Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Gumisütés,gumialkatrészek gyártása,alapanyagok,szerszámok,Shore keménység.

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Gumisütés,gumialkatrészek gyártása,alapanyagok,szerszámok,Shore keménység.

    Szervusztok!

    Úgy tűnik,hogy a gumialkatrészekkel és a velük kapcsolatos kérdésekkel érdemes egy új témát indítani,mert teleszórjuk a fórum egyéb rovatait és nem lesz áttekinthető,az írások összese.

    Felmerült már többször a Shore keménység,a megérthetőség szempontjából a netről összeszedtem egy kevés anyagot,hogy akinek nincsenek ismeretei,de érdekli,az áttudja tekinteni.

    Click image for larger version

Name:	Shore 01.PNG
Views:	3
Size:	100.1 KB
ID:	148363Click image for larger version

Name:	Shore 02.PNG
Views:	3
Size:	39.1 KB
ID:	148364Click image for larger version

Name:	Shore 03.PNG
Views:	3
Size:	23.7 KB
ID:	148365Click image for larger version

Name:	Shore 04.PNG
Views:	3
Size:	81.8 KB
ID:	148366Click image for larger version

Name:	Shore 05.PNG
Views:	3
Size:	220.8 KB
ID:	148367Click image for larger version

Name:	Shore 06.PNG
Views:	3
Size:	65.0 KB
ID:	148368Click image for larger version

Name:	Shore 07.PNG
Views:	3
Size:	36.7 KB
ID:	148369

    Javasolnám olvassátok át,mert ettől egy kicsit okosabbak leszünk!

    (Kérem a moderátorokat,nem akarván plusz munkát adni nekik,de ha lesz egy kis idejük,mozgassák át a korábbi kapcsolatos hozzászólásokat és ne szidjatok érte nagyon)

    Üdvözlettel:Che
    Utoljára szerkesztve a következő által: wsievers; 2016 márc. 11, 23:29. Oka: Előrevittem az időben Che hozzászólását

    #2
    Gumisütés,gumialkatrészek gyártása,alapanyagok,szerszámok,Shore keménység.

    Kicsit alkottam ezt-azt mostanában. Ki találja ki hogy mi ez?
    Click image for larger version

Name:	IMG_20160224_211611.jpg
Views:	1
Size:	194.7 KB
ID:	148299Click image for larger version

Name:	IMG_20160224_211624.jpg
Views:	1
Size:	201.2 KB
ID:	148300
    Bár elcsesztem pár helyen, de ha összejön majd csinálok egy normálisat



    A másik, ezt nem nehéz kitalálni hogy mi:
    Click image for larger version

Name:	IMG_20160224_205008.jpg
Views:	2
Size:	181.3 KB
ID:	148301Click image for larger version

Name:	IMG_20160224_205013.jpg
Views:	2
Size:	193.5 KB
ID:	148302Click image for larger version

Name:	IMG_20160224_205025.jpg
Views:	1
Size:	190.2 KB
ID:	148303
    Remélem használható lesz a gépsatu, belekerült 8800 pénzbe(szállítással együtt), amiből már lehet következtetni hogy nem egy csúcsminőség
    https://youtu.be/31VyOio4Lrw
    emu, jagdtigger és Atti69 kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      Remélem nem-fogy el a türelmed! Menesztőgumisablon.
      Tetszik a satus-izéd!Sokszor nekem is jó lenne.
      Utoljára szerkesztve a következő által: mátéapu; 2016 febr. 25, 06:49.
      joker, Atti69 és emu kedvelte ezt.
      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

      Komment


        #4
        mateapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Remélem nem-fogy el a türelmed! Menesztőgumisablon.
        megérne egy blogot, főleg a gumisütés része.

