Mivel közelgett a II. Világháború a zwickaui autógyár (Trabant) nem gyárthatta új kisautóját a DKW F9-et, (Ifa személyautó) mert minden gyárnak fegyvert vagy éppen más hadieszközt kellett termelnie.
1948-ban a lipcsei Tavaszi Vásáron tűnt fel újra a "kicsi csoda" DKW (Das Kleine Wunder). Természetesen hamarosan a sorozatgyártás követte. Érdekessége a termoszifonos hűtőrendszer
volt.
Hogy mi is ez?
A végtelenül egyszerű hűtés rendszer azon alapszik, hogy a hidegebb folyadék a nagyobb sűrűsége miatt igyekszik kiszorítani a meleget, ha a hideg van felül. Ez azt jelenti, hogy a hidegebb
(hűtött) folyadék tömegközéppontját - vagyis magát a hűtőt - a motorban lévő meleg folyadék tömegközéppontjánál magasabbra kell helyezni.
1950-től a (már IFA) DKW F9 más európai országokba is eljutott. A karosszériát a zwickaui autógyár és az Auto Union (Audi) 1953-ig közösen szerelte. 53-ban átköltöztették a gyárat Eisenachba.
A zwickauiak ekkor már egy másik autó tervein dolgoztak. Ez volt az IFA P70. Továbbfejlesztve a gépezetet eljutottak a P50-es típushoz, melynek a ma is ismert Trabant P50 nevet adták.
Fentebb már említettem azt a bizonyos 1953-at. Fontos, mert ekkortól kezdődött a Wartburg
pályafutása. Az F9-es típus átesett néhány módosításon, ráncfelvarráson, típusjelzését megváltoztatták 309-re. Sokat sejtet a 3-as kezdőszám. Igen a módosított Ifa a Waresz őse.
Wartburg 311-es széria
1955. október 18.-án látta meg a napvilágot a 311-es típus első darabja. 1965-ig kb 260 000-et gyártottak le. Ennek több, mint a fele külföldön került értékesítésre. A Wartburgok iránt egyre nagyobb volt a kereslet a szocialista oldalon illetve más nem szoci országokban is. Ezt a szériát még 900 ccm-es motorral szerelték.
Wartburg 312-es széria
A 312-es Wartburg átmenet volt a 311-es és a 353-as típusok között. Megőrizte "púpos" karosszériáját, de 1000 ccm-es motort kapott a teljesítménye 45 lóerőre emelkedett. A 312-es futóműve visszaköszönt a Wartburg 353-asban. Itt jegyezném meg, hogy pont ezek miatt egyszerűbb a felújítása. Ne felejtsük el a De Luxe kivitel Berlin rádióját sem!
Wartburg 1000
1966. júliusában mutatták be hivatalosan is az új Wartburg 1000-et. Karosszériája a Renault-hoz hasonlított. Akkoriban nagyon modernnek és tetszetősnek bizonyult. Nem tudom, hogyan tetszhetett ez a forma egy szép púpos után Ugyanez a karosszéria maradt a 353-as típusokra is. Motorja a 312-esből ismert 1000 köbcentis, 45 lóerős kétütemű volt.
A motorok terén jelentős előrelépés történt. Megalkották ugyanis a négyütemű Wartburg motort
és a Wankel Wartburg motort. Ezek azonban az akkori NDK vezetés jóvoltából (hozzáértő banda) a süllyesztőben végezték. A tisztelt elvtársak a kétütemű motort favorizálta, nem tudni miért. Maradt a kétütemű továbbfejlesztése. Ez került a 353-as típusokba.
Wartburg 353
Motorja még mindig 1000ccm-es, de immáron 50 lóerős. Karosszériája a Wartburg 1000-től örökölt.
Wartburg 353W
Sok mindenben megegyezik a 353-mal. Futóműve, fékrendszere, és hűtése módosult. Ez a típus bimetálos hőkapcsolóval szabályozott elektromos ventillátorral felszerelt hűtést, elől tárcsafékeket és 4 körös fékrendszert kapott.
Wartburg 1.3
1989. október 12.-én hagyta el a futószalagot az első négyütemű motorral szerelt Wartburg 353. Típusjelzését 1.3-ra módosították, ami értelemszerűen 1300 ccm-t jelent. Ebben már egy VW liszenszelt motor kerűlt. Sajnos a gyártási ára olyan nagyon magas volt, hogy csak kevesen engedhették meg maguknak a négyütemű Wartburgot. Az eladási mutatók drasztikusan visszaestek, és ez már az eisenachi autógyártás végleges leállítását vonta maga után.
A Daimler és a Benz gyár után a harmadik legnagyobb németországi autógyárnak be kellett
zárni kapuit. Megszűnt Türingia legnagyobb autógyára 1991. április 10.-én az utolsó Wartburg legördülésével. A bezárásához nagyban hozzájárult a Berlini Fal leomlása is, mert így elérhetőek lettek az Opel, VW típusok is. Árban pedig hasonlóan néztek ki, mint a 353-as.
(A cikk folytatódik. Lapozz tovább!)