Közlemény

Collapse
No announcement yet.

3D nyomtató

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    #31
    A LEGO hosszútávú kilátásai a 3D nyomtatás fényében? Ez kicsit olyan, mintha a LEGO megjelenésekor kérdezte volna valaki, hogy milyenek a fa építőjátékok hosszútávú kilátásai. Köszöni szépen azóta is jól megfér a LEGO mellett.
    Vagy félreértelmeztem a kérdést?
    Fergusson kedvelte ezt.
    Everything is better when you decide you don't care.

    Komment


      #32
      Arra gondoltam, hogy konkrét LEGO kockákat lehet majd otthon nyomtatni. Nem egy másik játékot, hanem pont a szabványnak megfelelő elemeket. Biztosan lesz itt is ilyen szerzői jogi kérdés, de mondjuk a LEGO emblémát nem nyomtatja rá a felhasználó. A LEGO egyébként nagyon merev, nagyon igyekszik jogászokkal megvédeni a piacát, de azt gondolom, hogy annak, aki játszik az elemekkel nagyjából mindegy, hogy kerek-e a kockák tetején a pöcök, vagy például nyolcszög alakú. Tehát kvázi LEGO kockákat biztosan nyugodtan lehet majd otthon nyomtatni. Sőt, lelkes amatőrök új, de kompatibilis elemeket is terveznek majd és ingyen megosztják az interneten. Nincs ebben semmi "lopás", a saját szellemi termékét osztja meg, csak éppen a méretezése illeszkedik a LEGO szabványhoz. Az otthoni költsége az elemek előállításának csak az anyag ára lesz. Szerintem ez nagyon fura dolog. Nagyobb innovációnak tartom, mint a CD írást, pedig az is hogy megkavart minden olyan piacot amihez köze volt.
      soveny, dongos78 és wsievers kedvelte ezt.
      Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

      Komment


        #33
        Egyenlőre még fejlődnie kell egy kicsit a technológiának hogy az elérhető árú készülékek tudjanak olyan felbontást ami erősen megközelíti a fröccsöntött termékekét.
        Aztán még mindig ott van az hogy az emberek többsége nem fogja megvenni a nyomtatót, mert minek az neki?
        Az emberek többsége aligha tud (sokan nem is akarnak) 3D-ben tervezni. Így marad az amit esetleg a netről letöltenek. De itt meg megint felmerül a kérdés hogy egy átlag háztartásban kell-e ezért egy nyomtató? (főleg egy átlag Magyar háztartásba). Az átlag ember inkább elmegy egy 3D nyomtatással foglalkozó üzletbe ha éppen kell neki valami apróság.

        Szóval szerintem még jópár évig nincs mitől tartania a LEGO-nak. De egyszer lehet hogy ez a technológia fogja a végét jelenteni.
        Igazad van, fejlődnie kell még és ez jó pár év lesz. De úgy látom, hogy ez a fejlődés elindult és azt el sem tudjuk képzelni még, hogy hová fog mindez kifutni. Amúgy nagyon is látom a helyét egy háztartásban. A sok vacak eltört műanyag dolgokat például milyen menő lenne újra kinyomtatni. Vagy már eleve nyomtatni a műanyag háztartási kellékeinket.
        dongos78, Titus és heeegany kedvelte ezt.
        Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

        Komment


          #34
          TZ eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Igazad van, fejlődnie kell még és ez jó pár év lesz. De úgy látom, hogy ez a fejlődés elindult és azt el sem tudjuk képzelni még, hogy hová fog mindez kifutni. Amúgy nagyon is látom a helyét egy háztartásban. A sok vacak eltört műanyag dolgokat például milyen menő lenne újra kinyomtatni. Vagy már eleve nyomtatni a műanyag háztartási kellékeinket.
          Párszáz dollárért láttam úgy fél éve egy ketyerét. Ami egy kis aprítószerkezettel kezdődik amivel szinte bármilyen műanyagot darabokra lehet zúzni. Aztán utána egy húsdaráló szerű rész ami már fűtött és a végén a kész műanyag huzal jön ki ami mehet is a nyomtatóba.
          soveny, és 2 további látogató kedvelte ezt.

