
Közlemény
Collapse
No announcement yet.
3D nyomtató
Collapse
X
-
Lehet csiszolni, de igazából nem foglalkoztam vele. 1:12-es mozdonyt nyomtatok vele, ott nem nagyon kell simítani, elég nagyok az alkatrészek
-
Pátyon szögelem a vasakat egy ideje, míg el nem készül a műhelyem Érden. Itt van a Panhead is, ha akarsz röfögtetni.
Leave a comment:
-
Kedvcsináló azoknak, akik szeretik még a Honda CB500 Fourt. Vagy a 3D nyomtatást.
Leave a comment:
-
Kedvcsináló azoknak, akik szeretik még a Honda CB500 Fourt. Vagy a 3D nyomtatást.
Totalbike - Hírek - Álommotor? Nyomtass egyet!
- 5 likes
Leave a comment:
-
Az ilyen pici és vékony darabokat hogy tudod lesimítani?
Csiszolod? Vagy csak alapozod valamivel?
Leave a comment:
-
http://www.trainmodeller.hu/busz1.jpg
http://www.trainmodeller.hu/busz2.jpg
http://www.trainmodeller.hu/busz3.jpg
Összedobtam egy Ikarus 260-ast, hogy lehessen látni a nyomtató határait. 1:120 azaz kb TT méretben nyomtattam ki, nagyjából 9cm hosszú. Első próbálkozásra nyomtattam csak egy oldalfalat is, ami viszont elég vékony lett, mint látszik, és az ablakok közti oldalak sem láthatóak, ezeket végül a helyes méret 4x-ére véve lehetett kinyomtatni...
- 3 likes
Leave a comment:
-
Nagyon örülnék neki.
Karácsony, stb. Lego a gyerekeknek karácsonyra, mert annak még van némi értelme ugye.
Szóval Legozás közben megkértem őket, hogy rakjuk össze a többit is. Két gyerkőc van, egy kicsi egy nagyobb, a kicsinek még Duplo a nagynak már "rendes" Lego. A Duplo nem nagyon tűnik el mert nagy. A rendes Legoból viszont olyan elemek vannak már, amik körömpiszok méretűek kb. Természetesen ki is derült, hogy hiányzik nem egy, nem kettő, hanem több elem, persze azok nélkül nem lehet összerakni a repülőt, hajót, akármit. Az első idegen túlesve - lássuk be, azért számítottam ilyesmire - leültem a gép elé, a Thingiverse-n van pár hasonló problémába futott apafej, tehát összeszedtem a hiányzó elemeket, letöltöttem, és egyszerűen kinyomtattam őket. Passzolnak mert elég jó a mérettartása az anyagnak. Annyi a gond, hogy a sárga repülő szárnyán van pár fekete elem...mivel fekete PLA-t vettem a géphez. De legalább össze lehetett rakni. Ezzel kapcsolatban még egy érdekesség. Az egyik hiányzó alkatrész egy tengely volt, ami gyakorlatilag egy kereszt alakú rúd. Kinyomtattam két féle módon: az első próba az volt, hogy állítva (a kereszt van a talpon és így megyünk felfelé) nyomtattam, ez igen hosszú időt vett igénybe, cserében szép lett az alkatrész. Aztán kinyomtattam fektetve is, pár perc alatt megvolt, a kereszt az egyik talpán állt ekkor, és hosszában húzta a szálat, de a túlnyúlásoknál nem lett olyan kontúros.
Na, melyik lett a nyerő?
Hát a fekvő változat. A másik ugyanis rettentően könnyen tört "használat" közben. Az egymásra épülő rétegeknél tört el több helyen. A másik, a fekvő, sokkal kevesebb rétegből épült viszont hosszában húzott szálakból áll, és azóta is ezen gurul a Lego autó.
Természetesen nem találtam fel a kanálban a mélyedést, ez egy ismert jelenség, csak érdekes saját kézben megtapasztalni. A nyomtatásnál nem mindegy, hogy melyik oldalról nézve építjük fel a tárgyat. Ezért az eddig tervezett bonyolultabb tárgyaknál úgy dolgoztam, hogy részekre bontva, egyesével nyomtattam ki őket. Több idő és odafigyelést igényelt, de szebb a végeredmény.
