Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Kiszereled a vezérorsót, a vonóorsót és az indító- kapcsolótengelyt. Utána kiveszed a nyíllal jelzett csavarokat, és a lakatszekrény lefelé leereszthető. Lehet, hogy még fogni fogja valamelyest a két kúpos szeg. A csavarok kivétele előtt támaszd alá a lakatszekrényt, hogy ne essen le.
    Nagyon köszönöm a segítséget!
    A piros kerettel jelzett alkatrészről lenne szó egyébként. Arra esetleg nincs ötleted, hogy a menetes tokmánytárcsát a főorsóról hogy lehet kíméletesen letekerni? Volt olyan ötlet, hogy a tokmánypofákat tekerjem ki, indítsam el lassú fokozatban hátrafelé. Féltem a pofákat és az ágyat is. Esetleg, ha egy zártszelvényt rögzítenék a tokmánytárcsára a csavarok furatán keresztül és a zártszelvény ütközne (?).

    Komment


      A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      A piros kerettel jelzett alkatrészről lenne szó egyébként.
      A tokmányhoz közel állsz a lakatszekrénnyel. A vezérorsó lakatanyáját zárd össze, mintha menetet vágnál. Az összes csavart és brezont kiveszed ami felfogja a lakatszekrényt a szánszerkezethez. Innentől a vonó- és a vezérorsó fogja tartani a lakatszekrényt, ezért ezeknek eredeti felfogatott állapotban kell lenniük. Lehet, hogy a keresztszánnal teljesen be kell állni, vagy le kell szerelni, hogy az alatta lévő csavarhoz is hozzáférj. Az ágy és a hosszán hátsó hézagolóit is ki kell venned. Az általad feltett képen látszanak a baloldali csavarok és a brezon. Utána megemeled a szánszerkezetet, elhúzod jobbra és már belelátsz a lakatszekrénybe, és látod a problémát.
      mátéapu kedvelte ezt.

      Komment


        A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Arra esetleg nincs ötleted, hogy a menetes tokmánytárcsát a főorsóról hogy lehet kíméletesen letekerni?
        Most a tokmányról, vagy a tokmány hátlapról van szó? Tennél fel róla képet?

        Komment


          Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Most a tokmányról, vagy a tokmány hátlapról van szó? Tennél fel róla képet?
          Tokmánytárcsára gondolok. Menetes rögzítésű. Csatolom a fotót.
          Kopasz 1 kedvelte ezt.

          Komment


            A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            Tokmánytárcsára gondolok.
            Egymással szemben be szoktunk tenni két csavart, majd a két csavar közé egy erősebb köracélt (átmérő 30 - 40), olyan hosszban, hogy a két csavart bőven átérje és biztonságosan megakadjon az ágyban. A főorsót menettel ellentétesen (hátrafelé) forgással, pillanatnyi ráindítással ütésszerűen lelazítani. Van amikor csak többszöri próbálkozásra sikerül. Kézre nagyon vigyázni! Utána kézzel le lehet hajtani. A csavart kalapáccsal ütni nem szabad, mert szétverheted a főorsócsapágyat. Így azonban a főorsót mindkét oldalon egyformán terheled, és nem szokott gond lenni vele. Van aki disszu -val megmelegíti a "tokmánytárcsát", de ilyenkor vetemedhet, és nem fog szaladni.
            A_László és mátéapu kedvelte ezt.

            Komment


              Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
              Egymással szemben be szoktunk tenni két csavart, majd a két csavar közé egy erősebb köracélt (átmérő 30 - 40), olyan hosszban, hogy a két csavart bőven átérje és biztonságosan megakadjon az ágyban. A főorsót menettel ellentétesen (hátrafelé) forgással, pillanatnyi ráindítással ütésszerűen lelazítani. Van amikor csak többszöri próbálkozásra sikerül. Kézre nagyon vigyázni! Utána kézzel le lehet hajtani. A csavart kalapáccsal ütni nem szabad, mert szétverheted a főorsócsapágyat. Így azonban a főorsót mindkét oldalon egyformán terheled, és nem szokott gond lenni vele. Van aki disszu -val megmelegíti a "tokmánytárcsát", de ilyenkor vetemedhet, és nem fog szaladni.
              Köszönöm a segítséget!
              Kopasz 1 kedvelte ezt.

