Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Alumínium alkatrészek mattítása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Alumínium alkatrészek mattítása

    Mielőtt nagyon elkap minket egy esetleges túlrestaurálási láz, szeretnék némi konkurenciát állítani az http://veteran.forum.hu/felujitasi-f...olirozasa-950/ témának.

    Az lenne a kérdésem, milyen megoldást láttok a sajnos gyakran tükörfetisiszta restaurátorok által jól telibepolírozott alkatrészek hatékony és szép "visszamattítására"? Marad az újabb csiszolás, vagy van esetleg valamilyen kémiai eljárás, amivel gyorsan, egyszerűen szép, összefüggő oxidréteget lehet varázsolni? A gyöngyözés szép selyemfényű felületet ad, de ez sem felel meg az eredetileg legtöbb esetben egyszerű alumíniumöntvény textúrájának. Kézenfekvő oxidáló anyag a sima víz, de valóban ez a legjobb?

    #2
    Szia soveny!

    Én sem vagyok polír-párti... Sok felújító felpolírozza a látszódó alu-felületeket, pedig a gyárban soha nem políroztak... Akkor hol a korhű felújítás? Pont ugyanezen a témán már sokat gondolkodtam, de én sem jutottam el a megoldásig. Kicsit megbántam, hogy elvittem a motorblokkot, alu alkatrészeket gyöngyöztetni, mert sokkal szebb volt a majd 80 éves természetes befeketedés, csak az meg foltos volt, koszos, amit először tisztítani kell mondjuk gyöngyözéssel, aztán valahogy visszapatinásítani. Biztosan van eljárás, mert a régipénzek hamisítására gondolva, percek alatt tudnak 100 éves patinát varázsolni vegyszerekkel, tehát gondolom alumíniumot is lehet mattítani.

    Üdv. DCS
    és soveny kedvelte ezt.

    Komment


      #3
      Ha jól tudom ELOXÁLÁS-sal lehet mesterséges úton előállítani Al2O3-réteget alumínium felületen. Elméletileg házilag is megoldható,de ez nagy mértékben függ a tárgy nagyságától. És természetesen némi elképzelés kell hogy legyen az ember fejében a galvanizálásról is.
      Szükség van néhány vegyszerre is a művelet elvégzéséhez,melyeket nem tudom,hogy be lehet-e szerezni magánszemélyként. Mindenesetre a neten biztos találsz valamit róla,ha érdekesnek tartod,de hátha van valami más ötlet ami kevesebb előkészületet igényel.

      üdv.: Lai
      kedvelte ezt.

      Komment


        #4
        UK, DCS és 2 további látogató kedvelte ezt.

        Komment


          #5
          A hideg zsíroldót én is használtam alkatrészek mosásához, igen jól bevált, szerintem jobb, mint a brigéciol. A lényeg, hogy tényleg befeketedtek az alumínium alkatrészek, de nem volt tökéletes egyenletes szín. Nyilván ha hideg zsíroldós kezelés előtt alkalmazunk egy polírozást, akkor tökéletesebb lesz a befeketedés, mert egyenletesebb a felület, nincsenek rajta már koszok stb.. Aztán, hogy ez meddig marad az alkatrészen, azt már nem tudom, mert én ésőbb gyöngyszórásra vittem az alkatrészeket.

          Üdv. DCS
          soveny kedvelte ezt.

          Komment


            #6
            Üdv!

            Szeretnék mindenkit a vegyianyagok megondolt alkalmazására figyelmeztetni!

            Nem találom problémának egy nagyon jó minöségü alumínium öntvénynél (pl.: JAWA). Azonban, ha egy porózus öntvénybe mint a " kis csepel" ötvényei, beivódnak a vegyianyagok, ki tudja megmondani mit fognak okozni az idő előre haladtával!?

            Én mindenféleképpen valamilyen mechanikai úton megvalósítható mattítást támogatnék, ha ilyenre adnám a fejem.
            soveny kedvelte ezt.

