Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Pannonia motorblokk

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Nekemis az eggyik blokkomba sajnos ugyanigy kivolt törve ez a csap.Sajnos nem én csináltam de valaki elöttem maszekolt rá egy olyat hogy átolta és mögé tett egy csavart.Azaz a blokk most ugynéz ki hogy kivülröl tudom álitani ennek a csapnak a feszeségét meg hogy mennyire döljön mivel a csap is megvan hajolva

    Komment


      Sziasztok!

      Mint a bemutatkozásomban írtam, abszolút kezdőként álltam neki egy T5H felújításának. Most eljutottam odáig a szétszerelésben, hogy lenne pár kérdésem, ezek megválaszolása nélkül nem tudok továbblépni. A kérdéseimre sem a "Piros könyv", sem az "Így gondozd a Pannóniádat", sem a "Motorkerékpárok restaurálása" nem ad választ (vagy én nem találtam meg).
      1. A hengert lehúztam, a dugattyú matt szürke, csak a kipufogócsatornák felé eső oldalon van egy kis fényesebb folt. Érdekes, hogy a dugattyú három gyűrűs, azt hittem csak kettő lesz. A hajtókar alsó szemének csapágyazása valószínűleg nem jó, mert az alsó holtponti helyzetben a hengertalp magasságában mérve szerintem többet mozog, mint 1 mm, bár a dugattyú még fent van, így nem tudom pontosan megmérni. Felül a dugattyú viszont vagy fél centit tud keresztirányban mozogni, és nem találtam arra nézve adatot, hogy mennyi lehet a játéka oldalirányban. Valaki tud ebben segíteni?
      Műszerek híján pontos méréseket nem tudok végezni. A dugattyú alapméretesnek tűnik, de tolómérővel csak tizedig tudok mérni. A kompresszió nem tűnt valami acélosnak.
      2. Székesfehérváron lakom, tudtok a közelben olyan szakit, aki megnézné a blokkot és vállalná a felújítást?
      3. A lendkerékmágnes nekem nagyon gyengének tűnik (konkrétan egy alátétet nem tart meg), bár nem tudom, mennyire kell "erősnek" lennie, mert a motor beindult, mielőtt szétszedtem. Állítólag ezt is fel lehet újítani, tudtok olyat, aki ilyesmit vállal?
      Köszönöm a válaszokat!

      L.

      Komment


        Pszichómotoros eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Érdekes, hogy a dugattyú három gyűrűs,
        Gyári dugóba lehet vágni még egy gyűrűnek helyet, gondolom a tieddel is ez történt.

        Pszichómotoros eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Felül a dugattyú viszont vagy fél centit tud keresztirányban mozogni,
        A hajtókar felső szeme keskenyebb mint a dugóban a távolság. Ez normális jelenség.


        Pszichómotoros eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        A lendkerékmágnes nekem nagyon gyengének tűnik (konkrétan egy alátétet nem tart meg), bár nem tudom, mennyire kell „erősnek” lennie, mert a motor beindult, mielőtt szétszedtem. Állítólag ezt is fel lehet újítani, tudtok olyat, aki ilyesmit vállal?
        Miskolcon tudok egy illetőt aki foglalkozik újradelejezéssel.
        demeter kedvelte ezt.

        Komment


          Pszichómotoros eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Sziasztok!

          Mint a bemutatkozásomban írtam, abszolút kezdőként álltam neki egy T5H felújításának. Most eljutottam odáig a szétszerelésben, hogy lenne pár kérdésem, ezek megválaszolása nélkül nem tudok továbblépni. A kérdéseimre sem a "Piros könyv", sem az "Így gondozd a Pannóniádat", sem a "Motorkerékpárok restaurálása" nem ad választ (vagy én nem találtam meg).
          1. A hengert lehúztam, a dugattyú matt szürke, csak a kipufogócsatornák felé eső oldalon van egy kis fényesebb folt. Érdekes, hogy a dugattyú három gyűrűs, azt hittem csak kettő lesz. A hajtókar alsó szemének csapágyazása valószínűleg nem jó, mert az alsó holtponti helyzetben a hengertalp magasságában mérve szerintem többet mozog, mint 1 mm, bár a dugattyú még fent van, így nem tudom pontosan megmérni. Felül a dugattyú viszont vagy fél centit tud keresztirányban mozogni, és nem találtam arra nézve adatot, hogy mennyi lehet a játéka oldalirányban. Valaki tud ebben segíteni?
          Műszerek híján pontos méréseket nem tudok végezni. A dugattyú alapméretesnek tűnik, de tolómérővel csak tizedig tudok mérni. A kompresszió nem tűnt valami acélosnak.
          2. Székesfehérváron lakom, tudtok a közelben olyan szakit, aki megnézné a blokkot és vállalná a felújítást?
          3. A lendkerékmágnes nekem nagyon gyengének tűnik (konkrétan egy alátétet nem tart meg), bár nem tudom, mennyire kell "erősnek" lennie, mert a motor beindult, mielőtt szétszedtem. Állítólag ezt is fel lehet újítani, tudtok olyat, aki ilyesmit vállal?
          Köszönöm a válaszokat!