          Komment


            #35
            és a végén a kész műanyag huzal jön ki ami mehet is a nyomtatóba
            Ez tetszik. De kicsit olyannak érzem, mint a PET palack gyűjtést, ami aztán ruha formájában visszajön a Távol-Keletről. A mackófölsőket meg már senki nem gyűjti szelektíven, tehát végülis itt marad a szemét. Egy műanyag gondolom addig értékes, amíg tiszta. Ha a sok PP-t megy PET-et meg ABS-t meg még nem tudom mit ledarál a gyanútlan felhasználó és összeolvaszt, az abból keletkező szemét maximum a szemétégetőbe lesz jó, vagy nem?

            - - - Updated - - -

            A sok vacak eltört műanyag dolgokat például milyen menő lenne újra kinyomtatni.
            Az biztos! Csak előbb nyomtatható állapotra kell hozni. Ahhoz meg veszünk egy lézer szkennert, meg megrajzoljuk 3D-be, lehetőleg méretpontosan és már mehet is. Vagy lesznek appok, amik az okostelefonba szerkesztett 3D szkennerből nyomtatókompatibilis modellt rajzolnak gombnyomásra. (Ráadásul ki lehet javítani a konstrukciós hibákat!)

            De a LEGO-t nem érzem veszélyben, mert sokkal olcsóbb valamit legyártani sokmilliós darabszámban iparilag, mint egyedi darabonként. És úgy érzem ez mindig így lesz bármennyit fejlődik is a technológia, mert nem csak a 3D otthoni nyomtatókat fejlesztik, hanem a fröccsöntő gépeket is. Csak arról kevesebbet ír a net.

            - - - Updated - - -

            Még egy: Hiába kapni fillérekért nyomtatókat, mégsem otthon nyomtatjuk ki a kedvenc képes magazinunkat, vagy a napilapokat. Tudom azokból is egyre kevesebb van, meg e-book, meg internetes újságok, de a LEGO alapvetően gyerekeknek készül, akik még nem terveznek maguknak ötévesen új elemeket, legfeljebb az apukák, akik a villanyvasút vezérlését is átprogramozzák, mert most már megtehetik. De ezt meg úgy hívják, hogy "niche market".

            - - - Updated - - -

            Az otthoni költsége az elemek előállításának csak az anyag ára lesz. Szerintem ez nagyon fura dolog.
            Azért a gyárakba nem kisker áron érkezik az alapanyag.
            soveny, és heeegany kedvelte ezt.
            Everything is better when you decide you don't care.

            Komment


              #36
              Oké, nincsenek álmatlan éjszakáim a LEGO miatt.
              Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

              Komment


                #37
                UK eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Ez tetszik. De kicsit olyannak érzem, mint a PET palack gyűjtést, ami aztán ruha formájában visszajön a Távol-Keletről. A mackófölsőket meg már senki nem gyűjti szelektíven, tehát végülis itt marad a szemét. Egy műanyag gondolom addig értékes, amíg tiszta. Ha a sok PP-t megy PET-et meg ABS-t meg még nem tudom mit ledarál a gyanútlan felhasználó és összeolvaszt, az abból keletkező szemét maximum a szemétégetőbe lesz jó, vagy nem?
                Hát gondolom érdemes figyelni hogy milyen anyagot olvasztunk be
                De a hibás nyomtatványokat és a már túl rövid műanyaghuzal darabok újrahasznosítására tökéletes lehet.
                Bár kérdés hogy olyan árban megéri-e.
                soveny kedvelte ezt.

                Komment


                  #38
                  Bár kérdés hogy olyan árban megéri-e.
                  Ha kicsit globálisabban nézzük, akkor megérheti. Talán kevesebb hulladékot gyártanánk, ha már otthon újra felhasználnánk az elromlott, megunt dolgokat. Mondjuk azokat, amiket magunk nyomtattunk és tudjuk miből van. Nyilván mindez energia felhasználást is igényel, de szerintem rengeteg szemetet termelünk, amit nem szoktunk költségként számon tartani.
                  soveny, heeegany és CZsolti kedvelte ezt.
                  Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

                  Komment


                    #39
                    Sziasztok! Olvastam, hogy a LEGO és a 3D nyomtatás kapcsolatáról beszélgettek. Én 3D nyomtatással foglalkozom, és írtam erről egy posztot a blogomon. Jelenleg az ára a legkritikusabb a legó kocka nyomtatásának, ha valakinek nincs saját nyomtatója. 1000 ft alatt nem tud szolgáltatóknál kinyomtatni 1 db kockát ma Magyarországon! Ha van nyomtatója, maga az anyagköltség nem olyan nagy, de a nyomtató több, mint 100 ezertől induló befektetés! Ma még nincs miért aggódnia a legónak. Ha valakit részletesebben érdekel a téma, a 3D kívánság blogon nézheti meg.
                    soveny kedvelte ezt.

