Közlemény

Collapse
No announcement yet.

Az első Pannónia motorblokk felújításom

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

  • mátéapu
    replied
    Kiss Ati eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Én még ilyen blokkot nem is láttam.
    Szerintem tévedett,legtöbben emlékezetből szerelünk ! Lényeg ne szerelj főtengelyre fűzött csapágyakkal :gondolj a felfekvő felületek ellenállására 62 -es érmérőn ...25-ös átmérőn mekkora a felfekvés nem számoltam,de többszörös ellenállása van ,és ez a lényeg a tengely könnyebben becsúszik,mint a csapágy külső.Én a beütésnél a sonkák közé éket teszek,hogy ne feszüljön a sonka....
    Utoljára szerkesztve a következő által: mátéapu; 2019 febr. 12, 05:10.

    Leave a comment:


  • Kiss Ati
    replied
    heeegany eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

    Nem jó. A blokkban a belső csapágy és a szimering között van egy seeger gyűrű. Szóval először mindenképp a blokkba kell betenni mindent. Aztán a végén bele a főtengelyt.
    Én még ilyen blokkot nem is láttam. Az én blokkjaimban, illetve azokban, amiket szereltem csak a primerlánc felől van 1db seeger. Egy fotót tudnál feltölteni erről? Kíváncsi vagyok hogy néz ki.
    Természetesen a gyújtás felőli oldalon ok a dolog.

    Leave a comment:


  • heeegany
    replied
    t1-rider78 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Én konkrétan arra gondoltam, hogy a fötengelyre rácsusztatnám a csapágy+szimeringház+csapágyat (csapágyat melegitéssel), és asztán a csapágyházat melegitve együtt csusztatnám hejére a fötengelyt . Véleményetek szerint megoldható lenne így?
    Nem jó. A blokkban a belső csapágy és a szimering között van egy seeger gyűrű. Szóval először mindenképp a blokkba kell betenni mindent. Aztán a végén bele a főtengelyt.

    Leave a comment:


  • Kiss Ati
    replied
    Lemezjáték eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése

    A főtengelyvég menetére csavarsz egy közdarabot, és egy megtámasztott csavarorsóval behúzod?
    Valójában igen. Villanymotor forgórészének tengelye lett kipréselve, ebbe esztergályossal készíttettem egy balos menetet, ami rá megy a főtengelyre. Ezt ráhajtom. A behúzón van oldalanként 1-1 laposacél hegesztve, rajta 1-1 anya, ebbe hatlapfejű belehajtva. Ezt a blokkon 1-1 deszkával megtámasztom, hogy ne marja szét a csavar a tömítő felületet és elkezdem behúzatni a főtengelyt. Amúgy be lehet rakni a fagyóba kicsit a főtengelyt, valamicskét az is segít.

    Leave a comment:


  • Lemezjáték
    replied
    Kiss Ati eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    A főtengelyt pedig egy speciális, általam készített behúzató szerszámmal húzom be a helyére.
    A főtengelyvég menetére csavarsz egy közdarabot, és egy megtámasztott csavarorsóval behúzod?

    Leave a comment:


  • Lemezjáték
    replied
    Kiss Ati eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Annyi még, hogy én az alu szimeringtartó külsejébe hornyot esztergáltattam, amibe kívülről egy olyan 2-3 mm átmérőjű O-gyűrű ment, így tutira tömít.
    Szerintem nagyon jó ötlet!

    Leave a comment:


  • Kiss Ati
    replied
    t1-rider78 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok! Én is egy blokk felújítás elött álok, és egy dilemma nem hagy. A baloldali blokkfélbe a két fötengely csapágyat és a szimeringházat hogyszokták bepakolni. Van e rá bevett módszer
    Szia!

    Én úgy csináltam anno, hogy a megtisztított blokkfelet a kiskonyhában lévő gáztűzhelyre raktam fel melegíteni. Gyakorlatilag a láng pont a csapágyfészket melegítette. Elég a legkisebb fokozat. A multiméteremhez van hőmérő szenzor, így amikor elérte a 120°C-ot, akkor kezdtem belepakolni a csapágyakat a műhelyasztalon. Amúgy ha nincs hőmérőd, akkor onnan tudod, hogy jó a hőmérséklet, hogyha vizet fröcskölsz vagy ráköpsz a csapágyfészekre, akkor sisteregjen.
    A seeger-gyűrűt még előtte be kell tenni a helyére. Amikor meleg a fészek, akkor kb. beesnek a helyükre a csapágyak. Én alkalmazom az alu szimeringtartót, eleve van egy kenési szerepe is a rajta lévő "bordáknak", mivel az üzemanyag keverék így jut át megfelelően a belső csapágykosáron. A két szimeringes módszert én is alkalmazom szintén a már fent leírt viton szimeringekkel. Annyi még, hogy én az alu szimeringtartó külsejébe hornyot esztergáltattam, amibe kívülről egy olyan 2-3 mm átmérőjű O-gyűrű ment, így tutira tömít.
    Amikor ez is bent van, akkor jöhet a rá következő csapágy.