              Komment


                Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                Szia Lacaa! Az a helyzet, hogy egy fázissal, állandó kondenzátorral, kb. 1/3 résszel gyengébb lesz a motorod. Tehát, például egy 2 KW -os 3 fázisú motor 1 fázisra kötve kb. 1,5 KW -os lesz. Gyakorlatba áttéve, durván nézve, ha eddig tudtál 3 fázissal esztergálni mondjuk 2 mm. -es fogással, 1 fázissal már csak kb. 1,5 mm. -es fogással tudsz esztergálni. De ezek durva példák, de körülbelül ez a helyzet.
                Köszönöm szépen a segítséget! A kis öreg gépecském úgy se nagyon bírja a nagyobb terheléseket.

                Komment


                  Jó napot! Olyan kérdésem lenne, hogy az EAN gépek történetét mennyire sikerült felderíteni? Visszaolvastam az egész fórumot, de nem tudom, hogy az EAN gépeket hol kezdték elősször gyártani, illetve melyik régebbi gép alapjaira épült. Nekem egy ilyen Schlesinger Alajos által gyártott gépem van. Esetleg tudtok róla valamit? Nincs konkrét kérdésem, csak kíváncsi vagyok, hátha dolgozott ilyenen valaki. Click image for larger version

Name:	Screenshot_20210112-150550.jpg
Views:	242
Size:	67.7 KB
ID:	227309

                  Komment


                    Lacaa eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    csak kíváncsi vagyok, hátha dolgozott ilyenen valaki.
                    VAAAU !I Volt ilyenem ! .Használható,de lassúnak,zajosnak tartottam ,jó tanulógép! Elég neki a 1,5 Kw-os motor a szánok a szegnyereg nem bírnak több terhelést .
                    "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                    Komment


                      mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      VAAAU !I Volt ilyenem ! .Használható,de lassúnak,zajosnak tartottam ,jó tanulógép! Elég neki a 1,5 Kw-os motor a szánok a szegnyereg nem bírnak több terhelést .
                      Hát szerintem alapvetően a szíjhajtás miatt csöndes. Nem stabil? Én most érettségizek, fél évig álltunk csak eszterga mellett, ilyen a "szakgimnáziumi képzés". Kismotorok hengerét akartam vele fúrni, de egyenlőre ahhoz még rengeteget kell foglalkozni vele. Örülök, hogy van aki tud segíteni. Köszönöm a válaszod!

                      Komment


                        Lacaa eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                        Hát szerintem alapvetően a szíjhajtás miatt csöndes. Nem stabil?
                        Az előtolás fogaskerekei direktben is elég zajosak,burkolat nélkül főleg,és akkor kapcsold a lassító áttételt és esztergálj meg egy tengelyt.Nekem hátrány ilyen szempontból a szakma,elvárásom a nagyolási sebesség tempós legyen...Az én gépemben felköszörült főorsó ujj csapágyazással jól tartotta a méretet...szerintem nem hengerfúrásra való a mai világban,amíg elkészíted a felfogólapot és összevásárolod a hónoló és mérőeszközöket amit csak arra használhatsz addig nagyon sok hengert sokkal precízebben ahhoz való gépekkel olcsóbban elkészítenek,hozzávaló dugóval gyűrűvel.Tapasztalatból mondom esztergán téved ,elszúr az ember méreteket ,mérésből,szerszámhibából,mérőeszközhibából,hőmérséklet-eltérésből.....