        Komment


          #5
          emu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          megérne egy blogot, főleg a gumisütés része.
          Azért nehogy azt higgyétek hogy én fogom sütni a gumit

          Melóhelyre jár egy gumisütéssel foglalkozó szaki ,vágunk neki rendszeresen ezt-azt. Vagy fél éve kikértem a véleményét, azt mondta hogy lehet így használható formát csinálni. Szóval ha legközelebb jön valamiért akkor odaadom neki ha azt mondja le tud sütni vele egy szettet. Aztán ha megcsinálja és jó a gumi mérete, formája akkor csinálok egy normális szerszámot és csináltatok még párat.
          Persze valami jó anyagból.
          Titus és sepy kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Azért nehogy azt higgyétek hogy én fogom sütni a gumit
            Pedig azt kitanulni lenne az igazi!
            Még a '80-as években jártam egy gumisnál akinél a Wartburgra sikerült venni futózott gumikat olcsón (a leve híg volt), és amíg lecserélte őket láttam hogy villanyrezsókon sütögetett gumialkatrészeket kitöltve így az üres idejét.

            Komment


              #7
              Pár értelmes tartós gumialkatrész nem ártana. Amiket most lehet kapni, legyen az O-gyűrű, kávéfőző tömítés, vagy Pancsi gumialkatrész- mindegyik PÁF érett.
              Mostanában találtam néhány szilikonos átlátszó gumialkatrészt, azok tartósabbak.
              sepy és mátéapu kedvelte ezt.

              Komment


                #8
                emu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Pedig azt kitanulni lenne az igazi!
                Még a '80-as években jártam egy gumisnál akinél a Wartburgra sikerült venni futózott gumikat olcsón (a leve híg volt), és amíg lecserélte őket láttam hogy villanyrezsókon sütögetett gumialkatrészeket kitöltve így az üres idejét.
                Lehet most is így csinálják sokan, épp ezért olyan szar sok alkatrész minősége.

                bokor28 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Pár értelmes tartós gumialkatrész nem ártana. Amiket most lehet kapni, legyen az O-gyűrű, kávéfőző tömítés, vagy Pancsi gumialkatrész- mindegyik PÁF érett.
                Mostanában találtam néhány szilikonos átlátszó gumialkatrészt, azok tartósabbak.
                Ha ez bejön és minőségben valamint árban is jó lesz akkor a következő projekt a benzincsap tömítés. Az is elkészíthető lemezből és pár esztergált csapból.

                - - - Updated - - -

                Jut eszembe, ha esetleg összejön ez a menesztő gumi akkor 1-2 szettet anyagárban odaadnék pár vállalkozó szellemű fórumtársnak tesztelésre
                Persze csak akkor ha nem a garázsban akarja pihentetni és az időtállóságát tesztelni
                sepy, emu és kedvelte ezt.

                Komment


                  #9
                  Inkább jó minőségű szarvasi kávéfőző tömítést kérek!
                  5 főzés után már megrogyik és ereszt. És csak ez a szar van a piacon.

                  Komment


                    #10
                    5 főzés után már megrogyik és ereszt. És csak ez a szar van a piacon.
                    Ma mindenből kivonják a káros anyagokat!.......Vajon a csöpögés,nem káros?............És a rossz minőség?????????????
                    "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                    Komment


                      #11
                      bokor28 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Inkább jó minőségű szarvasi kávéfőző tömítést kérek!
                      5 főzés után már megrogyik és ereszt. És csak ez a szar van a piacon.
                      Várom a tömítés pontos méreteit

                      Komment


                        #12
                        Szervusztok!


                        A "gumisütés",-vulkanizálás nem nagy ügy,a nyersanyag amiből sütünk,-na az nagy gond.A kaucsukot,ami minden gumialkatrész alapanyaga,hengerszéken különféle adalékokkal dolgozzák össze,mely megadja a gumialkatrészekkel szemben támasztott minőségi követelményeknek megfelelő minőséget.A minőségi követelményeket többféle szempontok határozzák meg,-mint keménység (shore),ellenállóképesség a különböző vegyi hatásokkal szemben (vegyi,olaj benzin gázok),hőállóság,egészségügyi megfelelőség.