    A főtengelyt pedig egy speciális, általam készített behúzató szerszámmal húzom be a helyére.

    Ennyi.

    Leave a comment:


  • t1-rider78
    replied
    Én konkrétan arra gondoltam, hogy a fötengelyre rácsusztatnám a csapágy+szimeringház+csapágyat (csapágyat melegitéssel), és asztán a csapágyházat melegitve együtt csusztatnám hejére a fötengelyt . Véleményetek szerint megoldható lenne így?

    Leave a comment:


  • Lemezjáték
    replied
    t1-rider78 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Valahogy én is így képzeltem elöször, de a fötengelyt hogy húzom át két csapágyon
    Tapasztalataim szerint a csapágy külső gyűrűje van szoros illesztéssel tervezve, és a belső gyűrűn keresztül áttolható a főtengely, ill. kihúzható belőle.
    (Az is előfordulhat, hogy a blokk széthúzásakor a főtengelyen maradnak a csapágyak, de szerintem ez akkor áll elő, ha kikopott már a blokkfélben a csapágyfészek, amibe a külső gyűrűk mennek.)

    Leave a comment:


  • sepy
    replied
    Nagyon sok esetben használhatók a krova fejek csapágy préselés vagy beütésnél legalább is ez az én tapasztalatom.

    Leave a comment:


  • t1-rider78
    replied
    Valahogy én is így képzeltem elöször, de a fötengelyt hogy húzom át két csapágyon

    Leave a comment:


  • Lemezjáték
    replied
    t1-rider78 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Sziasztok! Én is egy blokk felújítás elött álok, és egy dilemma nem hagy. A baloldali blokkfélbe a két fötengely csapágyat és a szimeringházat hogyszokták bepakolni. Van e rá bevett módszer
    Ezen én is töprengtem egy kicsit anno...

    Az alap, hogy az alu blokkfelet melegíteni kell, mind szétszerelésnél, mind pedig összeszerelésnél, mivel nagyobb a hőtágulása, mint az acél csapágyé, így könnyebb szerelni, és kevésbé sérül a puhább alu csapágyfészek. (A szimeringet tartó alu pogácsa szerintem együtt tágul a csapágyfészekkel, így arra ez nem egészen igaz...)

    Összeszerelésnél a csapágyfészket kicsit be is szoktam olajozni.

    Ha van prés szerszámod, az jó, ha nincs, akkor valami behúzó szerszám, végső esetben (ha nincs jobb) ütni, de ebben az esetben fontos, hogy a csapágy külső gyűrűjét kell valami megfelelő átmérőjű tüskével ütni, és soha sem a belsőt, mert az jócskán lerövidítheti a csapágy élettartalmát!!!
    Ha ütöd, akkor pedig tengelyvonalban, és csak olyan szerszámot használva, ami körben felfekszik a csapágy gyűrűjére, különben ha egy ponton, vagy ferdén ütöd, akkor hajlamos a csapágy befeszülni, ami már a gányolás kategória...

    Összeszerelésnél nyilván egyesével, azaz, csapágy, szimeringház, csapágy, szétszerelésnél nincs jobb ötletem, együtt őket...

    Ez az alu szimering tartó pogácsa nekem nagyon nem szimpatikus abból a szempontból, hogy a palástja megfelelően tömít-e az alu csapágyfészekben, ezért biztos ami biztos alapon én beszerelést követően az érintkező sarkot bekentem Loctite 5920-as pasztával.

    Szimeringben ide én csak vitont teszek, és kiesztergált alu pogácsába 2-őt, a belső zár a forgattyúsház felé, a külső pedig a sebváltó felől...




    Leave a comment:


  • t1-rider78
    replied
    Sziasztok! Én is egy blokk felújítás elött álok, és egy dilemma nem hagy. A baloldali blokkfélbe a két fötengely csapágyat és a szimeringházat hogyszokták bepakolni. Van e rá bevett módszer

    Leave a comment:


  • Django
    replied
    Lemezjáték eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Amúgy a hajtókar milyen márka, vagy hol gyártják?
    TWN: Taiwani gyártmány

    https://alkatreszkiraly.com/2100000173747-HAJTOKAR-KLT.#page_artdet_tabs



    Leave a comment:


  • Lemezjáték
    replied
    Django eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    (tudom Loctite, rendeltem azt is!)
    Jó ez is! Meg kell az a kipufogó tömítés is, meg a karburátornál sem baj, ha legalább egy kis papír hőszigetel.
    (Érdemes megnézned a karburátort tartó alu öntvény csonk illeszkedését a hengerhez, már több olyat láttam, ami vetemedett (kicsit meggörbült), és ezt a papír nem biztos, hogy áthidalja, és akkor ott falsot szív. Olyankor érdemes síkba csiszolni.)

    Amúgy a hajtókar milyen márka, vagy hol gyártják?

    Leave a comment:

Ugrás az oldal tetejére
Working...
X