula!

                        Bocsánatot kérek,de valahogy elkerülte a figyelmemet a névnapod,de egy kissé utólag sok boldog névnapot kívánok neked,egészségben és a fentiekhez elegendő pénzzel!

                        Lehet az is elkerülte a figyelmemet,hogy milyen motorhoz szükséges a tömítés,-mert a vaterán elég sok motorhoz találni,most nem emlékszem pontosan,de 1000,-Ft alatti áron kész tömítésgarnitúrát.Ami miatt nem szoktam vásárolni annak az az oka,hogy rendszerint azonnal kell és amennyi időt elvacakolnék a rendeléssel,utánjárással,várakozással,-addig régen elkészül a mű.

                        Örülök,hogy"megvilágosodtál" és javaslom,ha szép a tömíteni kívánt felület,maradj az egyrétegű dipánál.


                        Üdvözlettel:Che

                        Komment


                          #13
                          Én motoros boltban vettem tömítést A3-as méretben 1400 ft-ért, és abból vágtam ki.

                          Komment


                            #14
                            kollarg eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Van műszaki rajzlap, másnéven dipa, szép fehér (félfamentes).
                            Hagy kössek bele 1 kicsit A műszaki rajzlap a Müpa, a Dipa pedig a diósgyőri papírgyár által gyártott műszaki rajzlap, ami minőségben kicsit jobb az átlagos műszaki rajzlapnál, mivel tömörebb és fényes a felülete, ezért a tus és egyéb folyadékok nem oszlanak szét olyan könnyen a rostok közt.

                            Tömítés szempontjából szerintem mind2 alkalmas, de a dipa annyiban jobb, hogy nem ázik szét olyan könnyen, tehát szerintem tartósabb. De amúgy ha nem akarsz sokat szórakozni, 500-800 forintért lehet venni komplett utángyártott papír tömítéskészletet és nem kell szórakozni a vagdalkozással. Gugliba beírod, hogy "pannónia tömítéskészlet" és máris találtál sokezret, amik csak az áraikban különböznek, minőségre mind egyforma. A dipa és a müpa pedig egy árban van általában, egy A/3-as lap 15-30Ft

                            Komment


                              #15
                              Tegnap vettem 3 fajta A/3-as papírt. Csináltam egy kísérletet, mert volt aki azt mondta, hogy ezek a sima rajzlapok szétáznak és nem megfelelőek, ezért gondoltam magam kipróbálom őket... A kísérlet egyszerű: a három fajta papírlapot egy-egy tányérra helyeztem és a közepükre 10W/40-es olajat töltöttem. Mivel nem sikerült úgy hajtanom a lapokat, hogy a közepükön maradjon az olaj, ezért súlynak egy-egy anyát helyeztem a lapok közepére...
                              A képen bal oldalt félfamentes rajzlap, középen famentes műszaki rajzlap, jobb oldalt pedig a kissé sárgás Dipa famentes műszaki rajzlap. A félfamentes rajzlapon egy nap alatt több csepp átment, a középső famentesen szintén, de ez már jobb, tömörebb anyag és valóban a Dipa a legjobb, azon még nem ment át egy csepp sem egy nap alatt, de már egy hatalmas cseppforma volt az alján, tehát nem sok kellett volna... A különbség már fél óra múltán is tapasztalható egyébként, csak végig kell húzni az ujjunkat a papírok alján és a sima félfamentes lap alja elég sok olajat hagy ujjunkon, viszont a Dipa csak épphogy olajoz...

                              Én azért utánakérdeztem egy-két felújítónál és volt, aki azt mondta, hogy lehet kapni direkt gépjárművekhez tömítőpapírt, csak persze ő is régen vett ilyet és nem tud szerezni...

                              Tudom, hogy ez a kísérlet elég durva, de mutatja, hogy ezek a sima papírok nedvszívóak és áteresztőek. Elhiszem, hogy egy motorkerékpárnál nem ennyire jelentős az olajmennyiség, ami a papírt éri, ezért is felelhet meg normál használathoz a sima papír, de tökéletes tömítettséget nem tud teljesíteni véleményem szerint.

                              Click image for larger version

Name:	IMGP0857.JPG
Views:	1
Size:	143.0 KB
ID:	131208

                              Üdv. DCS

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X