Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Motorka születés napjára

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Motorka születés napjára

    Kicsit elmúlt ez a születési nap, mikoron e cikket írom, hisz Őt 1968 február 23-án helyezték elsőnek üzembe, így innen számolom annak a napját, amikor világra jött, nyilván tudva, hogy a gyártás hamarabb lehetett néhány nappal, vagy tán még héttel is. Nem lényeg.
    De mi is történt ez évben, azon kívül, hogy Motorka megtette első kilométereit az akkori országutakon?
    1968 február 23 -a pénteki napra esett, a Halak jegyében. E napon 453 baba látta meg a napvilágot Magyarországon.Elkezdődnek az Új gazdasági mechanizmus összefoglaló nevű gazdaságpolitikai reformok.
    S mi történt még a nagyvilágban a prágai tavasz évében?

    S most képzeljük el, e nagyvilági események után valaki egy pénteki nap, forgalomba helyezi Motorkát, rendszámot kap, forgalmit, a többlapos szürkét. E napon nagyon hideg volt, havazás erős széllel. Fújja a viharkabátot, csak a motorról olvad le, máshova berakodik, s már nem is fekete az újszülött Pannónia, inkább fehér, s a hófedte úton inkább csak két láb támasztékával lehet motorozni, csúszkálva, havat felverve. Emberünk hazaér, a verondán állványra teszi a motort, tán le is takarja, ő az új szerzemény, mindenki körbenézi, jönnek a barátok, pálinka, bor, beszélgetés. Akinek már van motorja, tapasztalatokat mond, kinek nincs, de majd lesz, hallgatja. Hogyan kell bejáratni, hogy szereti, milyen csecse-becséket illik rárakni, hogy ne legyen gyári ízű, hanem meglegyen az egyénisége, ki hol, mikor, mit csinált ez ügyben. Jól, vagy rosszul tette azt, én ugyanúgy, vagy másképp csinálnám. A beszélgetés közbe már rég előkerült a kártya, s ahogy az új motor élménye, meg a pálinka meg a bor javította hangulatot, előkerült a nóta is, kinek-kinek tetszése szerint, meg a mások tetszése szerint.
    Motorka szolgálatba állt. Az újság ünnepe után, a hétköznapok. Gazdák jöttek, gazdák mentek, végezte dolgát. Divatja múltával félretették, s bizony már rég nem a veronda volt lakóhelye letakarva esténként, rátalált a sufni pora. Várt, aludt. Utakat álmodott, szelet, esőt, havat, napsütést, nevetést.
    Alig hitte, mikor rátalált újra az idő, mikor elsőnek porolták le újra, mikor újra olaj került hajtóművébe, tankjába friss keverék, s mikor a szikra megdobbantotta, dübörgött benne a nevetés, rengett alatta a beton, elfoglalta újra a verondát, tán még a régi takaró is előkerült.
    Újra volt szél, eső, havazás, napsütés és nevetés.
    Egyszer csak egymásra találtunk, s azóta együtt vagyunk így, ő negyvenhét évesen, s most születés napra megújulva, vadonat szép festéssel csillog Motorka.
    Boldog születés napot!
    Utoljára szerkesztve a következő által: Igrich; 2015 márc. 08, 20:14.

    #2
    Kedves Igrich és valamennyi Fóumtársam!

    Keresgéltem, hogy legújabb verses agyszüleményem hová kerüljön beillesztésre és végül úgy döntöttem, hogy ide teszem azon oknál fogva, szép-szép, hogy ennyien örültünk márciusban Igrich barátunk írásának, de Motorka nem lett felköszöntve. Ezt szeretném most pótolni.

    Elöljáróban hozzáteszem, hogy alapvetően nem Motorka ihlette a verset, hanem Csokonai Vitéz Mihály: A Reményhez c. verse. Pusztán elgondolkodtam, hogy gépeink milyen érzéssel fogadhatják a mi ténykedésünket, ezért arra vetemedtem, hogy a verset követve megpróbálom ezt kézzelfoghatóvá tenni.