                        A hengerszék két egymással szemben forgó hengerből áll,melyet belülről vízzel hűtenek (nehogy a kaucsuk és a hozzá adagolt anyagok az összedolgozás folyamán megsüljön) és a palástjaik között rés folyamatosan szűkíthető.Annak a hengerszéknek a méretei,amit én láttam,emlékeim szerint a hengerek hossza 1 000mm.,az átmérője 400 mm.lehetett.Megközelítőleg,-egységnyi kaucsukhoz,másfélszeres adalékanyagot adtak,melynek a legfőbb összetevője,a korom volt és természetesen egyebek is,melyet nem kötöttek az orromra.Az egészet egy kis üzemben láttam,a munkás ki volt kötve egy övvel a hengerszékhez,hasonlóan,mint a fémnyomók és a görgők között gyúrt anyagot folyamatosan vágta,egy bozótvágóhoz hasonlatos kétkezes késsel,hogy az adalék anyagok homogén eleggyé váljanak.Balesetvédelmileg,számomra rémálomnak tűnt az egész,de a munkás oly rutinosan tette a dolgát,hogy a szája szegletében,még a cigaretta sem aludt ki.

                        Úgy gondolom,hogy napjainkban az internet segítségével,a külömbféle adalékok kiderítése nem lehet titok,de hengerszék hiányában,olyan kis mennyiségű alapanyag előállítására,melyre nekünk szükségünk van,kár volna gondolni is.

                        A nyersgumi sütése (vulkanizálása),egy 2 000 W-os rezsón,olyan méretekben,ami a rezsó lapjának maximum kétharmadát fedi le,minden további nélkül megoldható.Az igazán jó megoldás az lenne,ha a fűtőlap hőfokszabályzóval lenne ellátva.Nem tudom pontosan,hány fok ami a legjobb,de a gyakorlat szerint,amikor a szerszámra cseppentett víz,göbszerűen lefut a szerszámról,az a megfelelő és akkor vulkanizálódik a nyersgumi.A gumi tömegétől függően,a folyamatot hőn kell tartani,ezt percekben mérték és a próbadarab "nyúzásával" tesztelték.Teszt alatt azt értem,hogy az elkészült darabot,rugalmassági próbának vetették alá,-ha a drasztikus terhelés után visszanyerte a méreteit,-indulhatott a sorozatgyártás.

                        Írásom végén,szeretettel emlékezem egykori munkatársamra,Búza Nándor bátyámra,aki már nincs közöttünk ,de aki soha nem "reszelt fiókba" és a maga egyszerű,de nagyszerű módján a tudását,mindenkor,mindenkinek átadta,melyért még a méltán megérdemelt tiszteletet sem várta el.

                        Üdvözlettel:Che

                        Komment


                          #13
                          villanyrezsókon sütögetett gumialkatrészeket kitöltve így az üres idejét.
                          Én gyártottam ilyen gumisütő gépeket a 80 as évek közepén. Arra volt hívatott ,hogy a külső gumin oldalán lévő kisebb hibákat belső oldalról egy folttal megerősítse. Amiket én csináltam úgy nézhetett ki mint egy golyós prés. Alul egy alu öntvény platnyi volt szekasszal ellátva, amire egy menetes orsó préselte rá a munkadarabot. Aki igényesebb volt, annak az alsó lap csak egy vasaló méretű volt, ami egy patkó alakú alu közdarab tetejére került. Ez a külső egyszerűbb ráhelyezését tette lehetővé. Felülről, pedig egy másik " vasalótalpat " nyomott oda egy pneomatikus munkahenger. Ezek már hőfokszabályzóval voltak ellátva, mint ahogy Józsi bácsi is írta.

                          Komment


                            #14
                            A játék valójában így néz ki a mai napig. Gumikerék gyáras hogyan készültben lehet látni. Azonban nem a kályhától kellene kiindulni. Valószínűleg kapható adalékolt nyersgumi is a piacon. Egyszer foltoztattam a kerekemet, az ürge egy darab lapot sütött rá préssel, gyanítom az is ilyen volt.
                            Ezt kicsit megmelengetve formába lehet nyomni és utána sütni.

                            Komment


                              #15
                              Igen, tényleg érdemes lehet egy témába szedni ezeket.
                              Bár én már azt sem tudom hogy a sütőformáról hol írtam

                              Komment

                              Ugrás az oldal tetejére
                              Working...
                              X