Azóta nyomtattam kábelrögzítőket, újabb befogókat, amiket már beszereltem, elkezdtem tervezni egy mozdonyt is. Ja meg kulcstartókat, azt a karikára felbiggyeszthető kis izét, csak benne a nevekkel.
Épül egy 1:10-es méretarányú mozdonyom, amihez szintén tervezés alatt van több alkatrész: lámpák, kürtök, kilincsek, ablakkeretek, csatlakozók, stb stb. Ami nem sík lap azt a nyomtatóval készítem el hozzá. Mondjuk az épül az legyen költői túlzás, olyan két éve kezdtem bele, van karosszériája, alváza, kerekek, motorok, forgóvázak ennyi idő alatt, de még olyan 1-2 év mire kész is lesz...
A tervező program a Designspark mechanical. Elég jól használható, de bonyolult felületet (például egy M61-es mozdony orra) nem fogsz vele csinálni egykönnyenEgyébként pedig méretezhető, paraméterezhető. Kell egy alkatrész a törött
Fiskars ollóhoz, egy apró műanyag bizbasz, az lesz a következő "értelmes" dolog amit le fogok gyártani vele.
- 3 likes
Leave a comment:
-
De, valóban, három, csak fáradt voltam, bocsAzóta nyomtattam ma további befogókat, már négy vagont felszereltem velük, holnap a maradék hármat megcsinálom. A thingiverse-ről letöltöttünk egy Miniont a gyerekeknek, tökre tetszett nekik
a kocka lett a háza.
- 1 like
Leave a comment:
-
Egész jól néznek ki.
Méretarány állítás volt benne, ami nem rossz dolog, ha mondjuk egy autót akarsz kinyomtatni egy darabban(csináltak ott anno olyat. Az autót a valós méretekkel tervezték meg, de a kinyomtatott példány volt vagy 10cm) Persze ha a megtervezett méretben akarom kinyomtatni akkor nem kell vele vacakolni. Alapérték azt hiszem 1 volt.
Azon a kockán véletlenül nem 3 átmenő furat van?
Leave a comment:
-
A program kitanulása nem öt perc, hanem kevesebb. Pont ugyanígy működik az összes 3D slicer. Méretarányt sem kell állítanod ráadásul. Ettől a nyomtatót és a GCODE-ot nem fogod még érteni...ahhoz kell egy kis idő szerintem.
- - - Updated - - -
http://trainmodeller.hu/kocka.jpg 25mm x 25mm-es kocka, lekerekített szélekkel, két átmenő furattal különböző méretben. Az áthatások nem valami szépek, de még lehet finomítani a beállításokon. A méret meglepően jó lett: 25,08 és 25,01 mm-t mértem tolómérővel, tehát méretpontosnak tekinteném. 40 perc alatt készült el. http://trainmodeller.hu/befogo.jpg Ez a befogó, a bal oldali, amit nyomtattam. A jobb oldali alkatrész megy bele. kb 1mm a vékonyabb fele. 7 perc alatt készült el. A tapasztalatok alapján újrarajzoltam, most megy megint nyomtatásra.
- 2 likes
Leave a comment:
-
Akkor nem valami kifinomult a progi hozzá.
Ami suliba van annak a programja amikor generálja a gépi kódot (avagy a szerszámpályát, ahogy jobban tetszik) akkor figyelembe veszi hogy mit tud megcsinálni a gép és aszerint teszi be a támaszanyagot. Persze az a gép más kategória. Két különböző anyagú műanyagot használ. Felépít 2 réteget ebből, kettőt abból... a végén a támaszanyag lúggal leoldható.
