Közlemény

Collapse
No announcement yet.

EAN esztergák szerelése, karbantartása

Collapse
X
 
  • Szűrők
  • Idő
  • Megjelenít
Clear All
new posts

    Sziasztok!
    Egy EAN 170/1000 típusú eszterga friss tulajdonosa vagyok.
    Olyan kérdésem lenne, hogy a keresztszán orsó irányú holtjátékán lehet-e állítani és ha igen, akkor annak mik a lépései?
    Korábban egy hozzászóló már említett hasonlót: "Emlékeim szerint az anya 2 db-ból áll egy fix és egy állítható,ha nem lehet állítani tovább:akkor lesz cserés!"
    Nagyjából 1 mm-es holtjátékról van szó, amely a szán szélső és középső helyzetében is jelen van. Mennyire normális egy ekkora holtjáték? Ez a méretű holtjáték biztosan kopott anyát jelent-e vagy még állítással lehet javítani rajta? Milyen befolyással van ez a hiba a pontosságra, esetleg okoz-e extra rezgéseket és befolyással van-e a létrehozott felületi minőségekre?
    Azt még érdemesnek tartom leírni, hogy teljesen kezdő vagyok az esztergálás gyakorlatában. A gépészet területén dolgozom és hobbiként fut az esztergálás és a tanulása, hogy néha ki tudjak szakadni az egész napos számítógép előtti munka alól. Szeretem a régi gépeket és szeretném ezt a gépet is jó műszaki állapotban megőrizni.
    Köszönöm a válaszokat!
    E. Ferenc

    Komment


      Siferi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
      Nagyjából 1 mm-es holtjátékról van szó, amely a szán szélső és középső helyzetében is jelen van.
      Egy idősebb szakmabeli vagyok,amely gépen melózom a kereszt-szánon közel három m/m-es a holtjáték,nem attól remeg az anyag,nem kell mindenért szétszedni és újítani a gépeket.Természetesen a holtjátékokat és a kopásokat érdemes utánálítani,de nem azért:nem lesz megfelelő a munkadarab....

      Frissen vásárolt gépet szerintem érdemes tetőtől talpig lemosni,késtartót leszedni,szánokat oda vissza tisztára járatni,újra olajozni a száncsuszkákat utána állítani ,hogy ne szoruljanak.szegnyereghüvelyt kitekerni kimosni a helyét is kitörölni ,olajozni.szegnyeregrögzítőt szintén,így egy csomó dolgot meglátsz és megtanulod mire való,és meglátod mennyivel könnyebb tekerni egy tiszta olajozott szánt.ezután a meghajtást ellenőrizd,azután a cserekerekeket,érdemes mindent leszerelni megtisztítani,szintén sokmindenre rájön az ember mire visszaszereli....
      Jó bütykölgetést és sikeres vasfaragást kívánok!
      movisz, Titus és 6 további látogató kedvelte ezt.
      "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

      Komment


        mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
        Frissen vásárolt gépet szerintem érdemes tetőtől talpig lemosni,késtartót leszedni,szánokat oda vissza tisztára járatni,újra olajozni a száncsuszkákat utána állítani ,hogy ne szoruljanak.szegnyereghüvelyt kitekerni kimosni a helyét is kitörölni ,olajozni.szegnyeregrögzítőt szintén,így egy csomó dolgot meglátsz és megtanulod mire való,és meglátod mennyivel könnyebb tekerni egy tiszta olajozott szánt.ezután a meghajtást ellenőrizd,azután a cserekerekeket,érdemes mindent leszerelni megtisztítani,szintén sokmindenre rájön az ember mire visszaszereli....
        Jó bütykölgetést és sikeres vasfaragást kívánok!
        Köszönöm a választ és a jó tanácsokat!
        Kopasz 1 kedvelte ezt.

        Komment


          Siferi eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
          Egy EAN 170/1000 típusú eszterga friss tulajdonosa vagyok.
          Ha érdekel, van hozzá gépkönyvem. Adsz egy e-mail címet és elküldöm, ha Neked nincs meg a gépkönyv.
          movisz, pasetta és mátéapu kedvelte ezt.

