Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Izs menesztőgumi pótlása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Izs menesztőgumi pótlása

    Sziasztok! Az izs.hu-n találtam egy régi fórumbejegyzést az Izs/DKW motorok lánckerék menesztőgumijának pótlására, Semperit ipari gumitömlő felhasználásával. Első hallásra elég retró megoldásnak tűnik az ilyen "slagos" megoldás, ilyet már korábban is használtak a menesztőgumi pótlására, és általában ez vezetett ahhoz, hogy ma már alig találni igazán szép állapotú, nem kikopott fészkű kerékagyat. Jobban belegondolva azonban két okot is fel tudok hozni, ami némileg gyengíti az ellenérzéseimet.
    • A szövetbetétes, kerti gumislagnál fényévekkel jobb minőségű csöveket is kapni már, Stalker is ilyen, olajálló, vászonnal erősített, Semperit csövet használt a saját motorján.
    • A kőkemény tartós szovjet gumikkal tartósságban nem sok minden veszi fel a versenyt. A gyárival méretben ugyan megegyező utángyártott menesztőgumi minőségét nem igazán ismerem, de nem hiszem, hogy bármilyen komoly minőség ellenőrzésnek vetnék alá ezeket az utángyártott darabokat (nem mintha az eredetit igen, de ott ugye az anyag már bevált). Ha túl puha, vagy gyenge a viszonylag borsos árú utángyártott gumi, akkor csak ablakon kidobott pénznek tartom.


    Ha jó megoldásnak látjátok a gumitömlő felhasználását, egyáltalán mi alapján lehetne kiválasztani a megfelelőt? Az általam kinézett gumi: kompresszor olajálló szöveterősítésű préslég tömlő, 15 bar üzemi nyomással. Megtaláltam az adatlapját is: Parker - VARIOPRESS 10 - 15 - 20. Vagy mást ajánlotok?

    #2
    Egyszer ha jól emlékszem beindultál markolatgumi készítés ügyben, de aztán fiatalos lendületed rövid matek után alábbhagyott. Ez nem olyan egyszerű dolog, hogy esetleg a süttetésén el lehetne gondolkodni?
    apacsavo kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      emu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Egyszer ha jól emlékszem beindultál markolatgumi készítés ügyben, de aztán fiatalos lendületed rövid matek után alábbhagyott. Ez nem olyan egyszerű dolog, hogy esetleg a süttetésén el lehetne gondolkodni?
      Szia Emu! Hú, de jó memóriád van! :-)

      Sajnos véletlenül idő előtt küldtem el a témanyitó hozzászólást, most már kész a mű.

      Szóval ebben az esetben picit ódzkodnék a ki tudja, milyen minőségű utángyártottól. A piacon kapható már menesztőgumi, azt hiszem 3000 Ft egy 6 db-os garnitúra. De gondolom, az sem az extra profit miatt ennyi, hanem mert kis tételben (ilyen méretben gondolom 1-200 darab sem túl nagy sorozat) nem igazán éri meg ezeket gyártani. Emiatt lenne logikus ötlet a "csöves" megoldás. Ha jó az anyag, még talán az unokák idejére is jut egy kevés egy 1m-es darabból.
      apacsavo kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        Sajnos a guminak az a baja hogy álltában is öregszik, és nem igazán a használat árt neki, hanem a hideg és meleg váltakozása, vagy a nem megfeleő anyag használata.
        Mivel én mostanában traktoralkatrészeket tapogatok főmunkaidőben, nézek ostobán a fekete piros fehér és átlátszó (színtelen) O gyűrűktől, továbbá mint kiderül kb 10-15 év után a gondolom jól átgondolt anyagminőségű gumigyűrűk elporladásától.
        Egyébként a markolatgumi projekt azóta is elgondolkodtat, lehet akkor nem kellett volna belekotnyeleskednem.
        apacsavo és soveny kedvelte ezt.

        Komment


          #5
          emu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Sajnos a guminak az a baja hogy álltában is öregszik, és nem igazán a használat árt neki, hanem a hideg és meleg váltakozása, vagy a nem megfeleő anyag használata.
          Igen, sajnos pont emiatt tartok az utángyártott gumitól is. Egy markolatnál ez még nem jelent komoly gondot, de a menesztőgumi azért gondolom nagyobb terhelést kap, és ha gyenge az anyag és deformálódik, a kár is jelentősebb.
          apacsavo kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Lehet kapni rugalmas tengelykapcsolóhoz bármilyen méretű ipari gumikat. Én még esztergálni is szoktam ha nem pont méret.
            Lemezjáték, apacsavo és joker kedvelte ezt.

            Komment


              #7
              Volna rá mód hogy valaki tegyen id egy képet erről a gumiról?-beméretezve-,hátha tudnék segiteni.