          L.
          A 3. kérdésre a válasz: BORSMAGNET Kft - M

          Ők Pesten tevékenykednek. Delejezést is vállalnak. Én anno postán küldtem el nekik a lendkereket és 2000.- ért meg is csinálták. Ehhez jött még a postaköltség.
          Beagle és ptm004 kedvelte ezt.

          Komment


            Kiss Ati eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            BORSMAGNET Kft - M
            Tőlem nem messze van, én idén csináltattam velük, kedvesek és mágnesem mostmár bivaly. Magát is megtartja. :-)

            Pszichómotoros eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Állítólag ezt is fel lehet újítani, tudtok olyat, aki ilyesmit vállal?
            Érden dolgozom, ha eddig el tudod juttatni szivesen beviszem hozzájuk, nekem szinte útba esnek. és akkor nem kell postázni.

            Pszichómotoros eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Székesfehérváron lakom, tudtok a közelben olyan szakit, aki megnézné a blokkot és vállalná a felújítást?
            Csepelen az Old Motors kezd megcsinálja. Ha meg tudod velük beszélni, és Érd Továbbra sem gond, akkor hozzájuk is be tudom dobni.

            Komment


              Köszönöm a segítséget!

              Azt hiszem, Csepelre fel tudom vinni a blokkot. Rettentő hülyén fog kinézni, amikor felspaniferezem a Hondámra. Majd rakok fel képet .
              Utoljára szerkesztve a következő által: Pszichómotoros; 2013 okt. 24, 16:11.
              Titus, OdinHEM és 2 további látogató kedvelte ezt.

              Komment


                Azt szeretném kérdezni Tőletek, hogy a főtengely felújításkor a hajtókar alsó, nagy furatát (ahol tűgörgővel érintkezik) kell-e hónolni? Ezután pedig hőkezeltetni?

                Komment


                  Gorgozni szoktak. Legalábbis Kossuth gépműhelyben biztos.

                  Komment


                    Szervusz Ati!

                    Amennyiben a hajtókar alsó görgőzését fel kell újítani,akkor általában újra cserélik a hajtókart,annak alsó csapját és új görgőkkel látják el.Régebben voltak alul perselyezett hajtókarok,amikor perselyt,csapot és görgőket cseréltek,melyek a kereskedelemben kaphatók voltak.A hónolás nem járható út,mert átmérőnövekedéssel jár és vagy nagyobb görgőre lenne szükség és akkor még az alsó csaphoz nem is nyúltunk,pedig egy kopott főtengely esetén,ott is van probléma.

                    Nagyon fontos,hogy a görgők teljesen kitöltsék,a csap és a hajtókar közötti átmérőkülönbséget,mert hézag esetén,a görgők szögben elmozdulhatnak.Minden görgő tengelyvonalának,a hatókar furatának tengelyvonalával és a hajtókarcsap tengelyvonalával párhuzamosnak kell lennie!A fentiek a kosár nélküli görgőzésre vonatkoznak.Kosár esetén a kosár biztosítja,a párhuzamosságot.

                    Szükség esetén,ha a hajtókar alsó szemének falvastagsága megengedi,a nem perselyezett hajtókarokat is el lehet látni,felfúrás után persellyel,de ez komoly szakértelmet és gépi szükségletet igényel.

                    Üdvözlettel:Che
                    -t5-, sepy és 3 további látogató kedvelte ezt.

                    Komment


                      Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Szükség esetén,ha a hajtókar alsó szemének falvastagsága megengedi,a nem perselyezett hajtókarokat is el lehet látni,felfúrás után persellyel,de ez komoly szakértelmet és gépi szükségletet igényel.
                      Kedves Che!

                      Köszönöm válaszod! Még arra lennék kíváncsi, hogy ha szétnyomatás után egy hajtókarról hogyan leeht megállapítani, hogy tovább használatra alkalmas-e? Furatmikrométerrel meg kell mérni az alsó szem átmérőjét?
                      Perselyezés után pedig kell-e hőkezeltetni a hajtókart? Vagy már magát a perselyt edzik meg?

                      Komment


                        Szervusz Ati!


                        Elnézést,-átsiklottam a téma felett.Szétnyomatás után a hajtókar alsó furatát,meg lehet mérni furatmikróval,órás furatmérővel,de általában oválisra kopnak és a felület is eldurvul,tehát cserés.A hajtókart nem kell hőkezelni,csak a perselyt,de azt is csak akkor,ha "házi" készítésű.A hajtókarok,igen szívós anyagból készült,de nem különösebben kemény alkatrészek,-derékszögelés alkalmával jól hajlíthatók.A perselynek keménynek kell lennie,mert ott a görgők futnak.A hajtókar perselyt sem fontos teljes szelvényében edzeni,de ahol a görgőkkel érintkezik,hőkezeltnek kell lennie.