          Komment


            Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
            gépkönyv
            Köszönöm a felajánlást, de szerencsére megvan még az eredeti gépkönyve. A pad szerencsére jó állapotban van, minden funkciója hibátlanul működik, nincsenek hiányzó alkatrészei, minden burkolata megvan. Életkorához képest a nem túl távoli múltban átesett egy teljes felújításon és azóta csak ritkán,apróbb munkákra használták. Ebben az állapotban került hozzám és remélem ezt sikerül majd megőriznem, akár javítanom is.
            Attached Files
            mátéapu, movisz és 2 további látogató kedvelte ezt.

            Komment


              Szervusztok! EAN 170/1000 eszterga esetén a főorsó lévő menet (ahol a tokmánytárcsa rögzül) milyen méretű? Jól tudom, hogy M60x5,5?

              Komment


                Szerintem is nagy a menetemelkedés,nem tudom mennyi de több egyéb típuson is elég ritka a menet...
                Kopasz 1 kedvelte ezt.
                "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                Komment


                  mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                  Szerintem is nagy a menetemelkedés,nem tudom mennyi de több egyéb típuson is elég ritka a menet...
                  Köszönöm a segítséget!

                  Komment


                    A_László eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                    Köszönöm a segítséget!
                    Ne köszönd,van egy újszerű főorsóm amin menet van,de elfelejtettem megkeresni és lemérni...Hasonló esetekben: Józsibá adatok halmazával bizonyította .......÷ ..vajon a gépkönyv-gyűjteménye méltó kezekbe került???
                    "Rohan az életed és rohan az út.Elmarad mögötted lassan a múlt.Nem tudod biztosan,hogy hová is mész,de úgy is észre veszed ha oda érsz."V.A.

                    Komment


                      mátéapu eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                      Ne köszönd,van egy újszerű főorsóm amin menet van,de elfelejtettem megkeresni és lemérni...Hasonló esetekben: Józsibá adatok halmazával bizonyította .......÷ ..vajon a gépkönyv-gyűjteménye méltó kezekbe került???
                      Ha lesz rá alkalmad légy szíves nézd meg. Készítenék tokmánytárcsát ezért kell a méret. Az enyémre nagyon rágyógyult a tárcsa még nem sikerült leszerelnem.

                      Komment


                        Sziasztok!

                        Tudna valaki erről a géptábláról egy jó minőségű fotót feltenni, vagy küldeni privátban? Szeretném kérdezni a tábla méretét is. Hiányzik a gépemről, sajnos. Előre is köszönöm!


                        Click image for larger version

Name:	image_36110.png
Views:	374
Size:	201.5 KB
ID:	226634

                        Komment


                          Kerimjade eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                          Tudna valaki erről a géptábláról egy jó minőségű fotót feltenni, vagy küldeni privátban?
                          Milyen gépé? Lagalább típust add meg légy szíves, hogy ne kelljen a sok gépkönyvben keresgélni.

                          Komment


                            Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                            Milyen gépé? Lagalább típust add meg légy szíves, hogy ne kelljen a sok gépkönyvben keresgélni.
                            Szia!

                            EAN 340-1000, nem írtam be elnézést!

                            Komment


                              Szia Kerimjade!
                              Semmi gond.
                              Fényképem sajnos nincs a tábláról, de elküldöm privátban a gépkönyvét.
                              Sajnos nekem is csak fénymásolt van. Talán tudod használni.
                              Utoljára szerkesztve a következő által: Kopasz 1; 2021 márc. 08, 16:07.

                              Komment


                                Kopasz 1 eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
                                Szia Kerimjade!
                                Semmi gond.
                                Fényképem sajnos nincs a tábláról, de elküldöm privátban a gépkönyvét.
                                Sajnos nekem is csak fénymásolt van. Talán tudod használni.
                                Szia!

                                Köszönöm, nagyon kedves vagy!

                                Sajna mindenképpen valami jó fotó kellene róla, mert le akarom gyártatni, és ahhoz először fel kellene mérnem.

                                Komment

                                Ugrás az oldal tetejére
                                Working...
                                X