              Van ötletem is,de elöbb megnézném.
              Lemezjáték kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                mir-mur eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Lehet kapni rugalmas tengelykapcsolóhoz bármilyen méretű ipari gumikat. Én még esztergálni is szoktam ha nem pont méret.
                Igen, ez is egy logikus választás lenne. Utánanézek ennek is, köszi!

                joker eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Volna rá mód hogy valaki tegyen id egy képet erről a gumiról?-beméretezve-,hátha tudnék segiteni.
                Délután igyekszem feltenni valami képet, ha találok! De semmi nagy kunszt, valóban olyan, mintha slagból vágták volna ki. Semmi különleges kialakítása nincs, sima külső-belső palást.
                apacsavo kedvelte ezt.

                Komment


                  #9
                  joker eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Volna rá mód hogy valaki tegyen id egy képet erről a gumiról?-beméretezve-,hátha tudnék segiteni.
                  Sajnos jobb képet nem találtam most. Hátha segít ez is:

                  Click image for larger version

Name:	images.jpg
Views:	1
Size:	5.1 KB
ID:	129492 Click image for larger version

Name:	images2.jpg
Views:	1
Size:	23.7 KB
ID:	129493
                  (megj.: a képen megadott méretek nem biztos, hogy megfelelnek a valóságnak! Érdemes elolvasni ezt a beszélgetést: http://izs.hu/www/forum.php?topic=131&thread=50, itt koloben 18mm belső, 28mm külső átmérőről ír.)

                  Egy másik pedig a fészekről (nem Izs-agy, de meglehetősen hasonló, a fészek pedig ugyanaz):

                  Click image for larger version

Name:	1000x901c_iz-iz-iz-piasta-kosz-726586.jpg
Views:	1
Size:	29.8 KB
ID:	129494 Click image for larger version

Name:	1000x901c_iz-iz-iz-piasta-kosz-726587.jpg
Views:	1
Size:	41.9 KB
ID:	129495
                  (megj.: azóta sikerült beazonosítani a képen látható kerékagyat, a gyárilag oldalkocsis Izs 49 (Izs 49-K) hátsó kerékagya ez. Az oldalkocsis üzem miatt rendesen megerősítették, M5-ös egyenes küllőkkel, dupla (4db) csapágyazással.)
                  Utoljára szerkesztve a következő által: soveny; 2012 márc. 23, 15:37. Oka: A menesztőgumi méretére vonatkozó megjegyzés hozzáadása

                  Komment


                    #10
                    Szia!

                    A Deél Józsi féle utángyártott enyhe utómunkálatot igényel... a külső átmérő kisebb mint azé, bár nem tudom, hogy ez ugyanaz a szállítmány e vagy más forrásból való.

                    Üdv
                    Minsk/Voskhod 14V-os "generátort" keresnék egy "kIZSérlethez", ha van egy kedves fórumtagnak ilyen.

                    Komment


                      #11
                      stalker eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      A Deél Józsi féle utángyártott enyhe utómunkálatot igényel... a külső átmérő kisebb mint azé, bár nem tudom, hogy ez ugyanaz a szállítmány e vagy más forrásból való.
                      Nem tudom, ezt a fotót valami lengyel oldalon találtam. Melyiknek kisebb az átmérője, ez most nekem nem egyértelmű!

                      De azt nem írtad meg, bevált-e a semperit gumi!

                      Komment


                        #12
                        Szia!

                        Élőben még nem futott, ám a Józsi féle utángyártott megy a dkwba, csak annak a külsejéből le kellett szedni valamelyest...

                        Üdv
                        korompaiistvan kedvelte ezt.
                        Minsk/Voskhod 14V-os "generátort" keresnék egy "kIZSérlethez", ha van egy kedves fórumtagnak ilyen.

                        Komment


                          #13
                          Már írtam hogy én szükség esetén esztergálni is szoktam gumit. Ezek az ipari tengelykapcsoló gumik annyira kemények, hogy jó éles késsel gond nélkül megmunkálhatók
                          Click image for larger version

Name:	20111126046.jpg
Views:	2
Size:	193.0 KB
ID:	129726Click image for larger version

Name:	20111126047.jpg
Views:	2
Size:	195.9 KB
ID:	129727Click image for larger version

Name:	20111126048.jpg
Views:	1
Size:	201.1 KB
ID:	129728Click image for larger version

Name:	20111220103.jpg
Views:	1
Size:	198.9 KB
ID:	129729Click image for larger version

Name:	20111126045.jpg
Views:	2
Size:	192.4 KB
ID:	129730

                          Komment


                            #14
                            mir-mur, Üdv!
                            Engem érdekelnének ezek a gumik, minden fajtából, ami szükséges a motorhoz. Látom, le tudod gyártani, ezért esetleg megoldható-e az, hogy postáznál nekem egy garnitúrát?

                            Komment

                            Ugrás az oldal tetejére
                            Working...
                            X