                    Komment


                      #40
                      Szerintem a jelenlegi árak nem jelentenek sokat. Ez pont olyan, mint amikor még negyedmillió forint volt az egyszeres CD író és másfél órát utaztam, hogy 1500Ft-ért kiírjanak nekem egy lemezt. Aztán nekem is lett CD írom, kicsit hamarabb mint, hogy minden háztartásban lett volna és 700Ft-ért én is írogattam, hogy az ösztöndíjamat kiegészítsem. Aztán persze egyik napról a másikra, már mindenkinek lett saját CD írója. Szerintem hosszútávon csak a technológia költségei az érdekesek.
                      heeegany és dongos78 kedvelte ezt.
                      Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

                      Komment


                        #41
                        trainmodeller eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Nem érkezett még meg, több, mint egy hónapos késésben vannak. Augusztusban kellett volna az első daraboknak kimennie de mostanában kezdtek el szállítani. Szeptember közepe-végére ígérték a mieinket, azután változott ez október végére. Az első beszámolók már fent vannak azoktól akik megkapták és üzemeltetik, nagyon jók a tapasztalatok, a drágább modellekkel összehasonlítva jók az eredmények. Ha van egy kis időm akkor próbálok addig rajzolni, 1-1 egyszerűbb alkatrészt méretezve, hogy mire jön a gép, tudjak próbanyomatot készíteni vele.
                        Megérkezett azóta a nyomtató? Nagyon kíváncsi vagyok, lassan szívesen vennék egyet és ez ár/értékben nagyon tetszene. Az viszont fura, hogy magyar nyelven semmi infó nincs róla.
                        Utoljára szerkesztve a következő által: TZ; 2019 márc. 22, 13:47.
                        CZsolti kedvelte ezt.
                        Zen3D: bolg a 3D nyomtató építésről

                        Komment


                          #42
                          Szia,

                          tegnap vettem át. Akárhogyan is nézzük, szeptemberre ígérték, ehhez képest 3 hónapos lett a késés. A késést tegyük idézőjelbe, mert ahogyan többen jelezték, a közösségi finanszírozású projekteknél átlag egy évet kell várni a termékre, nekem tegnap este már nyomtatott a gép. Akik elsőként kapták, mert nagyon sürgették, azok most frissíthetnek bőven. Amit én kaptam és már a sorozatgyártású gép, már "kiforrott". Működik minden, érintőképernyős LCD kijelző, USB meghajtó dokkoló, stb. A cégnél vettem át személyesen. Ezerrel gyártanak, megy a fejlesztés. Érdemes egyébként még idén megvenni ha valaki ilyet szeretne, mert januártól drágább lesz. Egyelőre szó szerint nem tudnak eleget gyártani, napi 20+ darab megy kiszállításra + még a személyesek akik bemennek érte, mint én.
                          Magáról a készülékről sok újat nem tudok elmondani, ami a honlapon van azt tudja.
                          Ami meglepett az csak a masszív kidolgozás, van vagy 25kg, elég komoly merev lemez doboza van neki, és nagyon vastagok benne a rudak amin csúszik ide-oda a fej. Mechanikailag nem lehet rá panasz.
                          Gyakorlatilag: rajzoltam gyorsan egy MÁTÉ feliratot (kisfiam neve), bedugtam az USB-t, megvártuk míg felfűt, és kb 10 perc nyomtatás után a kezemben volt a kész felirat.
                          Persze nem mind ilyen szép és jó: nem lett valami szép és pici is lett, nem figyeltem a méretekre, nem vártam meg míg eléri az asztal is az üzemi hőfokot, tehát lehetne szebb is a nyomat. A gyártónál amíg bent voltam, ott megvártuk míg felfűt, egy rendesen méretezett rajzot töltöttünk bele, és pár perc alatt kész is volt a karácsonyfa. Szuperül működik tehát.
                          A hét végére tervezem az első alkatrészek kinyomtatását. Rajzoltam a modellekhez egy-egy kiegészítőt: először nyomtatok belőle egy példányt, a tapasztalatok alapján finomítok rajta és a beállításokon is, ha megfelel akkor készítem a sorozatot. A tervezett alkatrész egy kuplung befogó modellvasúti kocsikhoz, reményeim szerint ez könnyebbé teszi a kapcsolók cseréjét.

