Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Ha már itt esztergálgattok , csak egy kérdés : nem tudok szerezni 12 mm vastag CMO -t vagy szinte mindegy mi , átedzős anyagot . Olajszivattyú tengelynek a FIAThoz . Kéne vagy másfél méter ..
    Minden általam ismert helyen csak sokkal vastagabbak vannak .

    Erről a pontosságról meg csak az a véleményem - ha szorosan megy be a furatba - az már jó ...

    Komment


      Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Kedves A_László!

      A Sas gép barátságos viselkedésén túl szeretném tudni,hogy sikerült e tokmánypofákat vásárolnod náluk és ezzel rendeződött e a problémád?Szeretném tudni továbbá az árakat,-mondjuk megközelítőleg,valamint a vásárolt pofák állapotát?

      Azért vagyok kíváncsi a részletekre,mert én is küzdök tokmánypofa problémákkal,de tőlem olyan messze van Pilisszentiván,hogy puszta kíváncsiságból nem szeretnék oda utazni.Gondolom,ha kérdeznék tőlük emailban arra is válaszolnának,de a személyes vélemények mindig többet mondanak,mint a személytelenek.

      A tokmányok karbantartásáról is írnék egy keveset,mert ez a téma még nincs kifejtve,bár elég sok írás született már a tárgyban.

      Az esztergatokmányok talán legfontosabb kiegészítője minden esztergapadnak.Naqyon sok múlik azon,hogy milyen hosszú ideig látják el a feladatukat és milyen pontos futást biztosítanak a bennük megfogott munkadarabnak,hogy milyen erővel szorítjuk meg a munkadarabot benne és milyen gyakran tartjuk karban.A tokmányokat soha ne húzzuk túl,főleg,ha nagy átmérőjű és viszonylag rövid darabokat fogunk be a gépbe!Amikor a síkmenetből csak a pofa egy-két menetére terhelődik az erő,akkor hajlamos a pofán a síkmenet letörni.A rövid darabok túlhúzott megfogásakor hajlamos a pofa eleje a kinyúlásra,az-az hosszú évek alatt,annyira kikopik,hogy a pofák eleje már szinte hozzá sem ér a tokmánypofa teljes tegelyirányát lefedő munkadarabhoz.Határozott nyomaték értéket nem tudnék mondani,hogy milyen erővel szorítsuk be a munkadarabot,már csak azért sem mert ezek az erők eltérőek a tokmány méretét figyelembe véve.Idővel minden géppel foglalkozó emberben kialakul egy olyan gyakorlat,hogy meg fogja tapasztalni a határt és azt be is tartja.

      Amikor szorulni,csikorogni kezd a tokmány,akkor azt szét kell szedni és minden részletére terjedően meg kell tisztítani,akár szárazon,akár mosással,de arra nagyon figyelni kell,hogy az összerakás minden kenőanyagot nélkülözve szárazon történjen!Nem zsírozunk,nem olajozunk,mert a használat folyamán a tokmány belsejébe kerülő apróbb forgácsdarabok,porok beleragadnak és a tokmány megszorulását okozzák!Célszerű időnként az összes pofát kiszedni és többszöri áthajtással a síkmenetből az esetleg bekerült forgácstöredékeket kitisztítani,ilyenkor jót tesz egy száraz ecset,vagy egy csutakos cirokseprő.

      Nem kötelező,de én minden szétszedéskor megjelölöm a kiszedett diókat és összerakáskor ugyan oda teszem vissza,nálam ez olyan megfigyelésen alapszik,hogy a munkadarab futáspontossága még attól is függ,hogy melyik diónál szorítom meg a tokmányt,-tehát ezért figyelek a sorrendre.

      Végezetül annyit még talán,hogy a tokmány hivatalos elnevezése a szakmában központfogó,de szokták amerikánernak is hívni.A régi öregektől én a tokmányt tanultam és ezért tiszteletből,maradok ennél.

