Közlemény

Collapse
No announcement yet.

3D modellezés, CAD

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    3D modellezés, CAD

    Más témákban már volt róla szó. Meg arról is hogy lassan kéne neki egy saját téma, mivel vagyunk páran itt a fórumon akik lelkesen foglalkozunk ilyenekkel.

    Mint már más témában írtam múlt héten, elkezdtem egy Pannónia karburátort, ennek a házát ma suliban sikerült befejezni. Eddig 10 óra munka van benne.
    Íme néhány kép:
    Click image for larger version

Name:	test2.jpg
Views:	1
Size:	121.6 KB
ID:	156214Click image for larger version

Name:	test3.jpg
Views:	1
Size:	131.5 KB
ID:	156215Click image for larger version

Name:	test4.jpg
Views:	1
Size:	121.7 KB
ID:	156216Click image for larger version

Name:	test5.jpg
Views:	1
Size:	125.0 KB
ID:	156217Click image for larger version

Name:	test1.jpg
Views:	1
Size:	161.9 KB
ID:	156218Click image for larger version

Name:	test6.jpg
Views:	1
Size:	124.6 KB
ID:	156219Click image for larger version

Name:	test7.jpg
Views:	1
Size:	166.4 KB
ID:	156220Click image for larger version

Name:	test9.jpg
Views:	1
Size:	157.4 KB
ID:	156221Click image for larger version

Name:	test10.jpg
Views:	1
Size:	172.8 KB
ID:	156222
    Majd még megcsinálok rá mindent. Aztán csinálok videót, vagy még több képet.
    Majd ahogy bírja a gép, így is csak egy árnyékolt, textúrázott kép betöltése is legalább 30mp, kép készítése meg még több. Proci meg 100%-on izzik így is...
    Utoljára szerkesztve a következő által: heeegany; 2013 nov. 21, 17:52.
    vöri11 kedvelte ezt.

    #2
    Sziasztok! Régen írtam a fórumba, de most kénytelen vagyok.
    Én csak 2D-ben vagyok valamennyire otthon, de gondolom, hogy nem volt annyira egyszerű ez összehoznod.
    Nagyon szép munka! Gratulálok!
    Milyen programmal csináltad?
    heeegany kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      Jólett szép munka! Jómagam Solid edge-t használtam, sajnos nem nagyon van vele időm foglalkozni pedig sok mindent le lehet modellezni.
      heeegany kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        sricsi70 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Én csak 2D-ben vagyok valamennyire otthon, de gondolom, hogy nem volt annyira egyszerű ez összehoznod.
        Ennek is az az alapja, egy sík, azon megrajzolod, aztán forgatod, kihúzod, levágsz belőle, hozzáteszel még itt-ott, aztán még néhány sík, azon is elvégzed amit kell aztán raksz rá pár kerekítést, letörést és kész is a karburátor (de egyszerűnek hangzik így, pedig tényleg nagyrészt ilyen műveletekből épül fel)

        sricsi70 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Milyen programmal csináltad?
        Autodesk Inventor 2013
        Ezen belül is tanulói verzió.

        Trophyman eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Jómagam Solid edge-t használtam, sajnos nem nagyon van vele időm foglalkozni pedig sok mindent le lehet modellezni.
        Pedig hasznos dolog! Érdemes foglalkozni vele.
        Utoljára szerkesztve a következő által: heeegany; 2013 nov. 21, 19:01.
        Trophyman és sricsi70 kedvelte ezt.

        Komment


          #5
          heeegany eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Autodesk Inventor 2013
          Ezen belül is tanulói verzió.
          Ehez már csak egy 3D nyomtató kell és kezdheted a sorozatgyártást!
          Tolattyút is rajzoltál hozzá?
          Lemezjáték és heeegany kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            sricsi70 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Ehez már csak egy 3D nyomtató kell és kezdheted a sorozatgyártást !
            Tolattyút is rajzoltál hozzá?
            Ha elkészült suliba ki lesz nyomtatva ha mindenigaz
            Még csak a ház és a súbert tű van meg, jövő hétem jön a többi.

            Csak az a baj hogy ez csak szemléltetésnek jó. Megfelelő mérőeszközök hiányában sok méretet csak saccoltam. Szóval aligha lenne működőképes. Arról nem is beszélve hogy a suliba lévő nyomtató, meg az emberi árban kapható nyomtatók(200$-ért már lehet venni) pontossága messze kevés egy karburátorhoz.



            Egyébként összeszámoltam 20 munkasíkon dolgoztam. Ennyi kelletett ahhoz hogy minden furat a helyén legyen.
            Meg az úszóház alján a szöveg és a logó elkészítése is volt kb fél óra
            Utoljára szerkesztve a következő által: heeegany; 2013 nov. 21, 21:22.