Persze, ha egy anyag van csak akkor ez a fajta alátámasztás kilőve. Nem lenne egyszerű lefaragni a felesleget
De ennek ellenére akkor is csak szoftveres dolog. Tehát egy jó programmal gyerekjáték. (nekem kb 5 perc kelletett hogy a volt sulimban lévő gép programját "kitanuljam". Rém egyszerű. Betöltöm a 3D-s fájlt(vagy fájlokat), beállítom a méretarányt, elhelyezem a tálcán a tetszőleges helyre és darabszámban(persze ott már a gép meghatározza a "körvonalát", azon belül pedig nem helyezhetem el a másik darabot) aztán átküldöm a gépre, megnyomom a start gombot és várok)
Na persze az, hogy egy több milliós gép programja jobb mint egy olcsóbb, de halandó ember számára is elérhető gépé az nem meglepő
Leave a comment:
-
Hát már most mondom, hogy nem szól, ha nem jó a terv akkor el fogja rontani a nyomtatást.
Gyakorlatban ahhoz tudnám hasonlítani ezt a gépet, mint egy CNC marót. A CNC maráshoz is írni kell egy programot, ami megmondja, mit marjon ki. Ez a GCODE. Ugyanilyen GCODE-t kell csinálni a nyomtatásra kerülő tárgyról, ami gyakorlatilag egy program benne a koordinátákkal amit a nyomtató fej bejár. Ebben nincs olyan, hogy hú ez most belóg akkor nem fogom tudni kinyomtatni, eleve úgy kell bontani a nyomtatandó tárgyakat, hogy lebontod részekre, a belógásokat elkerülendő. Ma fogok egy kockát nyomtatni vele amit erre a tesztre készítettem: 2,5x2,5-ös kocka benne minden oldalról nyílással, tehát üreges belsővel.
Teljesen kezdő vagyok, sok mindent nem tudok, csak kísérletezem még a megfelelő beállításokkal. De elég sokan vagyunk így, a nyomtató fórumában aki már korábban átvette a gépet, hasznos tanácsokkal szolgált a tegnapi nyomtatásokhoz is. A két ünnep között lesz egy kis szabadságom és akkor nyomtatok ezerrel, próbálok minél több mindent.
A támasztékokról még annyit, hogy a program lehetőséget ad arra, hogy ha szükséges, a GCODE generálásához megcsinálja neked a támasztékot oda, ahová szükségesnek látja. A belső kitöltést is tudja önállóan generálni, elég jól csinálja. De sokkal jobb, ha próbálod úgy nyomtatni, hogy ne kelljen támaszték (kevesebb anyag, gyorsabb nyomtatás, mivel a támasztékot is ő nyomtatja, azzal is időt tölt és anyagot használ).
Anyaghasználat: 3db kulcstartót nyomtattam ki, az a kis cetli amit ráakasztasz a kulcskarikára, ez 3g anyag volt és 15 percig tartott, "draft" tehát piszkozat jellegű nyomtatásban. Ezeket csiszoltam, festettem, próbálgattam, hogy mit bírnak, mit lehet vele tenni. Ma ezeket is újra szeretném nyomtatni, már jó felbontásban, a kockával együtt.
Eleve előre kell gondolkodni, hová teszed a tárgyat, mit mivel nyomtatsz együtt, minél kevesebb anyagot és minél kevesebb bejárt utat használj.
- 1 like
Leave a comment:
-
Amire főleg kíváncsi lennék, hogy visszahajló darabokkal mit csinál? Automatikusan nyomtat alá támasztékot vagy azt neked kell belerajzolni. És szól-e ha valamit nem fog tudni kinyomtatni?
Leave a comment:
-
Persze, hogy ma is nyomtattam, próbálom megtalálni a határait. Egyelőre alap beállításokkal próbálkoztam, rögtön sikerült hibás fileokat generálni, amiket nem tudtam kinyomtatni. Mások tanácsára egy másik programmal viszont igen. A gyári programmal ma csak egy feliratot tudtam nyomtatni, többet nem próbálkoztam. A másik programmal sikerült a befogó alkatrészt kinyomtatni, egész tűrhető lett, de az apró hajlatok nem lettek jók. Ezen okulva finomítok a rajzon, vastagabbra veszem néhány részét, és mehet megint a nyomtatás. Majd teszek fel 1-2 fotót ha valakit érdekel. 0,5cm körüli cuccokról van szó, 1:87 modellhez készül.
- 2 likes
Leave a comment:
Leave a comment: