Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Az első Pannónia motorblokk felújításom

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    #46
    Ha jól értelmezem akkor a fötengelyt érdemes utólag beszerelni.

    Komment


      #47
      t1-rider78 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Ha jól értelmezem akkor a fötengelyt érdemes utólag beszerelni.
      Néhány blokkot húztam csak szét (Pannónia, Danuvia, kis Csepel), de mindegyiknél a főtengely kijött a blokkból, és a csapágyak benne maradtak a fészekben. Egy kivétel volt, egy kis Csepel blokk, ahol a főtengely csapágy kijött a főtengellyel, mert a csapágyfészek oválisra ki volt kopva...

      Ez az egész kérdés a csapágy illesztések kérdéskörébe tartozik:

      Az illesztés azt jelenti, hogy két alkatrész illeszkedő méretei (egyik külső csap mérete, és a másik belső furat mérete) hogyan viszonyulnak egymáshoz.
      E szerint egy illesztés lehet laza, átmeneti, vagy szoros. Hogy mikor melyiket kell használni, az az alkatrészek funkciójától, és az adott gépelemek üzemi viszonyaitól függ: terhelés, hőmérséklet, stb.

      Általános szabály, hogy egy csapágyat nem illesztenek külső gyűrűnél is, és a belső gyűrűnél is szorosra, hanem csak egyiket. (Lazára sem illesztik mind a két gyűrűt, mert akkor kotyogna...)

      Miután az alumínium hőtágulása jóval nagyobb az acélénál, az alu blokkba illeszkedő külső csapágygyűrűt szokták szorosra illeszteni, és az acél főtengelyre kerülő belső gyűrűt átmeneti illesztésűre.
      (Ha a csapágy külső gyűrűt eleve lazára illesztenék, akkor üzemmeleg hőmérsékleten a külső gyűrű kotyogna.)

      Röviden ennyi. (Az illesztések alapja pedig az alkatrészek tűrése (az a mérettartomány amin belül gyártják őket, meg ez az egész a tömeggyártás megjelenésével szabványosítva is lett ISO, de az eredeti probléma megértéséhez ez nem kell...)

      Szóval, szerintem a főtengelyt kell utólag beszerelni.
      Utoljára szerkesztve a következő által: Lemezjáték; 2019 febr. 16, 09:23.

      Komment


        #48
        Üdv, fiúk lányok!

        Ma végre volt egy kis időm folytatni a projektet, sikerült befejeznem a két belső blokk tisztítását!


        Röviden a folyamat a következő: Először a blokkfeleket 3-4 órára beáztattam trisós vízbe, majd a nagyobb felületi hibákat-sérüléseket lamellás csiszolóval kiszedtem, összecsavaroztam a két blokkot, végül műanyagszálú drótkoronggal [finoman rányomva egy irányba] fényesre csiszoltam.

        A blokk csilli-villi lett, viszont a gyári öntési hibák szemcsék megmaradtak. Igazából festeni nem akarom, meg hát nem is tudnám szépre!


        ...hát ilyen lett!
        Attached Files
        Utoljára szerkesztve a következő által: Django; 2019 márc. 15, 23:04.

        Komment


          #49
          A hiányzó rész pótolva lesz valahogyan,a harcsaidom így nem takarja a nyílást?!
          "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

          Komment


            #50
            mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            A hiányzó rész pótolva lesz valahogyan,a harcsaidom így nem takarja a nyílást?!
            Basszus... én azt hittem az gyárilag van kivágva valami vezetéknek, köszi hogy szóltál! Állítólag valami munkagépbe volt szegény nem tudom mi történt vele. Megpróbálok becsiszolni egy kis darabot a helyére vagy valamit majd kitalálok.

            Komment


              #51
              Hali!

              A csapágyak beszerelése lenne a következő munkafolyamat. Igy hát olvasgattam picit a fórumokat, illetve tanulmányoztam a szakirodalmat és ezt találtam ebben témában a piros-sárga Pannóniás könyvben. Nektek mi a véleményetek erről, előmelegítsem a sütőt vagy ne?


              Idézet:

              ''Amikor használt, de ép motorházba új csapágyakat szerelünk, a felmelegítés felesleges, mert a furatokban az anyag a használat következtében már tömörödött és a csapágyak hidegen is bepréselhetők. Új motorházba tágfutó sorozatú, használt motorházba közepes illesztésű golyóscsapágyakat helyezünk be. Szűkfutó csapágyak új motorházban szorulnak és melegednek.''

              Komment


                #52
                Django eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Nektek mi a véleményetek erről, előmelegítsem a sütőt vagy ne?
                Legjobb lenne átméregetni furatmikrométerrel.ha nincs tágulás a méreteknél melegítesz,ha 0,01-felett van a régi csapággyal a külső peremnél ütögetve,vagy bepréseled, ha könnyen belemegy érdemes csapágyragasztót használni.
                A csapágyak kiválasztásánál érdemes minőségi "c"-jelölésűt használni.
                "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                Komment


                  #53
                  Django eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Nektek mi a véleményetek erről, előmelegítsem a sütőt vagy ne?
                  Először is kipróbálnám hidegen, és ha kézzel benyomható, akkor nem melegíteném (viszont csapágyragasztó, ahogy Mátéapu írta), ha szerencséd van, és nincs kitágulva, azaz nem megy bele szobahőmérsékleten, akkor a melegítés hasznos, kevésbé veszi igénybe a felületet. + én némi olajjal is megszoktam kenni a fészket, vagy a csapágy külső gyűrűjét.!

                  Komment


                    #54
                    Az illeszkedő síkok is szép tiszták a képeken - azt hogy tisztítottad ? Egy két képen , eléggé egyenetlennek tűnik a hézag a blokkfelek közt . Akkor még össze volt fogatva amikor készült a kép ?

                    Most szólok mielőtt elfeledem - az olajleeresztő csavar helyén a menetet nézd meg és csinálj bele egy új csavart , ami olyan hosszú mint a menet + 1-2 mm ( tömítőalátéttel együtt )
                    Utoljára szerkesztve a következő által: joker; 2019 márc. 20, 09:44.

                    Komment


                      #55
                      Visszanézve jó darab hiányzik:az órahajtás füle is ,azt hegesztéssel,lehet csak bepótolni...
                      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                      Komment

                      Ugrás az oldal tetejére
                      Working...
                      X