Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Pannónia ismétlődő világítási probléma

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    #46
    Köszönöm. Ma már nekiálltam a dolognak, majd én is jelentek.

    Komment


      #47
      Üdv Olvtársak!

      Egy javítási ajánlat 1959-ből.Click image for larger version

Name:	pannónia  világítás.jpg
Views:	1
Size:	194.6 KB
ID:	147311
      Lac-, Atti69 és bokor28 kedvelte ezt.

      Komment


        #48
        Régebbi kérdésre visszatérve ahogy nézem, ez gyárilag se töltőtekercs volt, hanem fojtó. Értékeljük az elődöket, mivel a lehetőségeik mind anyagiak, mint eszközök terén elképzelhetetlenül szűkek voltak. Ez a megoldás gyakorlatilag a rendelkezésre álló megtermelt áramból csoportosít át az akksi felé, míg elölről elvesz.

        Komment


          #49
          Egy érdekes dolog eszembe jutott még, ami kicsit nagyobb átalakítást igényel, ha több tekercset teljesen szétbont az ember, és egyikből a másikba átpakol még pár lemezt, meg lehetne növelni a vasmag méretét, azzal teljesítményt is lehetne növelni, mondjuk ez nem egyszerű feladat, de lehet, hogy megérné (én nem hiszem, hogy fogok ezzel szórakozni...).
          A Pannónia modernizálás témában írta le TLF65 ennek a menetét Ő így oldotta meg a tuningot, plussz ikergyertyás hengerfejet tett fel.

          Komment


            #50
            Idéztük is az előzőekben: http://veteran.forum.hu/pannoniak-sz...html#post57972

            Komment


              #51
              Üdvözlök mindenkit!
              Eddig gyakorlatilag csak olvastam a fórumot, de az utóbbi időben én is a világításon, töltésen agyalok (indexet is szeretnék majd), mivel lassan-lassan összeáll a kb. 5 éve dobozban kapott 1972.dec-i gyártású T5H-m. Korábban már felújítottam egy 1951-es CZ 150C-t, amit mikor lehetőségem van rá, 'büszkén' használok is. Ennél pl. nincs külön töltőtekercs, így az akkut a szelénen és egy vasmagos fojtó tekercsen keresztül tölti a két párhuzamosan kapcsolt világítótekercs.
              Visszatérve a Pannóniához: a 'vas' még a fényezőnél, így eddig jobbára csak 'gondolat kisérleteket' végeztem. A lendkerékmágnest biztos ami biztos, feldelejeztettem Vettem Lada fényszóróbetétet és H4 6v 35/35W -os féynszóró izzót bele.
              Mellesleg megmértem néhány 6V 35/35W-osnak 'titulált' izzó áramfelvételét 6V-os akkuról, és igen nagy szórást mutatnak, pl. a Tungram hozza az elvárt 6 A-t, de pl. az indiai termék (Swiss?) csak kb. 4-4.5A-t, ami ugye csak kb. 24-27W, így nem csoda, ha az ilyen izzót a Pannónia kiveri, mivel a terhelés állítja be a feszültséget ezeknél a konstrukcióknál (az a véleményem, hogy valami áramgenerátoros jellege lehet ennek a lendkerékmágneses dolognak). Ezért lehet, pl. hogy a 12 V 55/55W -os izzóval is jól (vagy akár jobban) működik, pedig, ha a 6V 35/35W-ot átszámoljuk 12V-ra, akkor a 75/75W-os izzó jelentene ugyanakkora terhelést elméletben (gyakorlatban persze a vezeték keresztmetszetek miatti veszteségeket is figyelembe kellene venni).
              Másik témakör a váltófesz szabályozás/korlátozás: ezek tirisztoros sönt szabályozók gyakorlatilag rövidrezárják a világítás tekercset, ezért keresgéltem valami kultúráltabb megoldást, és találtam is egy FET-st, ami a feszültség függvényében változtatja a terhelést (majd megkeresem a honlapját újra), így ez talán kevésbé károsítja a tekercseket. Másik ötletem amin gondolkodom, hogy plusz ellenállás, izzó beépítése helyett pl. az első izzó másik ágát használnám (ha a tompított ég, akkor a távolságit, ha a távolsági akkor a tompítottat) plusz terhelésnek, amikor megnő a feszültség, mégpedig ú.n. supressor diódával pl. 1.KE7,5A , ez hasonló a zenerhez, de rövid időre igen nagy áramokat tud, és olcsó is). A kapcsolás egyszerű, a bliux kapcsoló 56 és 56a kivezetése közé menne egy 7.5V- os kétirányú supressor dióda, illetve az 56 és 56b közé is egy.
              Az akku töltéshez pedig azt tervezem, hogy a töltő tekercs test végét felszabadítom, és Schottky diódákból felépített Graetz híddal egyenirányítom, majd rákötöm az ebay-ről kb. 1000-Ft-ért rendelt stepup-stepdown konverterre .
              Most így ennyit az ötletelésről, aztán majd meglátjuk!
              heeegany, sepy és 2 további látogató kedvelte ezt.

              Komment


                #52
                Üdvözöllek a klubban. Részemről a kérés annyi lenne, hogyha összejön valami, akkor indíts neki egy témát fényképpel. Mivel nem a világot váltjuk meg, a technológiai irigység értelmetlen. Sok-sok jó ötlet maradt dokumentálatlan, ami sokat segítene másoknak.

                Ha már írok, egy kérdés a szakikhoz. Milyen keresztmetszetű vezetékkel érdemes áthuzalozni a pannóniát? Ami nekem van az valami nagyon durva 2,5mm2 körüli sodrott. Gondolom a 6V feszültségesése miatt van. Ha átalakítom 12V-ra, gondolom mehetek vékonyabbak felé (0,75-1-1,5mm2).
                Lemezjáték kedvelte ezt.