      Üdvözlettel:Che
      Szervusz Che!
      Apa és fia viszi az üzletet. Lengyel 200-as 3 pofás tokmányhoz vettem fordított pofa készletet. A tokmány új, amit tőlük vettem az is új. 12.000Ft volt a 3 db pofa. Vittem magammal a tokmányt így kipróbáltuk a helyszínen. Ahogy láttam elég sok dolog van náluk a tokmányon / tokmánypofákon túl.
      Ha megengedtek egy kérdést még. Az alábbi fotón szereplő kések esetén lehet olyanról beszélni, hogy melyik késnek mi lenne a sajátossága? Próbáltam utána keresni, de nem igazodtam el sikerrel. Vagy a gyártói kreativitás van a háttérben? Click image for larger version

Name:	CAM00586.jpg
Views:	311
Size:	322.0 KB
ID:	211983

      Komment


        A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Click image for larger version  Name:	CAM00586.jpg Views:	1 Size:	322.0 KB ID:	211983
        Hajítsd már el ezeket az izéket !
        fogsz egy kést beállítod fogszegy anyagot egy állandó fordulaton egy átmérőn addig állítod az előtolást amig nem forgácsol szépen ,ennyi!ha anyagot cserélsz vagy más átmérőt faragsz ugyanazzal a fogásmélységgel más előtolás kell,ha válltoztatsz az anyagon,a fogáson:más horonykialakítású lapka kell egy méretben (alakban legalább 10-20 típusú horonyprofil és más más anyag minőséghez más más keménységű jelölésű lapka kell)
        Egy késszárhoz legalább négy öt fajta lapka kell külömböző munkákhoz anyagokhoz,ráadásul nem szeretem,mert csak kifogástalan gépeken dolgozik,nagy forgácsolóerővel mert nem vág hanem túr attól fényes a felület,a szép forgácsolt felület egyenletes szürke.....
        "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

        Komment


          mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

          Hajítsd már el ezeket az izéket !
          fogsz egy kést beállítod fogszegy anyagot egy állandó fordulaton egy átmérőn addig állítod az előtolást amig nem forgácsol szépen ,ennyi!ha anyagot cserélsz vagy más átmérőt faragsz ugyanazzal a fogásmélységgel más előtolás kell,ha válltoztatsz az anyagon,a fogáson:más horonykialakítású lapka kell egy méretben (alakban legalább 10-20 típusú horonyprofil és más más anyag minőséghez más más keménységű jelölésű lapka kell)
          Egy késszárhoz legalább négy öt fajta lapka kell külömböző munkákhoz anyagokhoz,ráadásul nem szeretem,mert csak kifogástalan gépeken dolgozik,nagy forgácsolóerővel mert nem vág hanem túr attól fényes a felület,a szép forgácsolt felület egyenletes szürke.....
          Ok, köszönöm a hozzászólást. Megint hallottam valami számomra újat. Mikor magamnak kell valamit esztergálnom szinte mindig C45-ös anyagot használok. Ennél az anyagnál forrasztott lapkás, vagy inkább a gyorsacél késsel érdemes dolgozni?

          Komment


            A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            C45-ös anyagot használok. Ennél az anyagnál forrasztott lapkás, vagy inkább a gyorsacél késsel érdemes dolgozni?
            Az jó anyag,szépen lehet forgácsolni,és edzhető,és edzés nélkül is jó.

            Lehet gyorsacéllal az én elődeim mindent azzal faragtak,rendkívül szépen alakítható szerszám ,hátránya az alacsony vágósebesség,jó anyagnál folyamatos hűtést igényel.(lassú)

            Javarészt forrasztott-lapkást használok rendkívül változatos alakú és anyagú bontott alkatrészekből,addig alakítom a kést míg nem forgácsol (viszonylag normálisan)

            A gyorsacélt leszúráshoz,profilozáshoz és furatkésként használom.
            "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