    Egyszer tisztáztuk már, hogy bizonyos gépeknek lelke van. (Másokénak nem tudom, de nálunk a Kispolskinak tutira van ilyenje.) Gépeink általában jóleső érzéssel vehetik tudomásul, hogy végre valaki törődik velük és gondos munkával újból üzemképessé teszi őket. A gond ott kezdődhet az ő esetükben is, hogy a jó állapotból próbálunk még jobbat - a gyáritól is jobbat - csinálni. Ezt már lehet, hogy nem viselik olyan jól. Némelyik gép csoda, hogy nem kezd ámokfutásba, mikor meglátja újító szellemű gazdáját.

    Az én gépeim tuti ilyenek. Nem mellékesen jegyzem meg, hogy fogaimból is elhullajtottam már néhányat, tehát a szerelő karaktere tökéletesen illik rám. Ha valaki másra is, akkor az csupán vagy a véletlen műve, vagy hasonlítunk egymásra.

    Tehát íme:


    Egy motor fohásza
    a Reményhez



    Gépeiddel játszó
    Földi tünemény,
    Te szakértőnek látszó
    Szerelőlegény!
    Most szétszerel engem
    Ez a boldogtalan,
    Hibát keres bennem
    Unos-untalan.
    Ritka fogaiddal
    Miért nevetsz felém?
    Mindenféle nedvet
    Miért csepegtetsz
    Most is belém?
    Hagyj végre békén,
    Nehogy hibát találj!
    Hinnék szép szavadnak,
    De mindig megcsalál.

    Lámpám diódákkal
    Teleültetéd;
    Csörgő kulcsaiddal
    Azt szerelgetéd;
    Rám ezer marékkal
    Szórod a viaszt,
    S koszos rongyaiddal
    Polírozod azt.
    Fölpattantál rám minden reggel,
    S mint a fürge méh
    Röpködtünk a határban
    Egy úticél felé.
    Egyetlen híja volt
    Örömödnek még,
    Egy modernebb gyújtást kértél,
    S megadá az ég.

    Jaj, de erős szikráim
    Ellankadtanak;
    Gyertyáim, s pipáim
    Beslusszoltanak;
    Gyújtásom és kondim
    Mindkettő elszállt;
    Régi lóerőm
    Kiscsikóra vált.
    Ó csak gyújtásomat hagytad volna,
    Csak a régit meg nekem,
    Akkor most vígan forogna
    A lendítőkerekem.
    Ha gázt adnál
    Mindent elfelejtenék,
    S az új motorokkal is
    Versenyre kelhetnék.

    Ne hagyj el reménység,
    Ne hagyj el engemet;
    Hiszen e szerelőlegény
    Engem eltemet..
    Kétségek közt érzem
    Volt erőm elhágy,
    Megfáradt olajom is
    Már cserére vágy.
    Forgó mágnesem delejtelen
    Az akksim is kisült;
    Zengő hangom erőtlen,
    Sztenderem elgörbült.
    Motoros vagányok,
    Veterán szerzetek,
    Benzin, olaj, szikrák,
    Isten véletek!




    Isten éltessen Motorka! Boldog születésnapot!!!
    Utoljára szerkesztve a következő által: CZsolti; 2015 jún. 15, 20:27.
    jagdtigger, Igrich és 12 további látogató kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      Zsolti!

      Ezt jól összeszedted,nem tudom hogyan,de idáig elkerülte a figyelmemet,de most pótoltam és tetszett.

      Üdvözlettel:Che

      Komment


        #4
        Sziasztok!
        Gondolom megosztom veletek, hogy 50 éves lett a motorkám! Ez idő alatt én vagyok a második gazdája
        Attached Files

        Komment


          #5
          Sok boldogságot neki és neked s vele.

          Komment

          Ugrás az oldal tetejére
          Working...
          X