                        Ifjú "titán" koromban a 450-es CZ-ben nem győztem a főtengelyt felújítani (175 ccm.).A hajtókarja alul nem volt perselyes,de volt falvastagság bőven.Az egyik barátom Édesapja (nagy tapasztalatú öreg gépész)azt tanácsolta fúrjam fel a hajtókart,ami meg is történt,majd keresett valamilyen eldobott kúpgörgős csapágyat,melynek a belső futógyűrűje kiadta a hajtókar perselyt.Kilágyítottuk kovácstűzben,készremunkálás után,-természetesen köszörülési ráhagyással,-szintén kovácstűzben egyszerűen vízben lett edzve.Az edzés után esztergapadban a külseje szuportköszörűvel méretre köszörülve,olyan 0.03 mm.-túlfedéssel és besajtolás után,szintén esztergapadban a furata is köszörülve,ahol a görgők futnak.

                        Olyan jól sikerült darab lett,hogy a gyári új főtengely futásteljesítményének a többszörösét bírta,pedig igencsak görcsöt kapott a jobb kezem a gázmarkolaton a felső tartományoknál.Arra már nem emlékszem,hogy a csap az gyári volt,vagy azt is úgy csináltam,valamilyen T34-es alkatrészből.

                        Üdvözlettel:Che
                        Utoljára szerkesztve a következő által: Che; 2013 nov. 02, 19:26.
                        Lemezjáték, demeter és 4 további látogató kedvelte ezt.

                        Komment


                          Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Ifjú „titán” koromban a 450-es CZ-ben nem győztem a főtengelyt felújítani (175 ccm.).A hajtókarja alul nem volt perselyes,de volt falvastagság bőven.Az egyik barátom Édesapja (nagy tapasztalatú öreg gépész) azt tanácsolta fúrjam fel a hajtókart,ami meg is történt,majd keresett valamilyen eldobott kúpgörgős csapágyat,melynek a belső futógyűrűje kiadta a hajtókar perselyt.Kilágyítottuk kovácstűzben,készremunkálás után,-természetesen köszörülési ráhagyással,-szintén kovácstűzben egyszerűen vízben lett edzve.Az edzés után esztergapadban a külseje szuportköszörűvel méretre köszörülve,olyan 0.03 mm.-túlfedéssel és besajtolás után,szintén esztergapadban a furata is köszörülve,ahol a görgők futnak.
                          Köszi, hogy válaszoltál. Nagyon érdekes volt, amit írtál.
                          Most egyelőre azon filózom, hogy szétnyomatok egy főtengelyt és megmérem a hajtókar alsó szemének kopását furatmérővel. Igazság szerint nem tudom, hogy mi az a kopás érték, aminél már érdemesebb perselyezni az alsó szemet. Kár, hogy már új hajtókart nem is nagyon lehet találni.
                          Gondolom ugyanolyan felületi keménységet kell biztosítani a perselynek is, mint az alsó csapnak. Valahol olvastam, hogy akik újitgatták a főtengelyeket 62-63 HRC-re edzették az alsó csapot.
                          Egyedül azt nem tudom, hogy ha el is viszem egy szakihoz, aki felújítja - az vajon tudja-e milyen keménységet kell elérni. Vagy pedig úgy csinálja, hogy valameddig jó legyen. Lehet, ha mondanám neki, hogy milyen keménységűre akarom elhajtana a fenébe, hogy majd ő tudja.
                          Che kedvelte ezt.

                          Komment


                            Van hajtokar. Mert lehet Wartburg is vagy kawasaki kx 500-as. Utóbbi 26e csak az alapanyag.

                            Komment


                              ptm004 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              Van hajtokar. Mert lehet Wartburg is vagy kawasaki kx 500-as. Utóbbi 26e csak az alapanyag.
                              Pár éve próbálkoztam Barkas hajtókarral, szinte ugyanaz, mint a Wartburg. Csak tanulópénznek volt jó, másra nem. Kegyetlenül rezonált vele a gép, csomó gépmunka és még a csapszeg is zörgött, így olyan hangja volt mint egy MZ-nek.
                              KX500 hajtókar beépítésén gondolkoztam már párszor, de mivel évi max 3000 km-t mennék vele, így nem látom értelmét egy ilyen hajtókar beépítésének főleg úgy, hogy 19 mm-s csapszeg kell a dugóhoz.
                              mátéapu kedvelte ezt.

                              Komment


                                Kiss Ati eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                                Pár éve próbálkoztam Barkas hajtókarral, szinte ugyanaz, mint a Wartburg. Csak tanulópénznek volt jó, másra nem. Kegyetlenül rezonált vele a gép, csomó gépmunka és még a csapszeg is zörgött, így olyan hangja volt mint egy MZ-nek.
                                KX500 hajtókar beépítésén gondolkoztam már párszor, de mivel évi max 3000 km-t mennék vele, így nem látom értelmét egy ilyen hajtókar beépítésének főleg úgy, hogy 19 mm-s csapszeg kell a dugóhoz.
                                Én egy Miskolci illetőtől vettem 17-ért felújított és átalakított főtengelyt Wartburg hajtókarral. Van benne felől egy persely, így jó bele a 250-es MZ-k felső tűgörgője és alap dugóval használható. Alsó csapszeg átalakítva, vagy másik gyártva hozzá azt nem tudom.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X