            Komment


              mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

              Hajítsd már el ezeket az izéket ..................ráadásul nem szeretem,mert csak kifogástalan gépeken dolgozik,nagy forgácsolóerővel mert nem vág hanem túr attól fényes a felület,a szép forgácsolt felület egyenletes szürke.....
              Igazad van,az igazi forgácsolt felület egyenletes mattos szürke.A fényes tükörfelület jó anyag esetén cnc gépeken érhető el,mert ám azok pörögnek,van vágósebesség.
              Azzal is egyet értek hogy csak kifogástalan hagyományos gépen használhatóak a lapkák,sőtt azzal is hogy hagyományos gépen sok esetben rapidot jó használni,viszont az nem lehet igy kijelenteni hogy a lapkák márpedig csak túrnak/nyomnak.
              Egy jófajta pozitív lapka pl 7°-os hátszöggel egész jól használható hagyományos gépen,kis forgácsoló erővel dolgoznak és szép egyenletes szürke lesz a felület.
              Magam használok rapidot is,forr lapkásat is és lapkát is.Rapidot hipp-hopp ugye oda köszörüljük ahova kell,forr lapkásat keményebb anyagokhoz,a lapkát meg többnyire ha lusta vagyok köszörülni ☺
              Én inkább úgy mondanám hogy nagyon sokan (kezdők,hobbisták) azért használnak lapkát mert nem tudnak jó kést köszörülni (sokat nekem se sikerül profira),másrészt a mai rohanó világban nincs idő köszörülgetni.
              Nekem álltalában a furatkések azok amik nem mindig jól sikerülnek,pl for lapkás,szépen szürke kövön kinagyolom,gyémánton lehúzom az éleket,beleteszem a forgácstörőt,majd egy pici rádiuszt,kb 0,2,nagy nem jó mert hosszan kilógatva rezegni fog,kicsinél meg nem olyan frankó a felület.
              Szóval marha egyszerű elővenni a lapkás kést és hagy szóljon
              Utoljára szerkesztve a következő által: laacika; 2018 jún. 06, 01:06.

              Komment


                laacika eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Szóval marha egyszerű elővenni a lapkás kést és hagy szóljon
                Igazad van !
                Az irígység beszél belőlem,nem tudok sem késszárat,sem hozzávaló lapkát venni:mert többe kerülne mint amannyit keresek a kész darabon,emiatt a gépemet sem fejlesztettem ,hogy bírja...

                Maradok a házilag forrasztott lapkásnál(ajándékba kapott lapkákkal),szivattyúmotorból készült köszörűvel(ajándékba kapott,vagy börzés korongal)és munkáért cserélt mérőeszközökkel(ajándékba kapott,hagyományos spéci tolómérővel)házilag barkácsolt géppel.
                "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                Komment


                  ...............teeee !-----mi meg örülnénk , ha a fasza cuccal , 1/3 úgy menne ...

                  Komment


                    Kedves Zoli!

                    Örülnék,ha egyszer már érdemben is hozzászólnál a témához,nemcsak "böffentenél" egy pár szót és szmájlit!

                    Üdvözlettel:Che

                    Komment


                      Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Kedves Zoli!

                      Örülnék,ha egyszer már érdemben is hozzászólnál a témához,nemcsak "böffentenél" egy pár szót és szmájlit!

                      Üdvözlettel:Che
                      Ez békülős lesz!


                      Józsi nem ismered az előzményt.Zolitól kaptam egy kupac fúrót,köszörűkövet,lapkákat,régen áhított tolómérőt,ráadásul úgy teszek mintha tudnék esztergálni a kopott gépemen...erre harapott rá!
                      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                      Komment


                        Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Kedves Zoli!

                        Örülnék,ha egyszer már érdemben is hozzászólnál a témához,nemcsak "böffentenél" egy pár szót és szmájlit!

                        Üdvözlettel:Che
                        Nos , mint Máté írta , mi félszavakból is megértjük egymást . Viszont , ha már így felmerült az igény a bársonyos hangom , hosszabban történő élvezetére -ám legyen .