                          Komment


                            #43
                            Persze, hogy ma is nyomtattam, próbálom megtalálni a határait. Egyelőre alap beállításokkal próbálkoztam, rögtön sikerült hibás fileokat generálni, amiket nem tudtam kinyomtatni. Mások tanácsára egy másik programmal viszont igen. A gyári programmal ma csak egy feliratot tudtam nyomtatni, többet nem próbálkoztam. A másik programmal sikerült a befogó alkatrészt kinyomtatni, egész tűrhető lett, de az apró hajlatok nem lettek jók. Ezen okulva finomítok a rajzon, vastagabbra veszem néhány részét, és mehet megint a nyomtatás. Majd teszek fel 1-2 fotót ha valakit érdekel. 0,5cm körüli cuccokról van szó, 1:87 modellhez készül.

                            Komment


                              #44
                              Amire főleg kíváncsi lennék, hogy visszahajló darabokkal mit csinál? Automatikusan nyomtat alá támasztékot vagy azt neked kell belerajzolni. És szól-e ha valamit nem fog tudni kinyomtatni?

                              Komment


                                #45
                                Hát már most mondom, hogy nem szól, ha nem jó a terv akkor el fogja rontani a nyomtatást.
                                Gyakorlatban ahhoz tudnám hasonlítani ezt a gépet, mint egy CNC marót. A CNC maráshoz is írni kell egy programot, ami megmondja, mit marjon ki. Ez a GCODE. Ugyanilyen GCODE-t kell csinálni a nyomtatásra kerülő tárgyról, ami gyakorlatilag egy program benne a koordinátákkal amit a nyomtató fej bejár. Ebben nincs olyan, hogy hú ez most belóg akkor nem fogom tudni kinyomtatni, eleve úgy kell bontani a nyomtatandó tárgyakat, hogy lebontod részekre, a belógásokat elkerülendő. Ma fogok egy kockát nyomtatni vele amit erre a tesztre készítettem: 2,5x2,5-ös kocka benne minden oldalról nyílással, tehát üreges belsővel.
                                Teljesen kezdő vagyok, sok mindent nem tudok, csak kísérletezem még a megfelelő beállításokkal. De elég sokan vagyunk így, a nyomtató fórumában aki már korábban átvette a gépet, hasznos tanácsokkal szolgált a tegnapi nyomtatásokhoz is. A két ünnep között lesz egy kis szabadságom és akkor nyomtatok ezerrel, próbálok minél több mindent.
                                A támasztékokról még annyit, hogy a program lehetőséget ad arra, hogy ha szükséges, a GCODE generálásához megcsinálja neked a támasztékot oda, ahová szükségesnek látja. A belső kitöltést is tudja önállóan generálni, elég jól csinálja. De sokkal jobb, ha próbálod úgy nyomtatni, hogy ne kelljen támaszték (kevesebb anyag, gyorsabb nyomtatás, mivel a támasztékot is ő nyomtatja, azzal is időt tölt és anyagot használ).
                                Anyaghasználat: 3db kulcstartót nyomtattam ki, az a kis cetli amit ráakasztasz a kulcskarikára, ez 3g anyag volt és 15 percig tartott, "draft" tehát piszkozat jellegű nyomtatásban. Ezeket csiszoltam, festettem, próbálgattam, hogy mit bírnak, mit lehet vele tenni. Ma ezeket is újra szeretném nyomtatni, már jó felbontásban, a kockával együtt.
                                Eleve előre kell gondolkodni, hová teszed a tárgyat, mit mivel nyomtatsz együtt, minél kevesebb anyagot és minél kevesebb bejárt utat használj.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X