            Komment


              #7
              heeegany eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Csak az a baj hogy ez csak szemléltetésnek jó
              Nem gondoltam komolyan a sorozat gyártást, csak viccnek szántam.
              Viszont egy túlméretes súber gyártásban látnék fantáziát.
              Utoljára szerkesztve a következő által: sricsi70; 2013 nov. 22, 17:43.
              heeegany kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                Gratulálok Heegany! Szép munka. Jó látni, hogy a jövő mérnöki generációja milyen szép dolgokat tud máris tervezni. Azért egy ilyen porlasztó elég bonyolult idom, ami nem kevés munkát igényel. Ha van rá lehetőséget, próbáld ki a Solid Edge-t. Úgy tudom, hogy egyetemistáknak ingyen adják a tanuló verziókat, amiknek csak egyetlen hiányosságuk van: nem lehet csak oktatási célra használni. (Amúgy meg arra, amire akarod.)


                sricsi70 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Nem gondoltam komolyan a soroozat gyártást, csak viccnek szántam.
                Azért sorozatgyártáshoz tervezett alkatrészek szerkesztésére is alkalmasak ezek a szoftverek. Példaként itt van két kép egy mezőgazdasági hajtóműről, amit Solid Edge ST-2-vel csináltam. (Megjegyzem, hogy a V20-as kézreállóbb.)

                Click image for larger version

Name:	hajtomu_2.jpg
Views:	1
Size:	118.7 KB
ID:	138613Click image for larger version

Name:	hajtomu_1.jpg
Views:	1
Size:	123.8 KB
ID:	138614


                Ja igen, ha jól kényszerezed, akkor forgathatóak is a kerekek.
                heeegany és sricsi70 kedvelte ezt.

                Komment


                  #9
                  CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Ja igen, ha jól kényszerezed, akkor forgathatóak is a kerekek.
                  Szép kis hajtómű. Videó van a mozgásáról?
                  Hajtóművet csináltam már én is, tavalyi szakmai versenyben is az volt a feladat(bár versenyzőként még nem indulhattam, de a feladatot megcsináltam)
                  Ott volt egy hajtóműház alsó része, 2 db ferde fogazású fogaskerék meg egy csapágy aminek forognia is kelletett. (azt is nekünk kelletett megcsinálni)
                  Amíg ezt a szakmát csinálom nem hiszem hogy belekezdek más programba, csak belezavarna. Az is sokszor megzavart amikor tavaly suliba használtunk 2009-est meg 2013-ast.
                  Viszont utána érdemes lenne még pár programot megismernem.


                  CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Azért sorozatgyártáshoz tervezett alkatrészek szerkesztésére is alkalmasak ezek a szoftverek.
                  Mehet Edgecam-be, aztán lehet rá írni a gépi kódot

                  CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Úgy tudom, hogy egyetemistáknak ingyen adják a tanuló verziókat,
                  Én szakmát csinálok, nekem is tanulói verzió van. Bár benne van minden funkció amire szükségem lehet.

                  sricsi70 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Viszont egy túlméretes súber gyártásban látnék fantáziát.
                  Vagy legalább normális utángyártott fúvókák lennének hozzá.
                  Pontos méretek ismeretében megtervezni egy súbert tűt max 10 perc. De igazából nem egy bonyolult darab, tervezés nélkül is pár perc alatt meg lehet írni rá a programot, csak aztán le is kell gyártani...
                  sricsi70 kedvelte ezt.

                  Komment


                    #10
                    Közben előtúrtam pár régebbi Pannónia alkatrészes próbálkozásomat is:
                    Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	2
Size:	133.9 KB
ID:	138623Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	2
Size:	181.1 KB
ID:	138624Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	2
Size:	181.3 KB
ID:	138625
                    Click image for larger version

Name:	dob1.jpg
Views:	3
Size:	166.5 KB
ID:	138626Click image for larger version

Name:	dob2.jpg
Views:	2
Size:	171.3 KB
ID:	138627Click image for larger version

Name:	jobb alsó teleszkópszár.jpg
Views:	2
Size:	131.8 KB
ID:	138628
                    Főleg a kerékagy küllőfuratai elég pontatlanra sikerültek. De majd egyszer talán megcsinálom rendesen, meg akkor már megcsinálom a komplett kereket
                    Ba701, joker és sricsi70 kedvelte ezt.

                    Komment


                      #11
                      Szia Heeegany!

                      Nem semmi dolgokat művelsz ezzel a szoftverrel. Azt látom, hogy sokkal többre vagy képes, mint egy szakmunkásképző, vagy szakközépiskola. Ezzel a tudással szerszámszerkesztőként, vagy gépszerkesztőként már simán megállnád a helyedet. A legnehezebb dolog sokszor minta után lerajzolni valamit. Gratulálok.

