Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Megvan a sajátom születési helye, Győr. A 8. Képen egyértelműen beazonosítható a fordulatszám kapcsolókarokról, meg az elektromos kapcsolókról. Meg a hűtő-kenő folyadék konzolról. És látszik a géptáblán a 400. Sz. Ipari felirat, az meg Győrben a Lukács Sándor.
    mátéapu kedvelte ezt.

    Komment


      Szervusz!

      Pótlólag még egy pár kép.

      Komment


        Üdvözletem.
        Van hozzá EAN 340x750 és EAN 340x1000 gépkönyvem ha kell.
        Ha kell, kérem jelezze, hétvégén be tudom szkennelni és elküldöm e-mail -ben.
        movisz, Che és 4 további látogató kedvelte ezt.

        Komment


          Üdvözlet mindenkinek!
          Nekem is van egy ilyen gépem de lassan csapágyat kellene benne cserélni
          Csinált valaki már ilyet?
          Hogyan fogjak hozzá?
          Vagy inkább bízzam szakemberre?
          Nincs hozzá gépkönyvem, ha Kopoasz 1 felajánlása él még én szeretnék egy gépkönyvet "EAN 340x1000"-hez.
          Előre is köszönöm!
          Kerimjade kedvelte ezt.

          Komment


            Szia Tizedes!

            Ha van valamilyen gépszerelő tudásod, ami biztos van, hiszen van esztergád, akkor fogj neki bátran. Minden adja magát. A főorsó szereléséhez mindenképpen körmös kulccsal fogj hozzá, anélkül nem fog menni. A dorni-kalapács kombó nem ajánlott. Nem nagy mágia legyártani a kulcsokat sem, erősebb lapos acél megteszi. Jó ha van egy nagyobb méretű csapágy lehúzód, de azokat is le lehet gyártani.
            sepy kedvelte ezt.

            Komment


              Mellső csapágy

              Komment


                A képre kattintva eljuttok a tárhelyre, ahonnan pdf-ben letölthető. A saját gépem csapágya van felmérve.
                mátéapu kedvelte ezt.

                Komment


                  Sziasztok!
                  Nagyon bízom benne, hogy aktív még a fórum, mert óriási segítségre lenne szükségem.
                  Az egyetemen az utolsó félévemet rúgom és szükségem lenne az ean 170/1000 működésének leírására. A gépkönyvet már beszereztem, azonban olyan kedves témát kaptam, hogy mutassam be, vagyis írjam le egy-az egyben egy művelet teljes leírását. Valamelyikőtök tudna nekem ebben segíteni? Fizetek is, életet mentenétek, ezen múlik az államvizsga...
                  Előre is köszönöm!

                  Komment


                    andika eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Nagyon bízom benne, hogy aktív még a fórum,
                    Igyekszünk aktívak lenni!
                    Úgy tűnik kiöregedtünk mi is,többen vagyunk esztergályosok,viszont,mi nem gépkönyvből hanem reflexekből forgácsolunk.Ha konkrét kérdéseid vannak,valószínűleg tudunk segíteni.

                    Az,hogy egy műveletet írj le :számomra,nem érthető kérdés...???
                    movisz kedvelte ezt.
                    "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                    Komment


                      nem mindegy oldalazni, leszúrni vagy esetleg menetet kell vá gni! Gondolom Máté ez lenne a kérdésed is.

                      Komment


                        sepy eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        nem mindegy oldalazni, leszúrni vagy esetleg menetet kell vá gni! Gondolom Máté ez lenne a kérdésed is.
                        Ennél összetettebb a dolog!

                        A"művelet"lehet egy munkadarab,befogása,centírozás,fúrás,esztergálás,csiszolás,leppelés,suport-köszörülés,vagy egyszerű sorjázás,kúpolás,alakmásolás,menetvágás...és mindezek lehetnek :kívül,belül,oldalt és kombinálva a végtelenségig.....
                        Számít az anyag minősége,mérete,szerszám anyaga,élezése,hűtése,a gép teljesítménye,munkadarab megmunkálási finomsága,pontossági igénye...
                        andika, movisz és 3 további látogató kedvelte ezt.
                        "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                        Komment


                          mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Ennél összetettebb a dolog!

                          A"művelet"lehet egy munkadarab,befogása,centírozás,fúrás,esztergálás,csiszolás,leppelés,suport-köszörülés,vagy egyszerű sorjázás,kúpolás,alakmásolás,menetvágás...és mindezek lehetnek :kívül,belül,oldalt és kombinálva a végtelenségig.....
                          Számít az anyag minősége,mérete,szerszám anyaga,élezése,hűtése,a gép teljesítménye,munkadarab megmunkálási finomsága,pontossági igénye...
                          Azannyát...!
                          Ez tesz ám jót a magamfajták önbizalmának. Ha ilyent olvasok mindig tudom hol a helyem!