                        Az a kis gép nagyon pompás egyedi alkatrészek elkészítésére,szabályozására NEM alkatrészek gyártásra való !
                        "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                        Komment


                          mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Az előtolás fogaskerekei direktben is elég zajosak,burkolat nélkül főleg,és akkor kapcsold a lassító áttételt és esztergálj meg egy tengelyt.Nekem hátrány ilyen szempontból a szakma,elvárásom a nagyolási sebesség tempós legyen...Az én gépemben felköszörült főorsó ujj csapágyazással jól tartotta a méretet...szerintem nem hengerfúrásra való a mai világban,amíg elkészíted a felfogólapot és összevásárolod a hónoló és mérőeszközöket amit csak arra használhatsz addig nagyon sok hengert sokkal precízebben ahhoz való gépekkel olcsóbban elkészítenek,hozzávaló dugóval gyűrűvel.Tapasztalatból mondom esztergán téved ,elszúr az ember méreteket ,mérésből,szerszámhibából,mérőeszközhibából,hőmérséklet-eltérésből.....

                          Az a kis gép nagyon pompás egyedi alkatrészek elkészítésére,szabályozására NEM alkatrészek gyártásra való !
                          Hát, így igazat adok, valóban kicsit csörömpölősek a fogaskerekek (zsírozva vannak, és így is) . Olyan kérdésem lenne, hogy hántolt siklócsapágy van ebben a gépben? Illetve kíváncsi lennék a keletkezési idejére, ha jól sejtem a második világháború előtti lehet, de nincs információm, amire alapozhatnék.

                          Komment


                            Lacaa eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Olyan kérdésem lenne, hogy hántolt siklócsapágy van ebben a gépben? Illetve kíváncsi lennék a keletkezési idejére, ha jól sejtem a második világháború előtti lehet, de nincs információm, amire alapozhatnék.
                            Szintén a háború előttre saccolom a megmunkálásokból. A lakatszekrényem előlapja hibás volt ólommal volt kiöntve lefestve túl sima volt ,ezek a hibapótlások igen régiek.maga a lapos szíj hajtás transzmissziós tehnológiára utal,stabil motor,gőzgépmeghajtás,esetleg központi villanymotor.A vezérorsó emelkedése Pi-vel osztható volt:nehéz volt kiszámolni a menetekhez a fogaskerék áttételt.
                            Igen a csapágy bronzból készült ,kúpos külsővel.
                            Utoljára szerkesztve a következő által: mátéapu; 2021 ápr. 13, 18:47.
                            "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                            Komment


                              mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                              Szintén a háború előttre saccolom a megmunkálásokból. A lakatszekrényem előlapja hibás volt ólommal volt kiöntve lefestve túl sima volt ,ezek a hibapótlások igen régiek.maga a lapos szíj hajtás transzmissziós tehnológiára utal,stabil motor,gőzgépmeghajtás,esetleg központi villanymotor.A vezérorsó emelkedése Pi-vel osztható volt:nehéz volt kiszámolni a menetekhez a fogaskerék áttételt.
                              Igen a csapágy bronzból készült ,kúpos külsővel.
                              Igen! A csapágy alakját értem, megvallom őszintén, az enyémen még nem húztam, lehet az segít, mert most kicsit rezegős hangja van (nem mértem meg a főorsó lógását) , de ha ne adj Isten nem lehet már a csapágyat így beállítani akkor gondolom hántolni kellene, ami pedig amatőrként gondolom kivitelezhetetlen. Mindenesetre engem lenyűgöznek ezek a régi esztergák. (az iskolám műhelyének az egyik sarkában egy E3N el kezdtem el tanulni a forgácsolás művészetet, illetve egy darab kocka EAN is maradt az állományban egy párszor azzal is gömbölyítettem az anyagot)

                              Komment


                                Jó Estét! Pár hozzászólással előbb csatoltam egy képet az esztergámról. Olyan kérdésem lenne, hogy a tokmány felőli siklócsapágyon szeretnék feszíteni, csak éppen azt nem tudom hogy a csapágy hogy helyezkedik el az orsóházban. Ugye két oldalról 1-1 anya fogja de nem tudom melyiket lazítsam és melyiket húzzam. Esetleg tudtok segíteni?

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X