                      Az általam feltöltött hajtómű egyébként egy kukorica adapter törőegység hajtóműve. Megmondom őszintén én az animációval nem foglalkozom különösebben. Nagyon látványos, de a géptervezésnél az a lényeg, hogy lássuk az alkatrészek egymáshoz képesti pozícióját. Ehhez elég ha valósághűen rögzítem őket egymáshoz - azaz kényszerezem - amivel modellezni tudom a mozgásukat. Elég sok alkatrészt, gépszerkezetet, készüléket terveztem már ezzel a szoftverrel.

                      Örülök a témafelvetésednek, mert ez egy olyan terület, ami a veteránozáshoz ugyan szorosan nem köthető, de ha egy-két dolgot meg akarsz változtatni és annak a hatását vizsgálni, akkor egyszerűbb a virtuális fűrészelést javítani, mint tönkrevágni a valós alkatrészeket.

                      Komment


                        #12
                        CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Nem semmi dolgokat művelsz ezzel a szoftverrel. Azt látom, hogy sokkal többre vagy képes, mint egy szakmunkásképző, vagy szakközépiskola. Ezzel a tudással szerszámszerkesztőként, vagy gépszerkesztőként már simán megállnád a helyedet. A legnehezebb dolog sokszor minta után lerajzolni valamit. Gratulálok.
                        Köszönöm az elismerést, azért te sem panaszkodhatsz! Az is elég szép kis szerkezet, és kell jópár óra a "megépítéséhez". Meg ott gondolom fontos az hogy egyszerűen le is tudják majd gyártani.

                        CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Nagyon látványos, de a géptervezésnél az a lényeg, hogy lássuk az alkatrészek egymáshoz képesti pozícióját.
                        Pontosan. De sokszor szemeltetni sem árt a működését

                        CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        ha egy-két dolgot meg akarsz változtatni és annak a hatását vizsgálni, akkor egyszerűbb a virtuális fűrészelést javítani, mint tönkrevágni a valós alkatrészeket.
                        Na ez nagyon igaz. És költséghatékonyabb megoldás is.

                        Egyébként régebben láttam sok, főleg Simsonos videót a motor, karburátor és szinte minden alkatrész szereléséről. Innen jött az ötlet hogy lehetne Pannóniához is, szerintem sokaknak nyújthatna segítséget. Jól jön az ha bármelyik darabolt el tudom tüntetni az útból a videó készítésénél, nincs útba a kezem, vagy egyéb szerszámok... A karbi hamarosan ebbe a fázisba jut, de a motor többi része kétlem hogy a közeljövőben meglesz.

                        Anno gondolkodtam rajta hogy a benzintankot, és egyéb, hasonló formájú elemeket hogy lenne célszerű elkészíteni. Van pár ötletem, de valahogy egyik sem az igazi. Erre kellene még valami jó megoldás.
                        Na meg hogy a vázat méreteit hogy mérjem le pontosan
                        De jó lenne ha lennének gyári rajzok...

                        Komment


                          #13
                          heeegany eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Na meg hogy a vázat méreteit hogy mérjem le pontosan
                          Mérőszalag, derékszög, tolómérő és nikkelezett szemmérték. Jól jöhet még egy digitális vízmérték is, amely pontosan mutatja a ferdeséget. Ezzel nagyon pontosan lehet fokot mérni.

                          Jó skicc és türelem kell a rajzoláshoz.

                          Komment


                            #14
                            CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Jól jöhet még egy digitális vízmérték
                            Most hogy így írod, telefonomban van ilyen Bár nem épp pontos, de a szemmértéknél pontosabb
                            Többi eszköz megvan. Remélem elég lesz


                            Meg most így elképzeltem, anyám jön haza, itt ülök a gép előtt, szobába újságpapírra lerakva egy váz mellém
                            Már akkor is furcsán nézett amikor a kerékagyat csináltam



                            CZsolti eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Jó skicc és türelem kell a rajzoláshoz.
                            Türelem megvan. Régen próbáltam úgy hogy először skiccet csinálok, de gyorsabb ha ezt a lépést kihagyom.
                            (csak hátrány hogy egy helyen kel lennie a gépemnek meg amit csinálok)

                            Komment


                              #15
                              A skiccet ne hagyd ki. Ha jól lerajzolod és előre beméretezed, akkor könyebben kontrollálod magad szerkesztés közben. A váz elég bonyolult holmi. Én a CZ-350-es vázát mikor szerkesztettem jöttem rá, hogy amit párhuzamosnak gondolok két csővég az ülés alatt, az nem egyenes és nem is párhuzamos, mert van egy csomólemez, ami alatt észrevétlenül megtörik mindkét irányban.

                              Hát az ilyen dolgokra csak utólag jössz rá. Szóval fogadd el egy középkorú gépészróka tanácsát: rajzolj skiccet. A térlátásod is fejlődik, meg a kézügyességed is.

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X