Az egész úgy kezdődött hogy sok éve vettünk egy egyszerű akkus csavarozót.
Akkor jó hasznát vettük beépített szekrény összeállításánál, aztán bekerült a fiókba egy időre amikor is újra előkerült egy szoba felújításhoz ahol már pár csavarozás után ment is a töltőre az aksi.
Aztán ismét a fiók mélyére került, de nem régiben ismét szükség lett volna rá, persze az aksijával már több óra töltés után sem volt hajlandó működni szóval jött a feltárásos vizsgálat.
Bár képet nem csináltam róla, de abban a böszme nagy aksiban csak ez a pár cella volt, a hely kevesebb mint felét kihasználva.
Ez a 10db sorba kötött aksi 12V-ot és 1000mAh-t volt képes produkálni fénykorában.
Aztán jött egy kis gúglizás, ami meg is hozta az eredményét (Persze a Kínaiak mindenre gondolnak) Létezik vezérlőelektronika Lítiumos aksikhoz. Persze van 12V-os kivitelben is(3db sorba kötött cellához) úgyhogy következett egy kis próbálgatás aminek az eredménye az lett hogy a gyári cellák helyére összesen 9db 18650-es lítiumos cellát be lehet ne zsúfolni(+ hozzájuk 3db vezérlőt). Persze ez már elég nagy teljesítmény (akár 9600mAh is lehet) amit már nem igazán tudnánk kihasználni, szóval úgy voltam vele hogy elég oda 6db is, és nem is a legjobb aksijaimból persze hanem csak 6db alig használt(rossz laptop aksiból bontott) 2200mAh-s Samsung cella.
Úgyhogy meg is rendeltem 2 vezérlő elektronikát hozzá. Ez megoldja a töltést, véd a túltöltés és túlmerítés ellen(minden cellát külön figyel) És persze van benne egy áramkorlát is ami túlterhelés(4A) esetén megszakítja az áramkört. Természetesen ez újraindul ha az aksi töltőre kerül.
Összeállítva valahogy így néz ki:
Kicsit kitámogatva a méretes dobozban pár csavart visszatéve ki is próbáltam és persze tökéletesen működik
De ugye hiába a több mint négyszeres kapacitás, egyszer úgyis lemerül.
Szerencsére a gyári töltőjének tápegysége is elvileg 15V-ot ad le(ekkora töltőfesz kell ennek is) szóval szétkaptam a töltőt is, kicsit átbogarászva hamar rájöttem hogy a "töltésvezérlése" egy méretes ellenállásból állt, amitől gyorsan meg is szabadítottam, előtúrtam egy kis DC-DC konvertert, próbálgattam, forgattam erre-arra és végül megtaláltam a helyét:
Szépen élére állítva a gyári áramkör és a csatlakozó között. Szépen beállítottam 15V-ra, egy kis ragasztóval rögzítettem mindent, aztán a csavarokat a helyükre és el is készült az átalakítás.
Az egész, némi szerencsétlenkedéssel(mert persze először rosszul kötöttem be az aksi vezérlést) együtt, belelt kb 2 órába és kb 2500Ft-ba.
Hátránya hogy töltéskor nem jelzi az aksi töltöttségi állapotát (ennek orvoslására rendeltem egy másik kis ketyerét ami ezt figyeli) valamint az, hogy a lecsökkent súly miatt könnyebben elborul a fúró.
A beavatkozás óta be lett lambériázva 2 fal és félig fel lett húzva egy gipszkartonfal vele. Ez jóval több mint 100 csavart jelent, eközben egyszer töltöttük, de akkor is csak azért mert már sokat dolgozott, nem azét mert a merülés jeleit mutatta
Közlemény
Collapse
No announcement yet.
Akkus csavarozó modernizálása?
Collapse
X
Collapse
-
Akkus csavarozó modernizálása?
Címkék: Egyik sem
-
#3Atti69 kommentje2015 okt. 18, 11:05Editing a commentCsak figyelek...bámulok.. Nyomom a tecciket..mert így van,de érdemben hozzászólni nem tudok..
-
#4UK kommentje2015 okt. 23, 19:18Editing a commentÉn ebből nem sokat értettem, de azt látom, hogy nagyon környezetbarát. Hány ilyet szerszámot dobnak ki, csak azért mert már nem jó az akkuja, közben pedig simán menthető lenne.
-
#5OdinHEM kommentje2015 nov. 08, 23:26Editing a commentÉn esetemben, esetleg a volt érték magasabb lesz, de az amper értéket nem változtatom így minden más marad gyári
You must be logged in to post a comment. -