                Komment


                  #53
                  Mivel eddig csak gyűjtöttem az információkat, tapasztalatokat, ötleteket, ezért csak ezzel a bejegyzéssel ér(t)em el az 5-ös hozzászólás korlátot, így innentől kezdve tudok majd linkeket, képeket is csatolni!

                  Komment


                    #54
                    zelenacs
                    gy innentől kezdve tudok majd linkeket, képeket is csatolni!
                    Nagyon örültem annak, amir írtál, mert azt nagyjából értegetem, hogy mit akarsz, és ez sokaknak (köztük nekem is) problémája!

                    Én is kérlek, hogy oszd meg velünk a tudásodat, sőt azt sem bánnám, ha azt a sok idegen kifejezést takaró dolgot (én egyedül a Graetz-hídat értettem belőle) valahogy úgy is le tudnád írni a hozzám hasonló analfabétáknak, hogy vegyél egy ilyet: link, meg egy ilyet, link, aztán az egyiknek a zöld kivezetését forraszd a másik vastagabb kivezetéséhez, és... aztán az egészet kössed be a Pannónia ...kivezetésére, valamint a ...-ra.

                    Sajnos ha nem így van leírva, akkor az nekem olyan, mint ha két kínai beszélgetne szépséges anyanyelvén az ó héber költészetről...
                    bokor28, sepy és 2 további látogató kedvelte ezt.

                    Komment


                      #55
                      az 5-ös hozzászólás korlátot, így innentől kezdve tudok majd linkeket, képeket is csatolni!
                      Ezzel csúcsot javítasz!

                      20011-óta szép teljesítmény.

                      Igaz én azt hittem:keveset beszélek.....
                      sepy és Lemezjáték kedvelte ezt.
                      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                      Komment


                        #56
                        20011-óta szép teljesítmény.
                        Nos, elég jól telik az idő....na de ennyire?

                        Komment


                          #57
                          Mateapu Te kis örök életű bár a gondolatod érthető. Reméljük ezentúl sűrűbben köztünk lesz zelenacs.

                          Komment


                            #58
                            Egy gondolat. Felhívtam ma a Bors mágnest, felküldök hozzájuk pár lendkereket. Bors úr szerint hoztak már hozzájuk vissza Pancsi lendkereket egy év után, mert fellelkesedve nagyobb teljesítményt vettek ki belőle, ettől szépen lemágneseződött újra. Tapasztalat?

                            - - - Updated - - -

                            zelenacs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            ...amikor megnő a feszültség, mégpedig ú.n. supressor diódával pl. 1.5KE7,5A...
                            Néztem ezt a szupresszor diódát. Ez elvileg feszültségtüskéket tud levezetni, mindezt mikrosec időtartam erejéig. Itt pedig folyamatos terhelésről beszélnénk. A fenti alkatrész energia disszipációja nyitóirányban 6,5W. Azért itt nem tüskékről van szó, hanem szép, tartós magas feszültségről.

                            Komment


                              #59
                              Hát, én majd jövőre tudok esetleg beszámolni a delejezésről, idén jó ha sikerül összerakni és beindítani a motort.

                              Addig is a FET-es feszülség szabályozóra itt leltem rá, mikor Simson EWR (ebben is tirisztoros sönt szabályozó van) kapcsolásokat kerestem természetesen a Pannóniához: Battery charging system and the EWR equivalent for Simson .
                              A tervem, hogy a lehető legkevesebb módosítást alkalmazva, így az egyszerűséget megtartva, és persze a költségeket is minimális szinten tartva legyen jobb világítás a gépen, ill. akkutöltés (inkább benzinre költöm a pénzt, mint Vape elektronikára) . Ember tervez, Isten végez!
                              Egyébként szerintem megférne a 12V-os váltóáramú világítás rendszer és 6V-os akku is egymás mellett, ha mégis inkább 12V-os izzót kellene majd előre tenni, még úgy is, hogy hátul nekem VT5-os lámpa lévén bilux 5/21W-os izzó van, aminek a helyzetjelző része parkolófény állásban a 6V-os akkuról működik, míg világítás állásban a 12V váltóról. Ehhez elegendő csak pl. egy 3A-es diódát sorbakötni a helyzetjelző izzóval hozzá, a féklámpa nem érintett a dologban!

                              Egy kis mechanika: máshol már feltettem egy kérdést, ugyanis a hátsó lengővilla körmös csőtengelyében az alkatrész jegyzékek szerint kellene lenni 2 db Vezetőperselynek a 10mm-es tengelyhez, de nekem ez nem volt benne. Találkozott már valai ezekkel, mert a forum.indexen azt írták, hogy nem is kell oda?

                              Komment


                                #60
                                Most esik le nekem valami. Itt ugye váltóáramról van szó. Ha bepakolsz egy diódát az 56 és a másik pólus közé záró irányban, akkor nem kapcsolt állapotban a dióda minden második félperiódusban vezetni fog. Mégpedig nyitóirányban test felől.

                                - - - Updated - - -

                                zelenacs eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                                ..ezek tirisztoros sönt szabályozók gyakorlatilag rövidrezárják a világítás tekercset, ezért keresgéltem valami kultúráltabb megoldást, és találtam is egy FET-st...
                                A nyitás idejéig gyakorlatilag ez a mosfet is rövidzárat csinál. Ez mondjuk jobb hatásfokú, mert csak a csúcsokat szedi le. Ha jól értelmezem tirisztor gyújtva marad egészen az adott hullám nullátmenetéig.
                                Utoljára szerkesztve a következő által: bokor28; 2015 okt. 19, 21:08.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X