                        Még az előző kormány idején történt , hogy egy tiszakeszi találkozó alkalmával , Máté tett egy meggondolatlan ajánlatot , rendbe teszi a forrasztott lapkás esztergakés állományomat . Szerencsére azt hiszem én voltam a józanabb , ezért aztán otthon is emlékeztem erre . Nosza összepakoltam egy kis csomagot , jó szorosan , hogy ne zörögjön , és persze csak azokat a késeket amiket nagyon szeretek a formájuk miatt ( meg persze nem akartam pofátlanul kihasználni az ajánlatot ) , így leküldtem azt a kis karton dobozt ( 30 kg kereken ) , ami mondjuk a kapubejáróban pihent estig , amíg haza nem ért a mester .
                        Nos Ő ezt mind rendbe tette , - persze akkoriban , nem tudom miért valami gyomor gondom lehetett - rengeteget csuklottam ...
                        Aztán ezt a 30 kg os dobozt hozta nekem vissza , két keszivel ezelőtti találkozóra ( a motorja tankján egyensúlyozva !!! )

                        Persze közben néhányszor beszéltünk telefonon , és itt privát üzenetben is . Sokat panaszkodtam az EAN om műszaki állapotára , és hasonló dolgokra .

                        Na aztán eljött a cserepezés ! Persze mint elsőként érkezők , nyugodtan , ráérősen néztünk körül Máté műhelyében . Aztán amikor megláttam a mosógép motor köszörűt amin a késeimet gyönyörűre és persze jóra köszörülte --- nagyon buta arcot vágtam ( kérdezd meg tőle ) . Amikor pedig megmutatta az esztergát , bizony nagyon elszégyelltem magam.........hogy én bizony jó dolgomban hülyeségeket beszélek az EAN ról .

                        A többi meg csak úgy ......

                        ( szolg. közl. : Máté , a góré nem akarja érteni a dolgot - inkább hagyom ... - majd szóban )

                        Komment


                          Józsi én úgy látom ki akarod provokálni a Békülést Kesziben!! Remélem harag nélküli békülésről lesz szó hisz köreinkben csak ez lehetséges. Valóban Zolit sokszor fél szavakból értjük mint Te is. Vannak képek mik olyanok mint a bélyegző csak Rá jellemző!

                          Komment


                            Szervusztok!


                            Egyáltalán nem haragszom senkire,-sőt az aktívabbak közül mindenki közel áll a szívemhez,még az újabb tagok is,akik írogatnak,de még soha nem találkoztunk.A fórum egy virtuális társaság és,csak akkor marad életben,ha diskurzus van a tagok között,egy-két beírt szótól,meg egy-két szmájliból soha nem alakul ki értelmes és alkotó jellegű beszélgetés,-ezért volt a fenti hozzászólás.

                            Tudtam és láttam a köszörülésre küldött késekről,hiszen a Sintér Wartburgjának a hátulja jól leült amikor be lett pakolva a csomagtartóba és még legóztunk is egy kicsit,hogy hova legyen rakva,-mondjuk arra nem gondoltam,hogy a Máté és Zoli közötti utóbbi hozzászólások erre utalnak.


                            Ami a békülést illeti,az már hagyomány,akár van ok rá,akár nincs,-tehát valószínű az idén is lesz,azt csak remélni merem,hogy azért nem akkora mint tavaly!


                            Üdvözlettel:Che



                            Komment


                              Che eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              Ami a békülést illeti,az már hagyomány,akár van ok rá,akár nincs,-tehát valószínű az idén is lesz,azt csak remélni merem,hogy azért nem akkora mint tavaly!

                              ... nem akkora ??? és a fejlődés ? az nem állhat meg !

                              Komment


                                Szép estét mindenkinek.
                                Ha volna valakinek 2db ilyen egyforma öntöttvas kereke az alábbi paraméterek között az kérem jelezze.
                                Nagy segitség volna mert sehol nem talállok.Jártam a Méh telepeket de nem volt szerencsém
                                Átmérő:290-320mm
                                Szélesség:25-40mm



                                Elnézést kérek amiért hát ez nem egy adok-veszek keresek oldal de hátha.

                                Üdv:Laci.
                                Attached Files
                                Utoljára szerkesztve a következő által: laacika; 2018 jún. 28, 20:54.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X