            Komment


              #7
              nyuszifül eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Szeretnék mindenkit a vegyianyagok megondolt alkalmazására figyelmeztetni! [...] ki tudja megmondani mit fognak okozni az idő előre haladtával!?
              Igen, ebben valóban igazad van! A mechanikai kezelések közül az ApaE által írt szódabikarbónás szórás nagyon tetszik, olcsó és házi körülmények között is elvégezhető. Kíváncsi lennék hogy ilyen beavatkozásokra megfelelő-e, remélem lesz, aki tudja tesztelni. (Ezt a témát csak kíváncsiságból indítottam, jelenleg nincs napirenden ilyen munka. Mivel azonban a szódabikarbónás tisztítást már ki akartam próbálni korábban is, ez még egy indok a kísérletezés mellett.)

              A szódabikarbónás tisztításról itt tárgyaltunk már részletesebben: http://veteran.forum.hu/felujitasi-f...-573/#post4186

              Komment


                #8
                udv, saját tapasztalatom, hogy 80-90°C vízbe trisót teszel,és ebbe beleteszed,a tisztítani vagy mattítani kívánt alumíniumalkatrészt, közbe kiveszed hidegvízzel leöblíted ,adig ismételed még nem megfelelő matt. Festett aluminium alkatrészeket,ezzel a módszerrel karcolás nélkül meglehet tisztíteni, csak tovább kel bennehagyni a vízbe.Leöblítés után a tisztavíz közönbösíti trisó oldatot. bármelyik háztatási boltba megkapod ,mert zsiroldó hatása is van
                dedarkox kedvelte ezt.

                Komment


                  #9

                  Komment


                    #10
                    ApaE eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Egy Pannóniás barátomnak hozattam az íbéjről egy komplett, tartályos szórókészüléket, ő már többször is tisztított vele karburátorokat, és az elmondása szerint az eredmény lenyűgöző.

                    Ha közelébbről érdekel a dolog, fel tudom ajánlani, hogy ha sikerült beszerezni ipari, szemcsés szódabikarbónát, nálam a kis asztali szórókabinban kipróbálhatod.
                    Köszönöm! Ahogy írtam, egyelőre konkrét "tét nélkül" tettem fel a kérdésemet, de ettől maga a folyamat nagyon érdekelne! Azt hiszem, ha lesz ilyenre lehetőség, szívesen csatlakoznék majd én is TZ-hez egy kis tanonckodásra!

                    ApaE eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Szerintem itt soveny arra keres inkább választ, hogyan lehet egy öreg, de rendbehozott alkatrésznek (ahol a felülei sérüléseket előbb helyre kell állítani, általában mechanikus úton, mint reszelés, csiszolás, stb.) visszaadni az eredeti felületminőségét, amit értelemszerűen elvesztettünk a 'rendbetétel' során, kisebb vagy nagyobb területen.
                    Az eredeti gondolatom a már szándékosan telibe polírozott alkatrészek felületének "helyreállítására" irányult, viszont valóban igazad van, hogy ennél sokkal több területen, a mindennapi, polírozásmentes restaurálásban is szükség lenne valami jól működő technikára.
                    -t5- kedvelte ezt.

                    Komment


                      #11
                      Akkor én most essek neki a mocimnak 60-as vászonnal ?

                      Click image for larger version

Name:	20111125043.jpg
Views:	5
Size:	204.8 KB
ID:	129714 Click image for larger version

Name:	20111212095.jpg
Views:	2
Size:	197.4 KB
ID:	129715 Click image for larger version

Name:	20111230108.jpg
Views:	5
Size:	201.6 KB
ID:	129716 Click image for larger version

Name:	20111230107.jpg
Views:	3
Size:	200.6 KB
ID:	129717

                      Komment

                      Ugrás az oldal tetejére
                      Working...
                      X