                          Komment


                            Szóval arról van szó, hogy tételezzük fel, hogy szeretnek menetet esztergálni.
                            Erről kellene egy teljes leírást adnom. Előtolás beállítás, mozog-e a szán, ha igen, merre, mikor, mivel állítjuk...
                            Találtam közben egy könyvet, ami segített némileg az előrehaladásban, de szerintem egy olyan ember, aki mondjuk ezt csinálja, biztosan jobb leírást tudna nekem erről adni.
                            De síkesztergálhatunk is..????

                            Komment


                              andika eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              De síkesztergálhatunk is..????
                              Tanulóként első félévig csak :síkot esztergálhattunk ez volt az alap:a munkadarab befogását,a párhuzamosság mérését ,a kés élezését,befogását gyakoroltuk.Itt tanultam meg azt,hogy sorjázás nélkül "szakember nem ad ki munkát a keze alól"! Ez a szalagmunkán is látszott,ahol nem fizettek érte...
                              A menetvágás egy kissé bonyolult dolog,nem az elkészítése ,hanem maga a leírása.nem beszélve a szinte megszámlálhatatlan menettípus sajátosságainak. A mindennapiak:metrikus normál menet,metrikus finom menet,withvort normál menet ,withvort finom menet,csőmenet,trapéz menet,féltrapéz menet,lapos menet,zsinór menet,félzsinór menet(flakonok),spirál menet,kerékpár menet.........
                              A gépbeállítás ismét egyedi:kellene a gép típusa ,gépkönyve.

                              Az egyetemes esztergapadok lehetnek direkt villanymotoros, vagy kuplungos indításúak,ezeket előre el kel indítani.Van legalább kétféle sebesség...fokozat kapcsló sor.
                              Az első számú a főorsót fordulatát kapcsolja (beszéljünk egy tanuló EAN-ról azt legtöbben ismerik)Van egy szorzó kapcsoló,és egy finomabb fokozatkapcsoló,a két kar: betű és számjelzéseinek összeforgatásával beállíthatunk egy szükséges fordulatot,melyet a gép adattábláján olvashatunk.
                              A másik egység az előtolásért felel ez a főorsóról kapja a meghajtást fogaskerekeken ,egy irányváltón keresztül,ezután ennek fokozatait a fogaskerekek cseréjével,az áttételi arány kapcsolójával,1/2,1/4,1/8-ad főfokozatokkal és a finom-álító=norton-kapcsolóval lehet beállítani.Eredetileg számítással,de legtöbbször táblázatból kinézve.Magyarul:a felszerelt fogaskerék áttétel fügvényében a karállások összességéből leolvasható az előtolás mértéke(mondjuk ...miliméter fordulatonként ) .
                              Felhívom figyelmedet a keresztelőtolás ennek pont a fele,magyarázatként egyszerű példát mondok: ha átmérőzünk és egy milimétert akarunk leforgácsolni akkor,egy oldalról csak a felét vesszük le 05m/m ,ha oldalazunk :egy miliméterhez 1 m/m mélységig harap a kés,hogy egyenlő keresztmetszetű legyen a forgács(forgácsolóerő)felére kell venni az előtolást,igy van beépítve automatikusan a gépekbe.
                              A fordulatból és az előtolásból kiszámolható a vágósebesség ..+ anyagminőség+szerszámfajta=teljesítményigény és hasonló finomságok.

                              Mivel igyekszem az egyszerű dolgokra koncentrálni,emiatt válasszunk egy hétköznapi dolgot sik-esztergálás,és hogy ne kelljen számítgatással bizonygatni ,egy változó-keménységű anyagot:melyet rozsdás és kifényesedett sávok jeleznek félrekopott LADA féktárcsát újítunk fel. Tetszik az ötlet?
                              Jankó51, és 4 további látogató kedvelte ezt.
                              "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                              Komment


                                mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                                melyet rozsdás és kifényesedett sávok jeleznek félrekopott LADA féktárcsát újítunk fel. Tetszik az ötlet?
                                Sziasztok! Nekem tetszene az ötlet! Hajdani szakoktatóm ( mechanikai műszerész: műszergyártó és -karbantartó szakon végeztem) a tanműhelyben az Opel Kadett-jének hátsó fékdobjait szabályozta fel. Ma is hallom lélekben azt a rettenetesen magas sikkanó, csisszanó hangot, melyet a deformált dob hallatott! És hallom ahogy Tanár Úr üvölti: Edzett anyag! Előtolás : KÉZI! LASSAN! Elég a kés! Emulzió nélkül! Azt beszívja a dob és nem fog majd a ferrodó! Fogásmélység KÉT TIZED!!!

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X